Kultura | rozrywka | edukacja

Syberia – melancholia rozciągnięta w przestrzeni (zapowiedź)

W ramach VIII Festiwalu Poezji i Prozy Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza 19 września 2013 r. na projekcję filmu „Gugara” Andrzeja Dybczaka i Jacka Nagłowskiego.

Zapowiedź
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Twórcy filmu dotarli do jednej z rodzin Ewenków, rdzennych mieszkańców południowej Syberii, których kultura od wielu lat ulega zanikowi. Słowo „gugara” w języku ewenkijskim oznacza brzmienie dzwonków, które pasterze zawieszają na szyi reniferów, a które coraz rzadziej rozbrzmiewają na syberyjskich pastwiskach. Gugara staje się więc synonimem tego zaniku. Film został nagrodzony m.in. Złotym Lajkonikiem na 48. Krakowskim Festiwalu Filmowym (2008).

Andrzej Dybczak w wywiadzie dla Tygodnika Powszechnego powiedział: Chciałem się skonfrontować ze stereotypami dotyczącymi Syberii: że jest tradycyjna, pierwotna, że to wrota do innego świata niż ten, w którym żyłem. (…) Dla niektórych Syberia to taka melancholia rozciągnięta w przestrzeni. Można spróbować się w niej oczyścić. Choć niekoniecznie musi się to udać. Andrzej Dybczak jest również autorem książki „Gugara”, która doczekała się dwóch wydań.

Projekcja filmu odbędzie się 19 września 2013 r. o godz. 17.00 w Czytelni Głównej MBP w Jaśle.

Projekt VIII Festiwal Poezji i Prozy dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa narodowego.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE