Kultura | rozrywka | edukacja

Magiczne dzieciństwo Julka

O tym, jak barwne i zadziwiające było dzieciństwo autora znanej wszystkim „Lokomotywy” przekonali się uczestnicy gry ulicznej „Magiczny świat Juliana Tuwima”, którą zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.

Magiczne dzieciństwo Julka
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Dzieci w Parku Miejskim wysłuchały ciekawych anegdot z życia zawadiackiego Julka. Między innymi tej, o hodowli gadów w domu Tuwimów. Przekonały się, że opieka nad zaskrońcem i jaszczurką, to całkiem poważna i niełatwa sprawa. Odnalazły zaginione litery, dzięki którym udało im się dowiedzieć ważnych informacji o życiu poety.

Sprawdziły swoją zręczność w rzucie do celu nietypowym przedmiotem i wzięły udział w quizie na temat wierszy Tuwima. Pytania: Po co Tomasz Trąbalski miał przyjść do państwa Krokodylów? W którym wagonie lokomotywy siedziały grubasy czy jak miała na imię żona pana Tralalińskiego nie sprawiły graczom większej trudności. Na znających odpowiedzi czekały nagrody. Jak się okazało twórczość lubianego przez dzieci poety jest bardzo znana i chętnie recytowana.

Na zakończenie wspólnej zabawy, inspirowanej dzieciństwem znanego Julka każdy uczestnik gry otrzymał drobny upominek.

Gra uliczna „Magiczny świat Juliana Tuwima” odbyła się w ramach projektu „Wariacje literackie”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE