Kultura | rozrywka | edukacja

Tydzień z Internetem 2013 w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie

Dlaczego w Internecie najlepiej posługiwać się pseudonimem i nie podawać swoich danych osobowych? Do kogo zwrócić się jeżeli coś mnie w Internecie zaniepokoi? Kim są Bełkot, Kradziej, Śmieciuch i Kłamacz? Dlaczego warto zabezpieczyć swój komputer? – odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczniowie klas I-III ze Skołyszyna, Harklowej i Święcan.

Tydzień z Internetem
Fot. © archiwum Biblioteki

W dniach 18-24 marca 2013 roku bibliotekarki z GOKiCz przygotowały cykl spotkań dla dzieci, młodzieży i seniorów dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu. Już po raz drugi GOKiCZ w Skołyszynie oraz filie w Święcanach i Harklowej wzięły udział ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem”, której głównym celem jest przybliżenie możliwości Internetu osobom w różnym wieku.

Starsi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu „Usiądź na moim miejscu”. Podczas spotkania uczestnicy próbowali zalogować się na portalu społecznościowym mając na rękach kuchenne rękawice, napisać tekst w edytorze tekstu nie widząc klawiatury, czy opisać na podstawie samego obrazu mało znany teledysk oglądany przy wyłączonym dźwięku. W ten sposób uczestnicy dowiedzieli się, jakich trudności doświadczają osoby niepełnosprawne korzystając z komputera i Internetu na co dzień.  

Starsi mieszkańcy gminy mogli uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach komputerowych.

Tydzień z Internetem (Get Online Week) to doroczna ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez sieć organizacji Telecentre-Europe, mająca na celu zachęcenie jak największej liczby osób do skorzystania z Internetu. W poprzednich dwóch edycjach (2011, 2012) udział wzięło ponad 250 tysięcy osób z kilkudziesięciu krajów, w tym 15 tysięcy osób z Polski. Kampanię aktywnie wspiera Neelie Kroes, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i Komisarz Unii Europejskiej ds. Agendy Cyfrowej.

(GOKiCz w Skołyszynie)

SŁOWA KLUCZOWE