Kultura | rozrywka | edukacja

Posłuchaj występów kapel ludowych i zasmakuj swojskiego jadła w Trzcinicy! (zapowiedź)

Polskie i zagraniczne kapele ludowe wezmą udział w niedzielnym X Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Karpat. Do Trzcinicy koło Jasła zawitają zespoły z Polski oraz sąsiedzi zza południowej granicy: Słowacji i Czech. Wstęp na imprezę wolny.

ZAPOWIEDŹ
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Jak podkreśla wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz „ideą festiwalu jest ocalenie i podtrzymywanie zanikających tradycji ludowych takich jak: rzemiosło, sztuka ludowa, kuchnia regionalna, stroje i muzyka karpacka. Kultywowanie i upowszechnianie bogactwa folkloru karpackiego odbywać się będzie poprzez udział i prezentację twórczości zespołów ludowych polskich i zagranicznych”.

W konkursie o statuetkę „Karpackiego Grajka” wezmą udział kapele: Kamfinioki, Kapela Jaśka Kubika, Bukowianie, Kapela Ludowa Jan Malisz i Dzieci, Młoda Harta, Warzanie, Gorce, Raslavice i Gurolsko Muzyka SPIŠ ze Słowacji, Gurolsko Kapela Bukóń z Czech. Popisy sceniczne będzie zapowiadał w tym roku Bartłomiej Koszarek.

Zwycięski zespół wyłoni komisja konkursowa pod przewodnictwem etnomuzykologa Aleksandry Szurmiak-Boguckiej: Jolanta Danak-Gajda (etnomuzykolog), Tadeusz Łopatkiewicz (etnograf), Jerzy Dynia (etnomuzykolog) i Jadwiga Adamczyk (muzyk, folklorysta).

Rokrocznie imprezie towarzyszą targi sztuki ludowej oraz stoiska z tradycyjnym swojskim jadłem.

Jubileuszowa edycja Festiwalu odbędzie się na terenie miejscowego Zespołu Szkół (dawnej szkoły rolniczej), a nie jak do tej pory na placu przed drewnianym kościółkiem św. Doroty. Do chwili obecnej trwa tam budowa nowej sceny. Firma, która realizuje inwestycję, nie wywiązała się z terminu i wciąż prowadzone są tu roboty budowlane.

Początek przeglądu w niedzielę o godzinie trzynastej. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Sponsorem imprezy jest Grupa LOTOS S.A., a honorowy patronat nad nią objął Marszałek Województwa Podkarpackiego. Współorganizatorami są: Gmina Jasło, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy, Zespół Szkół im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcinicy oraz sołectwo Trzcinica.

Portal regionalny terazJaslo.pl jest jednym z patronów medialnych Wydarzenia. Możecie dołączać do niego poprzez nasz profil na portalu społecznościowym FACEBOOK.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE