Kultura | rozrywka | edukacja

Stanisława Ablewicz „Zasłużona dla Kultury Polskiej”

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z siedzibą w Szebniach Stanisława Ablewicz została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Odznaczenie dla Stanisławy Ablewicz
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Odznaczenie dla Stanisławy Ablewicz
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

52-letnia Stanisława Ablewicz pracuje w bibliotece w Szebniach od 1987 roku, obecnie na stanowisku dyrektora prowadzonej przez gminę Jasło instytucji kultury. Jest członkiem jasielskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz członkiem Okręgowego Sądu Koleżeńskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Województwa Podkarpackiego. Członek zarządu Stowarzyszenia Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej z/s w Trzcinicy.

We wniosku o nadanie odznaczenia podkreślono jej zasługi położone w dziedzinie promowania talentów literackich, popularyzacji amatorskiej twórczości poetyckiej oraz propagowania kultury ludowej ziemi jasielskiej.

Jako dyrektor placówki opracowuje i wdraża w życie projekty promujące twórczość regionalną poprzez wydawanie utworów poetyckich autorstwa lokalnych twórców ludowych. Promuje czytelnictwo poprzez organizowanie akcji „Gmina Jasło czyta dzieciom”, współpracując z miejscowymi organizacjami i instytucjami. Stwarza warunki do organizowania różnych form edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

W siedzibie biblioteki organizuje warsztaty plastyczne dla najmłodszych, których efektem są liczne prace wykorzystywane później do ilustrowania wydawnictw autorstwa lokalnych pisarzy.

Współtworzy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej – projekt, którego celem jest ratowanie lokalnych zasobów dziedzictwa historycznego. 

Odznaczenie w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył jej starosta jasielski Adam Kmiecik.

To nie tylko moja zasługa, ale całego zespołu bibliotekarskiego. Koleżanek, które na co dzień pracują w filiach z naszymi mieszkańcami, promują czytelnictwo, starając się z wielkim sercem ocalić od zapomnienia historię, tradycję i naszą lokalną kulturę. To również dzięki bibliotekarzom działa Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej, gdzie ludzie na całym świecie mogą korzystać z dokumentów zdigitalizowanych i opracowanych przez bibliotekarzy. Bardzo Wam wszystkim dziękuję. – powiedziała Stanisława Ablewicz.

Uroczystość miała miejsce w piątek podczas III Powiatowego Dnia Matki w Warzycach. Współorganizatorami okolicznościowego spotkania w miejscowym domu ludowym byli: Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy, Powiatowa Rada KGW w Jaśle, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Maria Owsiak – radna Rady Gminy Jasło, Aleksandra Błasik – sołtys wsi Warzyce oraz Klub Twórców Ludowych „Michalina”.

Wśród zaproszonych oficjeli znaleźli się m.in. senator RP Alicja Zając, starosta jasielski Adam Kmiecik, członek Zarządu Powiatu w Jaśle Henryk Motkowicz oraz radny Rady Powiatu w Jaśle Tadeusz Gorgosz.

Wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz uhonorował pamiątkowymi dyplomami działaczy społecznych. W piśmie czytamy: „Proszę przyjąć serdeczne życzenia z okazji Dnia Matki, dziękując za mądrości życiowe, z cierpliwością przekazywane przez lata. Życzę dużo zdrowia, wielu uśmiechów i radości. Pana/Pani postawa i działalność społeczna jest wzorem do naśladowania, a zaangażowanie na rzecz środowiska lokalnego jest dowodem na to, że panu/pani leży na sercu dobro naszej małej Ojczyzny. Życzę pomyślności w dalszej pracy społecznej i życzliwości od ludzi oraz wiele pogodnych i słonecznych dni.”

Podczas spotkania rozstrzygnięto III Powiatowy Konkurs pod hasłem „Dzień Matki w powiecie jasielskim. Wspomnienia literacko-plastyczne kobiet wiejskich”, skierowany do mieszkanek wsi powiatu jasielskiego, które piszą opowiadania i tworzą piękne dzieła plastyczne w zaciszach swych domostw.

Na konkurs nadesłano osiemnaście utworów poetyckich oraz trzynaście prac plastycznych i rękodzielniczych autorstwa 31 osób. Prace oceniała komisja w składzie: Stanisława Ablewicz, Izabela Tomaszewska, Marta Domagała, Agnieszka Jeleń, Ewa Wieczorek. Jedną z nich jurorzy musieli odrzucić ze względu na niezgodność z zapisami regulaminu.

Zwyciężyli: w kategorii poezja – Jan Wróbel (gmina Jasło), w kategorii proza – Józefa Trznadel (gmina Brzyska), w kategorii rękodzieło artystyczne – Jadwiga Słowik (gmina Skołyszyn).

Bardzo nas cieszy, że na terenie naszej gminy świętujemy Dzień Mamy, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej. Jest to dowodem, że panie potrafią myśleć o tym, aby tradycja była łączona z teraźniejszością. Ta uroczystość jest tego dobitnym przykładem, bo potrafią pobudzić twórców ludowych. Dzięki temu możemy wracać myślami do korzeni, a nie tylko być wyrywani poprzez media, które chcą spowodować globalizację i nami sterować. My się nie damy jako Podkarpacie. – powiedział Stanisław Pankiewicz.

W koncercie poetyckim wystąpili: Daniel i Karolina Korczykowscy oraz Paulina Pawluś.

POWIEDZIELI NAM:

Adam Kmiecik, starosta jasielski: Dzisiejsze obchody Powiatowego Dnia Matki w Warzycach miały bardzo miły akcent. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski odznaczył Stanisławę Ablewicz, dyrektora biblioteki w Szebniach odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Miałem tą przyjemność być upoważnionym przez pana ministra do udekorowania pani Ablewicz. Myślę, że jest to kwintesencja tego, co pani Ablewicz robi. To dbałość o naszą kulturę, czystość języka polskiego, organizacja różnego rodzaju konkursów literackich, poetyckich. To odznaczenie jest pewnego rodzaju ukoronowaniem tego, co robi i podziękowaniem za to, co robi dla promowania tradycji naszego regionu.

Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło: Pani dyrektor jest osobą bardzo pracowitą, zaradną, wspaniałym organizatorem, a przede wszystkim osobą merytoryczną. Potrafiła zorganizować wiele imprez, a przede wszystkim archiwum, do którego dostęp ma cały świat.

III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach

III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach

III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach

III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach

III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach

III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach

III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach

III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach III Powiatowy Dzień Matki w Warzycach

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Stanisława Ablewicz „Zasłużona dla Kultury Polskiej””

  1. Gratulację!!!!! Wszyscy powinni Panią naśladować!!! Potrzeba Nam więcej takich ludzi, a nie tylko takich co siedzą z założonymi rękami i nic nie robią. Oby tak dalej i jak najdłużej.