Kultura | rozrywka | edukacja

Eko Raban, czyli III Powiatowy Piknik Ekologiczny

W miniony piątek (18.09) odbył się na jasielskim rynku po raz trzeci piknik ekologiczny, w którym udział wzięli mieszkańcy miasta i powiatu jasielskiego. Program pikniku obejmował m.in.: konkurs na strój ekologiczny, dyktando ekologiczne, zieloną loterię i festiwal Eko-Piosenki z Małej Scenki.

Fot. © Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle (x15)
Fot. © Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle (x15)

W organizację pikniku czynnie włączyli się uczniowie oraz nauczyciele z powiatowych szkół ponadgimnazjalnych oraz partnerzy i zaproszeni wystawcy: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle, Liceum Ogólnokształcące w Nowym Żmigrodzie, Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, Magurski Park Narodowy, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Nadleśnictwo Kołaczyce, Powiatowe Koło Pszczelarzy w Jaśle oraz regionalni twórcy i artyści rękodzielnicy, m.in. klub „Asterki” działający przy Uniwersytecie III Wieku i Klubie Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Gośćmi pikniku byli również uczniowie ze szkół podstawowych – nr 1 i nr 7 w Jaśle oraz uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej.

Piknik rozpoczął występ duetu BUCKET GUYS, uczestników 7. edycji programu Mam talent!. Bucket Guys tworzą Alek Podolski oraz jego bratanek Oskar, którzy razem grają od 2003 roku, a na wiadrach od 5 lat. Wygrali konkurs organizowany przez zespół Hey i jako jedyni zostali zaproszeni do udziału w trasie koncertowej. Muzycy przy wielkim aplauzie zgromadzonej publiczności grali podczas pikniku 4 razy, pomiędzy kolejnymi punktami programu.

Pierwszym był konkurs na strój ekologiczny ECO FASHION, w którym udział wzięło ponad 30 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle, Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie, Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle, Zespołu Szkół w Trzcinicy, II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach i Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle.

Zaprezentowano 22 stroje wykonane m.in. z makulatury, nakrętek, nici, folii bąbelkowej, filcu, pudeł kartonowych, plastikowych butelek, płyt CD. Nagrody przyznawała publiczność oraz jury w składzie: Grażyna Leńczuk – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, Irena Kwiatek – krawcowa MDK w Jaśle, Przemysław Baciak – Naczelnik Wydziału Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jaśle.

3 równorzędne nagrody przyznane przez jury otrzymały: Sylwia Pankiewicz z SOSW w Jaśle, projektantka i modelka prezentująca strój pt. „Zakręcona jesienna fantazja”, Aleksandra Wójcik z ZSUiS w Jaśle, projektantka i modelka prezentująca sukienkę w całości wykonaną z papieru inspirowaną awangardowymi ubiorami scenicznymi gwiazd oraz Patrycja Pietraszek z ZS w Trzcinicy prezentująca tunikę „Miskant” własnego projektu, wykonaną z worka foliowego ozdobionego fragmentami źdźbeł miskanta olbrzymiego. Równorzędne wyróżnienia otrzymały: Klaudia Owczorz z II LO w Jaśle – projektantka stroju „Przebojowy jednorożec”, Sandra Rosół z ZSUiS w Jaśle – projektantka sukienki wykonanej z nici niewykorzystanych w produkcji odzieży, Dominika Więcek z LO w Kołaczycach, która zaprojektowała strój z przeznaczeniem na zabawę ogrodową, Joanna Banaś, Żaneta Wierzgacz i Dominika Skrzyszowska z ZSB w Jaśle – projektantki stroju wykonanego z czarnej folii oraz Karolina Bochnia z SOSW w Jaśle prezentująca suknię z kolekcji „Jesienne aktualności”. Nagrodę Publiczności z wynikiem 66 oddanych głosów otrzymała Aleksandra Wójcik z ZSUiS w Jaśle.

Po konkursie na strój odbyło się Ekologiczne Dyktando, do którego przystąpiło 41 śmiałków z Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, ZS nr 3, ZSB, II LO, ZSUiS, LO w Kołaczycach, LO w Nowym Żmigrodzie, ZS w Trzcinicy.

Dyktando pt. „O Józiu Śmieciarzu” opowiadało o niechlubnej działalności chłopca zaśmiecającego miasto i powiat. Słowa: „gdzieniegdzie”, „wniebogłosy”, „co niemiara” czy „w okamgnieniu” sprawiły dużo trudności młodzieży. Jednak jury w składzie: Monika Niziołek – polonista, pracownik Wydziału Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego oraz nauczyciele MDK: Krystyna Mikołajczyk, Małgorzata Forystek oraz Monika Kubas-Gozdecka wyłoniło zwycięzców: I miejsce otrzymała Natalia Cichoń – uczennica ZS nr 4 w Jaśle, II miejsce otrzymał Piotr Wal z II LO w Jaśle, zaś trzecie Iwona Zabawa – również uczennica II LO. Nagrody, które ufundował Powiat Jasielski rozdawała Grażyna Leńczuk – dyrektor MDK. W trakcie trwania pikniku w godz. 10.00 – 12.30 można było zarejestrować swój udział w Zielonej Loterii – spośród ubranych na zielono Dyrektor MDK rozlosowała atrakcyjne nagrody rzeczowe.

W finale pikniku wystąpiły jasielskie śpiewające przedszkolaki. To była już 20. edycja Festiwalu Eko-Piosenki z Małej Scenki. Piosenki ekologiczne prezentowały dzieci: z Przedszkola Miejskiego nr 1 pod opieką Teresy Niklewicz oraz Marzeny Zegarowskiej-Kosiby (piosenka pt. „Ekoświat”, grupa „Jedyneczki”), z Przedszkola Miejskiego nr 2 pod opieką Grażyny Piwowar (piosenka „Moja planeta”), z Przedszkola Miejskiego nr 3 pod opieką Agaty Garstki i Anety Walczyk (piosenka pt. „Motylki”, zespół „Śpiewające Krasnale”), z Przedszkola Miejskiego nr 6 pod opieką Joanny Szot (piosenka pt. „Dbamy o przyrodę”), z Przedszkola Miejskiego nr 9 (piosenka „Czysty świat”, zespół „Pszczółki”), z Przedszkola Miejskiego nr 10 pod opieką Renaty Zemrys (solistka Iga Goleń, piosenka pt. „Posprzątajmy świat”), z Przedszkola Miejskiego nr 11 pod opieką Ilony Budnik, Urszuli Waśko, Magdaleny Sychty i Marty Kosiby (piosenka pt. „Leśne duszki”, zespół „Słoneczne Półnutki”), z Bajkowego Prywatnego Przedszkola pod opieką Magdaleny Kozłowskiej, Alicji Kwilosz, Urszuli Czernik i Anny Zielińskiej (piosenka pt. „Moja Planeta”) oraz z Niepublicznego Przedszkola Językowo-Artystycznego „Chatka Puchatka” pod opieką Elżbiety Rocheckiej (piosenka pt. „Dbajmy o przyrodę”).

Dodatkowymi atrakcjami pikniku ekologicznego były warsztaty tworzenia biżuterii z materiałów recyklingowych przygotowane przez Centrum Warsztatowe „Parostatek” z Cieszyna, stoisko Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, gdzie m.in. można było zobaczyć puszkowy ogrzewacz powietrza wykonany wg projektu studentów, urządzenia do badania jakości żywności, skorzystać ze specjalistycznej wagi do badania komponentów masy ciała czy zapoznać się z działaniem mikrofonu do badania poziomu hałasu. Za przyniesione elektrośmieci, które odbierała firma Eko-Mast, można było otrzymać sadzonki roślin przekazane przez RDLP w Krośnie. Uczestnicy pikniku chętnie odwiedzali również stoisko Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych, gdzie czekała na nich ekologiczna żywność oraz fryzjerki upinające piękne fryzury zdobione jesiennymi kwiatami i roślinami.

Starostwo Powiatowe w Jaśle oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji pikniku. Dziękujemy partnerom i wystawcom, szkołom ponadgimnazjalnym powiatu oraz jasielskim przedszkolom za czynny udział w wydarzeniu. Szczególne podziękowania kierujemy do młodzieży działającej w Powiatowym Centrum MOC WOLONTARIATU w Jaśle (ze szkół: Gimnazjum nr 1 i nr 2 w Jaśle oraz Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie) za nieocenioną pomoc w sprawach biurowych oraz technicznych.

eko-raban(2)

eko-raban(3)

eko-raban(4)

eko-raban(5)

eko-raban(6)

eko-raban(7)

eko-raban(8)

eko-raban(9)

eko-raban(10)

eko-raban(11)

eko-raban(12)

eko-raban(13)

eko-raban(14)

eko-raban(15)

(MDK w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE