Kultura | rozrywka | edukacja

Wystawa zabytkowych samochodów (zapowiedź)

W najbliższy piątek (21 czerwca), Jasielski Dom Kultury zaprasza fanów starych samochodów na wystawę poświęconą współtwórcy samochodu marki FORD T, Józefowi Galambitowi. Na parkingu przy JDK przybyli będą mogli zobaczyć doskonale wyglądające i rzadkie wozy. Początek wystawy o godzinie 18.

Węgier Józef Galamb, przybył do Ameryki w 1903 roku. Był wówczas pracownikiem fabryki samochodów Adler we Frankfurcie nad Menem. Rok później po obejrzeniu światowej wystawy aut w Saint Louis zdecydował, że pozostanie w Ameryce. Pracował w różnych miastach i firmach, w końcu 11 grudnia 1905 roku podjął pracę w założonej dwa lata wcześniej fabryce Forda w Detroit. Bardzo szybko stał się bliskim współpracownikiem właściciela, Henry Forda, a od 1907 roku był głównym konstruktorem modelu Forda – T. Samochód, który podbił Amerykę produkowano od 1908 do 1927 roku. Z taśmy zjechało ponad 15 milionów samochodów tej marki.

Podobny sukces osiągnął traktor Fordson, którego konstrukcję również Galamb zainicjował wykorzystując rozwiązania konstrukcyjne silnika z modelu – B oraz tylnej osi z modelu T.

Zapowiedź

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE