Kultura | rozrywka | edukacja

O jakich prezentach marzył Mikołajek?

Który z kumpli Mikołajka lubi dużo jeść? Dlaczego Rosół powinien udać się na długie wakacje? Kto lubi, kiedy fika się koziołki? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznały dzieci biorące udział w imprezie czytelniczej „Mikołajki z Mikołajkiem”, zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie.

Fot. © GOKiCz w Skołyszynie
Fot. © GOKiCz w Skołyszynie

W spotkaniu 9 grudnia 2014 roku udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych w Kunowej, Zespołu Szkół Publicznych w Bączalu Dolnym, Szkoły Podstawowej w Lisowie, Szkoły Podstawowej w Jabłonicy oraz Zespołu Szkół Publicznych w Skołyszynie. Spotkania „Mikołajki z Mikołajkiem”, z inicjatywy Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” organizowane są corocznie w całej Polsce przez różne instytucje kultury.

Podczas spotkania dzieci brały czynny udział w różnego rodzaju grach i zabawach. Uczniowie między innymi rozwiązywali rebusy, dopasowywali „zakręcone’ puzzle oraz wspólnie ubierali choinkę. Dużo radości sprawiło dzieciom pojawienie się samego św. Mikołaja, który wszystkim uczestnikom spotkania wręczył słodycze.

Spotkanie było również okazją do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego na najładniejszą kartkę świąteczną „Nowe przygody Mikołajka”. Celem konkursu, ogłoszonego w listopadzie przez Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie, było pobudzenie wyobraźni i aktywności twórczej dzieci i młodzieży, umożliwienie uczniom zaprezentowanie swojego talentu oraz popularyzacja serii książek o Mikołajku R. Goscinnego i J. J. Sempé. Na konkurs wpłynęło 58 prac, wykonanych różnymi technikami przez uczniów klas trzecich i czwartych szkół podstawowych. Oprócz rysunków kredkami, farbami i pastelami, pojawiły się również wydzieranki i wyklejanki. Bardzo ciekawie prezentują się kolaże wykonane za pomocą różnych materiałów takich jak plastelina, papier kolorowy, skrawki materiałów. Nieograniczona wyobraźnia dzieci przyczyniła się do powstania pięknych kartek świątecznych z ciekawymi życzeniami dla Mikołajka.

Prace plastyczne oceniało jury w składzie: Marta Gąsiorowska (kierownik GOKiCz), Maria Sychta i Dorota Setlak (bibliotekarki z GOKiCz) oraz Władysława Kołodziej (instruktor plastyki w GOKiCz).

Jury oceniając oryginalność, pomysłowość, samodzielność i estetykę wykonania nagrodziło 19 uczniów:
I miejsce – Julia Godek; kl. III, ZSP w Skołyszynie
I miejsce – Zuzanna Kurowska ; kl. III, ZSP w Bączalu Dolnym
II miejsce – Kamil Gizara; kl. IV, ZSP w Skołyszynie
II miejsce – Marlena Łyszczarz; kl. IV, ZSP w Jabłonicy
II miejsce – Eliza Przybyłowicz; kl. III, ZSP w Kunowej
III miejsce – Michał Furmanek; kl. III, SP w Lisowie
III miejsce – Joanna Gorgosz; kl. IV, ZSP w Skołyszynie
III miejsce – Luiza Kiełtyka; kl. III, SP w Lisowie
III miejsce – Maciek Papciak ; kl. IV, ZSP w Kunowej
III miejsce – Krystian Wąsacz; kl. III, SP w Harklowej

Wyróżnienia:
Dorota Ślusarz; kl. IV, ZSP w Skołyszynie
Julia Wójcikiewicz; kl. IV, ZSP w Skołyszynie
Nikola Szpak; kl. IV, ZSP w Skołyszynie
Klaudia Wszołek; kl. IV, SP w Lisowie
Karolina KRupa; kl. III, SP w Lisowie
Maksymilian Hans ; kl. III, SP w Lisowie
Paulina Kosińska; kl. III, ZSP w Kunowej
Klaudia Lejkowska; kl. III, ZSP w Kunowej
Oliwia Szynal; kl. III. SP w Jabłonicy
 
Więcej zdjęć na naszej stronie: http://gokicz.skolyszyn.pl/.

(GOKiCz w Skołyszynie)

SŁOWA KLUCZOWE