„Szóstka” Jasło – piąta drużyna w Polsce

W dniach 20-22 września został rozegrany Finał Ogólnopolski XVIII Turnieju im. Marka Wielgusa w Policach. W turnieju wzięło udział po 16 zespołów dziewcząt i chłopców z całej Polski. Drużyna Szóstki rocznik 2002 wygrała finał wojewódzki i tym samym reprezentowała Podkarpacie na finale w Policach, obok takich drużyn jak Śląsk Wrocław, Kondycja Kielce, Widok Skierniewice, Unia Warszawa, czy Talent Białystok.

UKS Szóstka Judo Jasło

Na miejscu we wspaniałym hotelu chłopcy zameldowali się wieczorem w piątek, po bardzo długiej podróży. Mieliśmy bowiem najdalszą drogę do pokonania ze wszystkich zespołów biorących udział w turnieju. Spóźnieni troszkę na losowanie grup z niecierpliwością czekaliśmy na wynik losowania. Nasza drużyna została rozlosowana do grupy B razem z SP 18 Tarnów, SP 12 Włocławek i SP 45 Śląsk Wrocław.

W sobotę przyszedł czas na pierwsze mecze turnieju. Pierwszy pojedynek gramy ze znaną nam drużyną SP 18 Tarnów. Jako pierwsi tracimy bramkę i musimy gonić wynik. Gra nie układa nam się najlepiej, niecelne podania, brak składnych akcji. Jednak po jednej z akcji udaje się strzelić wyrównującą bramkę i mecz kończy się wynikiem 1-1. O tym meczu chłopcy muszą jak najszybciej zapomnieć, nie zagraliśmy tak jak potrafimy. Kolejny mecz to spotkanie z drużyną SP 12 Włocławek, który wygrywamy 2-1 po troszkę lepszym meczu niż ten pierwszy. Ciągle jednak czegoś brakuje w grze naszych chłopców. Ostatni mecz grupowy gramy z bardzo mocną drużyną Śląska Wrocław. Przed spotkaniem wiedzieliśmy, że awans do najlepszej 8 mamy już pewny, jednak chłopcy wyszli na mecz po to, aby zagrać lepiej niż w poprzednich spotkaniach i tak też było. Choć przegrywamy 4-1 to mecz był o wiele lepszy, zwłaszcza pierwsza połowa była bardzo dobra w naszym wykonaniu.

W meczu ćwierćfinałowym przyszło nam zmierzyć się z przeciwnikiem, z którym graliśmy również ćwierćfinał w Turnieju Deichmanna,  drużyną SP 5 Białystok (Talent Białystok). Był to nasz najlepszy mecz w tym turnieju. Chłopcy w końcu zagrali tak jak potrafią i to my wychodzimy na prowadzenie w tym meczu. Jednak tuż przed końcem pierwszej połowy drużyna z Białegostoku przeprowadza atak prawą strona boiska, piłka po strzale przeciwnika  przechodzi pod nogą blokującego strzał obrońcy i  po długim słupku wpada do bramki. Jest 1-1. Druga połowa to ataki z obu stron, zarówno rywal jak i my mieliśmy swoje okazje do zdobycia bramki, jednak nie udało się to żadnej z drużyn i wynik meczu muszą rozstrzygnąć rzuty karne. Pierwszy strzela Michał Rakoczy. Strzał w środek bramki broni bramkarz rywala. Kolejny rzut karny wykonuje zawodnik z Białegostoku i pewnie pokonuje naszego bramkarza. Kolejna seria to bramka zdobyta przez Szymona Dziadosza i karny strzelony przez Białystok i to przeciwnik jest bliżej zwycięstwa. Naszemu bramkarzowi nie udaje się obronić trzeciego karnego i niestety przegrywamy 3-1 i gramy o miejsca 5-8. Łzy, smutek i mały niedosyt po meczu, bo naprawdę zagraliśmy dobre spotkanie. Ale tak to jest w piłce, ktoś musi przegrać, ktoś musi wygrać, a rzuty karne to loteria. Tym razem się nie udało. W smutku chłopcy opuszczają stadion i udają się do hotelu.

Organizatorzy zadbali aby wypełnić także wolny czas finalistów. W sobotnie popołudnie wszystkie drużyny miały okazję zwiedzić pobliską fabrykę cukierków „Dobosz”, po czym zostali przewiezieni autokarami nad Zalew Szczeciński, gdzie odbyło się wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.

Niedziela, nowy dzień, nowe emocje i całkiem inna drużyna Szóstki Jasło, pełna wiary w to że jeszcze można zająć wysokie miejsce i zagrać dobrze w dwóch ostatnich meczach. I tak właśnie było. Pierwszy mecz gramy z drużyna SP 9 Skierniewice, solidna drużyna wiedzieliśmy, że łatwo nie będzie, jednak mecz ułożył się po naszej myśli. Gramy piłka, stwarzamy sobie sytuacje do zdobycia bramek i zasłużenie wygrywamy 4-1 i gramy o miejsce 5 z SP 51 Katowice. Pierwsza połowa to zdecydowana dominacja naszego zespołu. Strzelamy dwie bramki i spokojnie kontrolujemy mecz. W drugiej połowie przeciwnik śmielej zaatakował naszą bramkę jednak pewnie bronił nasz bramkarz. W ostatnich minutach udało się chłopcom z Katowic strzelić honorowego gola, ale to my cieszymy się ze zwycięstwa i wysokiego 5 miejsca. Należy tutaj podkreślić, że nasze małe Jasło po raz kolejny jest w najlepszej ósemce prestiżowego turnieju. Przypomnijmy że w czerwcu w Opolu zajęliśmy 7 miejsce w Turnieju Deichmanna. Chłopcom zostaną piękne wspomnienia na całe życie. Podczas ceremonii wręczenia nagród, mieli okazje uścisnąć dłoń takich osobowości jak Stefan Majewski, Dariusz Dziekanowski, czy Andrzej Dawidziuk. Jest to na pewno dla nich wielkie przeżycie i radość z tego, że mogli być w gronie najlepszych drużyn w Polsce.

Serdeczne podziękowania dla trenera, oraz chłopców za wole walki i serce pozostawione na boisku.

Skład drużyny Szóstki: Lepucki Łukasz, Dziadosz Szymon, Baran Arkadiusz, Jajko Dawid, Szydło Karol, Rakoczy Michał, Skwara Bartosz, Igielski Kacper, Stasz Bartosz, Setlik Maciej