Informacje

Dzięki turniejom BRD dla młodzieży na polskich drogach ginie coraz mniej osób

Pod naszym patronatem

Jasło jest gospodarzem finału krajowego 36. Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. W sprawdzianie wiedzy teoretycznej i konkurencjach sprawnościowych, które po raz pierwszy w historii mistrzostw odbywają się na Podkarpaciu, biorą udział reprezentanci szesnastu województw – prawie setka dzieci i młodzieży szkolnej. Za nami trzy z czterech zaplanowanych konkurencji.

Finał krajowy 36. OTBwRD w Jaśle
Rowerowy Tor Przeszkód. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Uroczyste otwarcie imprezy, której organizatorem jest Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, odbyło się dzisiaj na płycie jasielskiego Rynku. Obok ekip, które przyjechały do naszego regionu z całej Polski, na ceremonię przybyli partnerzy przedsięwzięcia oraz oficjele w osobach parlamentarzystów ziemi jasielskiej, władz samorządowych oraz przedstawicieli służb mundurowych.

Oficjalnego przywitania gości dokonali: prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki, burmistrz miasta Andrzej Czernecki, członek Zarządu Polskiego Związku Motorowego w Warszawie Zbigniew Kogut, sędzia główny Turnieju podinsp. Marek Konkolewski, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Jan Lech, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Zdzisław Stopczyk oraz poseł Bogdan Rzońca (członek Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych).

Burmistrz Jasła: Dla nas to jest ogromny zaszczyt, że po raz pierwszy na Podkarpaciu i to właśnie w Jaśle możemy gościć Was – uczestników tego niezwykle ważnego Turnieju. Turnieju, który kształtuje pewne postawy na drodze, uczy zachowań w ruchu drogowym. Jednym słowem, robi wiele dobrego dla bezpieczeństwa w komunikacji. Myślę, że wszystko, co zobaczycie w Jaśle, zapadnie Wam w pamięci jako te miejsca, do których warto wracać, bo są ciekawe. O to nam chodzi, żebyście zapamiętali Jasło jako ten zakątek Podkarpacia, który jest przyjazny dla wszystkich, radosny i który czeka na Wasze odwiedziny. Bardzo się cieszę, że tak licznie na Rynku są zgromadzeni przedstawiciele różnych instytucji. Myślę, że taka plejada znakomitości w Jaśle to jest dla nas powód do wielkiej dumy. Chciałem osobiście bardzo serdecznie podziękować, że Państwo jesteście tutaj i chciałem podziękować Józefowi Biernackiemu. Jego duch społecznika i wielka pasja sprawiły, że spotykamy się tutaj w Jaśle. Bardzo dziękuję Józefie za to wszystko, co robisz dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym i co robisz dla Jasła.

W otwarciu imprezy uczestniczyli: poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca, poseł na Sejm RP Małgorzata Marcinkiewicz, przedstawiciel Wojewody Podkarpackiego Elwira Musiałowicz-Czech, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Zdzisław Stopczyk, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie mł. insp. Wiesław Dybaś, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie nadkom. Zdzisław Sudoł, funkcjonariusz WRD KWP w Rzeszowie podinsp. Waldemar Pieniowski, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle mł. insp. Andrzej  Wędrychowicz, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle mł. insp. Artur Dudek, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle podinsp. Andrzej Przebięda, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle podkom. Łukasz Gliwa, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle st. bryg. Wiesław Latoszek, Komendant Straży Miejskiej w Jaśle Ryszard Mastej, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Jaśle ppłk Andrzej Nykiel, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Jaśle Stanisław Święch, sekretarz miasta Jasła Paweł Rzońca, przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal, Wiktoria Laskus z Polskiego Związku Motorowego w Warszawie, wiceprezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie Jan Jędrzejko, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie Marek Hejnar, inspektor do spraw BRD w WORD Krosno Dorota Krygowska, Wójt Gminy Brzyska Rafał Papciak, radny Rady Miejskiej Jasła Wacław Dusza, dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle Aleksandra Zajdel-Kijowska, prezes Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie Wiesław Dymiński, właściciele firmy Alima Jasło Alicja i Zdzisław Maciochowie oraz prezes Ośrodka Szkolenia Kierowców „Renoma” w Jaśle Tadeusz Dzięglewicz.

Następnie uczestnicy oraz zgromadzeni goście przeszli ulicami miasta – pilotowani przez policyjny radiowóz – w asyście Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej oraz pocztów sztandarowych do Zespołu Szkół Miejskich nr 3, gdzie odbyły się konkurencje sprawnościowe: najpierw na Miasteczku Ruchu Drogowego im. Ryszarda Libuchy oraz Rowerowym Torze Przeszkód rywalizowali uczniowie szkół podstawowych. W tym samym czasie gimnazjaliści wyjechali do Trzcinicy, gdzie razem z opiekunami zwiedzili skansen archeologiczny „Karpacka Troja”. W godzinach popołudniowych na wycieczkę wybrała się z kolei grupa z „podstawówek”, a gimnazjaliści przystąpili do jazdy na rowerach.

Nad sprawnym przebiegiem czuwali: w przypadku Rowerowego Toru Przeszkód – Adam Smorul (kierownik konkurencji – Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego), Lucjan Bartuś, Marian Baran, Roland Szafarz, Krzysztof Godek i Bogusław Muszański (sędziowie pomocniczy – Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego) oraz uczniowie klasy o profilu mundurowym z Zespołu Szkół im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy. Natomiast na Miasteczku Ruchu Drogowego – Kazimierz Barański (kierownik konkurencji – Komenda Powiatowa Policji w Brzozowie), Wojciech Szczepański, Renata Mazan, Grzegorz Kiebała, Paweł Grześ (sędziowie pomocniczy – Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie), Andrzej Zajdel i Grzegorz Smagacki (sędziowie pomocniczy – Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle). Serwis rowerowy zapewniła firma Rojax.

Nie wszyscy jednak poradzili sobie z przygotowanymi przeszkodami na torze sprawnościowym, a były to kolejno: bramka wisząca, tarka, łezka, równoważnia, ósemka, slalom z ograniczeniem, przewożenie przedmiotu na uwięzi, piaskownica, korytarz z desek, rynna, slalom kółkowy – żmijka, przedmiot do przewożenia, pochylnia i zatrzymanie w miejscu.

W czwartek ostatnia konkurencja Turnieju – pierwsza pomoc przedmedyczna, w której wystartują wszyscy zawodnicy. Oceniać ich wiedzę oraz zdolności manualne będą: Zbigniew Moskal i Justyna Puchyrska (kierownicy konkurencji – instruktorzy ratownictwa drogowego PZM), Anna Sikora i Magdalena Adam (sędziowie pomocniczy – ratownicy drogowi PZM), Mateusz Domaradzki i Wioleta Zawadzka (ratownicy medyczni).

Dzień wcześniej, w Trzcinicy, uczestnicy pisali test przygotowany przez Polski Związek Motorowy w Warszawie. Konkurencję tą koordynowali egzaminatorzy i inspektorzy z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie: Ryszard Musiał (kierownik konkurencji), Anna Nawracaj-Rozwadowska, Leszek Gągoł, Ewelina Nechrebecka, Andrzej Zając i Jerzy Niepokój (sędziowie pomocniczy).

Na finał krajowy przyjechali do Jasła: z województwa dolnośląskiego – Szkoła Podstawowa w Lipie (Janina Korybska, Stanisław Krosnowski, Aurelia Wolska, opiekun Danuta Zaworska) i Gimnazjum w Wiadrowie (Kacper Korman, Elżbieta Krosnowska, Kornel Kupiec, opiekun Anna Minosora); z województwa kujawsko-pomorskiego – Szkoła Podstawowa nr 1 w Szubinie (Jakub Konieczny, Przemysław Jemioła, Antonina Bembnista, opiekun Marcin Adamczyk) i Publiczne Gimnazjum w Grabkowie (Mateusz Olak, Dariusz Ormiński, Arkadiusz Osmałek, opiekun Paweł Ogłodziński); z województwa lubelskiego –  Szkoła Podstawowa w Nowym Kramsku (Kacper Materna, Błażej Sikora, Sebastian Kmieciak, opiekun Mirosław Malinowski) i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bojadłach Artur Puchalski, Waldemar Wawrzynowicz, Tobiasz Lange, opiekun Mariola Sowińska); z województwa lubuskiego – Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach (Wiktor Mroziński, Jakub Spała, Hubert Wożniak, opiekun Marek Kamiński) i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy (Krzysztof Pisarek, Bartosz Kowalski, Aleksander Próba, opiekun Mariusz Próba); z województwa małopolskiego – Szkoła Podstawowa w Wietrzychowicach (Adrian Baran, Michał Pudło, Dominika Pudło, opiekun Stanisław Magiera) i Gimnazjum w Ropie (Sebastian Bochniak, Daniel Lisowicz, Damian Motyka, opiekun Grzegorz Milczek); z województwa mazowieckiego – Publiczna Szkoła Podstawowa w Wilkowie (Adrian Muranowicz, Karol Kotyński, Szymon Koziński, opiekun Tomasz Augusiewicz) i Publiczne Gimnazjum im. Św. St. Kostki w Starym Gralewie (Natalia Deptuła, Kamil Drozdowski, Konrad Jasiński, opiekun Ireneusz Wierzbicki); z województwa opolskiego –  Publiczna Szkoła Podstawowa w Krośni (Wiktoria Hurek, Karolina Hurek, Natalia Hurek, opiekun Piotr Besz) i Publiczne Gimnazjum w Izbicku (Kevin Warzecha, Mirela Hendel, Brygida Hurek, opiekun Wioletta Besz); z województwa podkarpackiego – Szkoła Podstawowa w Hucie Krzeszowskiej (Grzegorz Kulik, Patryk Matuszczak, Bartosz Żyła, opiekun Jacek Pawłowski) i Gimnazjum w Czarnej (Grzegorz Stawarz, Martyna Sasak, Maciej Para, opiekun Jerzy Ostręga); Szkoła Podstawowa w Olszynach (Dominika Cwalina, Karol Komorowski, Dawid Żochowski, opiekun Stanisław Rółkowski) i Gimnazjum w Krasnopolu (Maciej Ślązak, Kinga Hołdyńska, Michał Rydzewski, opiekun Robert Jan Razin); z województwa pomorskiego – Szkoła Podstawowa w Myślicach (Marcin Chojnacki, Radosław Chojnacki, Kacper Krauze, opiekun Halina Sielawa) i Zespół Szkół Publicznych w Jabłowie (Sylwia Belczewska, Rafał Tafliński, Paweł Templer, opiekun Bronisław Belczewski); z województwa śląskiego – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mazańcowicach (Krzysztof Kamieński, Kamil Łukowicz, Amadeusz Iskrzycki, opiekun Ewa Zeman) i Gimnazjum w Mazańcowicach (Dawid Rozmus, Paweł Kamiński, Stanisław Światłoch, opiekun Eugeniusz Moskała); z województwa świętokrzyskiego – Szkoła Podstawowa nr 1 w Włoszczowej (Julia Kozieł, Łukasz Domaradzki, Filip Sztuka, opiekun Marcin Sztuka) i Publiczne Gimnazjum nr 1 w Włoszczowej (Daniel Szwajkowski, Marcin Fatyga, Albert Krakowiak, opiekun Marcin Sztuka); z województwa warmińsko-mazurskiego – Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 3 w Iławie (Kacper Weron, Krzysztof Białaś, Wiktor Rólkiewicz, opiekun Jolanta Kopczyńska) i Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Iławie (Dawid Kopczyński, Mateusz Zieliński, Michał Świniarski, opiekun Wojciech Kopczyński); z województwa wielkopolskiego – Szkoła Podstawowa w Jeziorkach (Mateusz Królik, Maciej Maciejewski, Arkadiusz Skóra, opiekun Bogumiła Błaszyk) i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczeniu (Monika Białek, Szymon Gogół, Jakub Strąk, opiekun Kazimierz Orszulak); z województwa zachodniopomorskiego – Szkoła Podstawowa w Zielinie (Szymon Skowyra, Bartłomiej Dymidów, Leon Dziedziuch, opiekun Henryk Madera) i Gimnazjum w Mieszkowicach (Dawid Łuszczek, Mariusz Dymidów, Kamil Kuśpiś, opiekun Krzysztof Karolak).

Po dwóch dniach zmagań prowadzą: Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy – reprezentacje województwa łódzkiego (szczegółowe wyniki na stronie: www.jkmird.pl).

Zakończenie imprezy w czwartek o godzinie trzynastej. Wcześniej dla uczestników zaśpiewa jasielski wokalista Mateusz Mijal.

Turniej wsparli finansowo: podkarpackie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (Rzeszów, Krosno, Tarnobrzeg, Przemyśl), Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego, Miasto Jasło, Starostwo Powiatowe w Jaśle, Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku Oddział w Jaśle, Trans-Wiert Jasło sp. z o.o., Jasielska Fabryka Armatur JAFAR S.A., Alima Jasło oraz firma „Usługi Transportowo-Sprzętowe” Karol Wesołowski.

FOTOGALERIE:

Finał krajowy 36. OTBwRD – testy pisemne
Finał krajowy 36. OTBwRD – uroczyste otwarcie i przemarsz ulicami miasta
Finał krajowy 36. OTBwRD – konkurencje sprawnościowe (RTP i MRD)

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Dzięki turniejom BRD dla młodzieży na polskich drogach ginie coraz mniej osób”

  1. Nie dzięki turniejom jest mniej wypadków. Nauczyciele zajęć technicznych cały rok prowadzą lekcje i uczą zasad brd całe klasy, a dzieci przekazują je dorosłym w domu. To jest po prostu w programe nauczania. Turniej skupia zainteresowanie kilku lub kilkunastu uczniów w szkole, a reszta nie jest nim zainteresowana. Wybór do drużyny odbywa się często jeszcze kiedy jest śnieg – gromny minus.