Na drogach

„Trzeźwy poranek” w Jaśle

Dzisiaj policjanci z wydziału ruchu drogowego prowadzili działania „Trzeźwy poranek”. Ich efektem było skontrolowanie stanu trzeźwości ponad 600 kierujących. Funkcjonariusze ujawnili sześciu kierowców, którzy prowadzili pojazdy, mimo że wcześniej pili alkohol. Pięciu straciło prawo jazdy.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / Damian PALAR

Działania „Trzeźwy poranek” są organizowane cyklicznie na terenie powiatu jasielskiego. Głównym celem akcji jest eliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących. W prowadzonych dziś od godz. 4 do godz. 8 działaniach na terenie miasta Jasła, uczestniczyło 7 policjantów z wydziału ruchu drogowego.

Policjanci skontrolowali łącznie 640 kierujących. Ujawnili sześciu kierujących pod wpływem alkoholu. Dwóch z nich to kierowcy autobusów PKS. Pierwszy przewoził pasażerów mając ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Drugi kierujący autobusem prowadził w stanie po użyciu alkoholu, badanie wskazało w jego organizmie poniżej 0,5 promila.

Z pozostałej czwórki, u jednego z kierowców alkomat wskazał 1,4 promila alkoholu, pozostali prowadzili pojazdy w stanie po użyciu alkoholu mając w organizmie poniżej 0,5 promila.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu (gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila) skutkuje odpowiedzialnością za wykroczenie. Konsekwencją może być kara aresztu, grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na czas od 6 miesięcy do 3 lat.

Natomiast kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienie wolności do dwóch lat, ograniczenia wolności lub grzywny oraz zakazem prowadzenia pojazdów na czas od 3 do 15 lat.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE