Informacje

Starosta jasielski Adam Kmiecik „ósemką” na podkarpackiej liście PO do Parlamentu Europejskiego

Platforma Obywatelska stawia w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego na starostę jasielskiego Adama Kmiecika. Doświadczony samorządowiec i lider partii w powiecie jasielskim wystartuje z numerem ósmym. Jego kandydaturę przedstawił oficjalnie na wtorkowej konferencji prasowej szef sztabu wyborczego podkarpackiej PO poseł na Sejm RP Marek Rząsa.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Po półtora roku nieobecności jasielska Platforma Obywatelska wraca do lokalu przy ulicy Czackiego, stąd partyjna inauguracja kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego w powiecie jasielskim nie mogła się odbyć nigdzie indziej.

Przewodniczący powiatowych struktur PO Adam Kmiecik tłumaczył, że partia borykała się w ostatnich miesiącach z problemami finansowymi i nie była w stanie wydatkować funduszy na utrzymanie własnego biura. Dodał jednocześnie, że problem ten dotyczył nie tylko jasielskich struktur Platformy Obywatelskiej, ale dotknął również sąsiednie powiaty.

W tym momencie jest ono reaktywowane i mam nadzieję, że już bez przeszkód będzie funkcjonowało. – powiedział.

Adam Kmiecik idzie do wyborów europejskich z numerem ósmym. Listę kandydatów Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu otwierają parlamentarzyści: Elżbieta Łukacijewska, Krystyna Skowrońska i Piotr Tomański. Kolejne miejsca zarezerwowano dla: byłego Marszałka Województwa Podkarpackiego Zygmunta Cholewińskiego, radnej Rady Miasta Rzeszowa Jolanty Kaźmierczak, przewodniczącej powiatowych struktur PO w Krośnie Joanny Frydrych (zastępcy dyrektora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle), prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie Marka Ordyczyńskiego, przewodniczącego powiatowych struktur PO w Dębicy Romana Ciszka i posła na Sejm RP Mirosława Pluty.

Nie ma na naszych listach ludzi nie związanych z regionem. Idziemy do tych wyborów z jasnym i czytelnym przesłaniem: odpowiedzialne, rozsądne rządy europejskie na trudne czasy. – podkreśla poseł Marek Rząsa, szef sztabu wyborczego podkarpackiej PO do Parlamentu Europejskiego. – Nie muszę Państwu mówić, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, bo to co tam się dzieje determinuje również działania Polski. Proszę zwrócić uwagę, że te działania są bardzo wysoko oceniane. Moim zdaniem prowadzimy bardzo rozsądną, spokojną, odpowiedzialną politykę. Nie tylko wobec Ukrainy, ale również Rosji. My czasami zapominamy o tym, że tak mocne zaangażowanie Polski w sprawy ukraińskie niestety rykoszetem odbija się w stosunkach polsko-rosyjskich. Nie drażnimy Rosji, ale głośno i stanowczo wyrażamy swój sprzeciw wobec tego, co dzieje się na Ukrainie i to jakie Rosja podejmuje działania wobec Ukrainy. Rosja jest jednym z naszych największych kontrahentów gospodarczych, jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju artykuły spożywcze. Nie chcemy, aby relacje z Rosją powodowały utrudnienia dla polskich przedsiębiorców, a niestety takie sygnały już otrzymujemy.

Podczas spotkania z dziennikarzami przypominał, że Platforma Obywatelska w obecnym Parlamencie Europejskim zasiada w rządzącej frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Podkreślił także, że ludzie związani z partią piastowali najważniejsze europejskie stanowiska.

Chcemy odtworzyć tą koalicję. Ona składa się z największych graczy na rynku politycznym. W tej grupie są: Niemcy, Polacy, Francuzi, Włosi. Nie chcielibyśmy, aby – jak to robili przez pięć lat nasi konkurenci polityczni – być we frakcjach nic nie znaczących, które nie mają żadnego przełożenia na to jakie decyzje podejmuje Unia Europejska. Chcę powiedzieć, że gdyby nie przynależność Polski do tej frakcji, na pewno nie udałoby się wynegocjować takiego budżetu na lata 2014-2020 jak wygenerował to nasz kraj. Przypomnę też, że takie nazwiska jak Jerzy Buzek, Jacek Saryusz-Wolski, Jacek Lewandowski, Danuta Hübner są to czołowe postacie Unii Europejskiej, mające bardzo duży wpływ i decyzyjność na to co się dzieje. Premier Buzek był przez pół kadencji przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a Janusz Lewandowski jest przewodniczącym najważniejszej komisji europejskiej: komisji budżetu. W Europie liczą się tylko silni. Tylko mocna reprezentacja Platformy Obywatelskiej może to zapewnić. – powiedział.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Ilość mandatów, jaka przypadnie Podkarpaciu w Parlamencie Europejskim, zależy od frekwencji wyborczej oraz liczby głosów oddanych na konkretną listę. Ordynacja wyborcza w tym przypadku jest o wiele bardziej skomplikowana niż w wyborach do parlamentu krajowego. Są szanse na to, aby nasz region reprezentowały trzy osoby, ale równie dobrze może się okazać, że nie będzie wcale.

