Kultura | rozrywka | edukacja

Święto Trzech Króli w Kołaczycach

6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli. Na Wschodzie była ona znana już w III w. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli.

Dzień Trzech Króli jest świętem Objawienia Boga światu, po grecku zwanym Epifaneją. Był on obchodzony już w III w. na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki Trzej Królowie – Trzej Mędrcy ze Wschodu – złożyli Dzieciątku Jezus. Pierwsi chrześcijanie w tym właśnie dniu świętowali Boże Narodzenie. Dopiero w końcu IV w. do liturgii Kościoła Powszechnego wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie – 25 grudnia i święto Trzech Króli – Objawienia Pańskiego – 6 stycznia. Zamyka ono cykl uroczystości religijnych – cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Jest to jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie.

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem – miejsca narodzin Jezusa – przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary. Kacper ofiarował kadzidło – symbol boskości, Melchior – złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar – mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci Chrystusa.
Święto Objawienia Pańskiego jest również dniem modlitwy za misje.

W Kołaczycach podobnie jak w całej Polsce zbierane są w tym dniu ofiary, które zasilają Krajowy Fundusz Misyjny. Po uroczystej Mszy Św. celebrowanej przez Proboszcza Parafii Św. Anny Ks. Prałata Jana Sabata -„Kolędnicy Misyjni”, jak co roku wyruszyli z kolędą do parafian. Środki jakie uzyskali służą wsparciu działalności polskich misjonarzy, których na świecie działa ponad dwa tysiące.

W święto Trzech Króli już po raz drugi mieszkańcy Kołaczyc zgromadzili się przy Betlejemskiej Szopce na Rynku, aby wspólnie kolędować. Śpiew połączył wszystkich, którzy odpowiadając na zaproszenie przyszli, aby przeżyć wieczór na wspólnym kolędowaniu. Na spotkanie przybyli nie tylko starsi, dla których kolędowanie jest równocześnie miłym wracaniem pamięcią do rodzinnego domu, ale i dzieci które miały okazję uczyć się od starszych pielęgnowania pięknych polskich tradycji. Wiele radości oprócz śpiewania kolęd sprawił śpiew pastorałek, które dziś niestety odchodzą w niepamięć. Wspólne śpiewy były przeplatane solową prezentacją kolęd w wykonaniu Teresy Czernickiej i Iwony Kolbusz z Lublicy. W radosnej atmosferze szybko minął wieczór i pozostawił pragnienie u wszystkich wspólnego spotykania się w podobnym duchu w następnym roku.

W spotkaniu tym wzięli też udział przedstawiciele władz samorządowych z Burmistrzem Miasta i Gminy Kołaczyce Małgorzatą Salacha, która złożyła wszystkim mieszkańcom najserdeczniejsze życzenia noworoczne i podziękowała za współpracę.

Podczas wspólnego kolędowania wszyscy zebrani mogli podziwiać aktorów z teatru Bohema, którzy zaprezentowali wspaniały spektakl żonglerki zapalonymi pochodniami i zadziwili publiczność, od której zbierali burzliwe oklaski.

Organizatorzy dziękują wszystkim za przybycie i wspólnie spędzony czas.

FOTOGALERIA:

(GOK w Kołaczycach)

SŁOWA KLUCZOWE