Poseł Marek Rząsa wyklucza jednak scenariusz, w którym jego partia nie wprowadziłaby z Podkarpacia żadnego kandydata. – Jestem przekonany, że my te wybory wygramy. Wygramy dlatego, że nie jesteśmy eurosceptykami. Idziemy do Europy bez żadnych kompleksów, idziemy do Europy z otwartą głową, idziemy do Europy ze swoją tożsamością narodową. Bardzo często nasi oponenci nam zarzucają, że idziemy tam „na kolanach”. Nie prawda. Idziemy tam z podniesioną głową, ze swoją flagą, ze swoim hymnem narodowym i nikt nam tego nie zabierze. Kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej podnosiły się takie głosy, że zostanie zatracona polskość, że zabiorą nam flagę, godło, hymn narodowy. A dzisiaj się okazuje, że za unijne pieniądze potrafimy kultywować to, co najpiękniejsze. Odtwarzamy pieśni narodowe, tańce narodowe, wiele zespołów folklorystycznych „żyje” dzięki unijnym pieniądzom. Więc nie taka straszna Unia Europejska jak ją nam malowano. – mówi.

Być może będzie nim piastujący przez ostatnie dwie kadencje funkcję starosty jasielskiego, a od października ubiegłego roku przewodniczącego powiatowych struktur PO w Jaśle Adam Kmiecik.

To doświadczony samorządowiec, zarządzający bardzo dobrze powiatem jasielskim, doskonale współpracujący z poszczególnymi gminami, miastem czego dowodem jest wczorajsza wizyta u pana burmistrza, podczas której rozmawialiśmy o tych wyborach. Mamy zgodę od pana burmistrza na popieranie listy Platformy Obywatelskiej.

Sam Kmiecik podkreśla z kolei, że nie tylko chce wesprzeć swoją kandydaturą listę Platformy Obywatelskiej, ale także sprawdzić swój potencjał przed listopadowymi wyborami do lokalnego samorządu.

Podkarpacie wałczy od zera do trzech mandatów. Jest to uzależnione od liczby głosujących na Podkarpaciu. Im te listy są bogatsze w ludzi takich, którzy mogą zainteresować ludzi wyborami tym Podkarpacie ma większe szanse na to, aby mieć więcej swoich reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Zdajemy sobie sprawę, że nie cała dziesiątka ma szansę być parlamentarzystami w Parlamencie Europejskim, natomiast wszyscy pracują na listę partyjną, a przez to na wynik dla Podkarpacia. Wreszcie własne ambicje, czyli próba zmierzenia się z dość dużym wyzwaniem. Nie ukrywam, że mam świadomość, że te szanse nie są wielkie, aczkolwiek gdybyśmy myśleli, że tylko ci mają szanse, którzy są już parlamentarzystami to skład ani Parlamentu Europejskiego, ani parlamentu krajowego, ani skład poszczególnych rad gmin i powiatu nigdy by się nie zmienił. – powiedział starosta.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI:

Kampania wyborcza Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu ma się skupić na spotkaniach z wyborcami. Przedstawiciele partii nie wykluczają przyjazdu do naszego regionu znanych polityków związanych z tą formacją. Nie zabraknie też tradycyjnych form agitacji.

Postaram się poprowadzić naszą kampanię na Podkarpaciu w sposób merytoryczny. Natomiast jeśli będą nas atakować i mówić nie prawdę, będziemy odpowiadać na to z całą stanowczością. – dodaje Rząsa.

Dzisiejszą konferencję prasową podsumował apelem do mieszkańców regionu z prośbą o wzięcie udziału w majowych wyborach.

Z Adamem Kmiecikiem i innymi przedstawicielami jasielskiej PO będzie się można od dzisiaj spotkać w biurze partii przy ulicy Czackiego w Jaśle (naprzeciw Kościoła św. Stanisława). Od poniedziałku do piątku w godzinach 16 do 18 dyżury będą pełnić radni gminni, miejscy i powiatowi, a w każdy drugi poniedziałek miesiąca tradycyjnie już gościł będzie tam poseł Marek Rząsa.

Platforma Obywatelska w powiecie jasielskim liczy dzisiaj ponad siedemdziesięciu członków. Po wewnętrznych wyborach w strukturach powiatowych partii, w październiku ub. roku na czteroletnią kadencję wybrano nowy, jedenastoosobowy zarząd w składzie: Adam Kmiecik (przewodniczący), Andrzej Gajecki, Bogusław Kręcisz (zastępcy przewodniczącego), Marek Sitek (skarbnik), Agnieszka Seweryn (sekretarz), Dariusz Pomprowicz, Henryk Motkowicz, Andrzej Zając, Paweł Nowak, Adam Furmankiewicz, Franciszek Owsiany (członkowie).

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE