Kultura | rozrywka | edukacja

Wystawa czajników do herbaty z kolekcji Wilfrieda de Meyera (zapowiedź)

Muzeum Regionalne w Jaśle zaprasza na wystawę czajników do herbaty z prywatnej kolekcji Wilfrieda de Meyera. Wernisaż wystawy odbędzie się 29 lipca o godzinie 17.00. Wystawa będzie czynna do 12 września.

Wystawa czajników w Muzeum Regionalnym

Na ekspozycji zaprezentowanych jest ponad pięćset czajniczków, dzbanków i filiżanek do herbaty pochodzących z różnych zakątków świata, między innymi z Chin, Tajwanu, Anglii, Niemiec, Belgii, Holandii i Polski. Zbiór przyciąga różnorodnością kształtów i kolorów. Obok tradycyjnych czajników zobaczyć można również te w kształcie zwierząt, budynków, czy postaci. Kolekcja uzupełniona jest o przedmioty dekoracyjne z herbacianymi motywami.

Wilfried de Meyer to Belg, urodzony w Antwerpii, a zamieszkały w Gorlicach. Podróżując wiele po świecie jako marynarz, interesował się zawsze kulturą odwiedzanych krajów. Z czasem zainteresowania te przybrały formę pasji kolekcjonerskiej. Zgromadził kilkanaście kolekcji tematycznych: zabawek, znaczków, pocztówek, medali, flamandzkich koronek, czy właśnie czajników i dzbanków. Swoje zbiory prezentował na wielu wystawach w Polsce i za granicą. Jasielskie muzeum gościło już kolekcjonera sześć lat temu pokazując wystawę „Praca – zawody świata” prezentującą dawne i obecne profesje zilustrowane w formie ceramicznych figurek, plakietek, kafli.

Czajnik do herbaty przybył długo po tym, jak zaczęto ją pić. Powszechnie uważa się, że pojawił się w Chinach około 1500 roku. Początkowo czajniczki były proste w formie, z czasem stały się bardziej zdobne. Dekorowano je figurami smoków i zwierząt. Były zazwyczaj niewielkie, wystarczały na zaparzenie jednej porcji napoju, co odzwierciedlało wysoką cenę herbaty. Duże, „rodzinne” dzbanki pojawiły się w Anglii w XIX wieku, gdy dzięki zwyczajowi produkcji herbacianych mieszanek surowiec stał się o wiele tańszy. Miłość do herbaty najmocniej rozkwitła w tym kraju, nic więc dziwnego, że to tam pojawiały się wszelkie nowinki. Jedną z nich były „novelty teapots”, ciekawie zdobione i malowane dzbanuszki oraz te przybierające nieoczekiwane kształty. Już w 1730 roku ceramicy ze Staffordshire proponowali klientom czajniki domy, wielbłądy, małpy czy wiewiórki. Nieco później pojawiły się na rynku czajniki dokładnie odwzorowujące kształt i kolor kalafiorów, melonów, kapusty oraz ananasa. Moda na tego rodzaju naczynia przetrwała w Anglii do dziś i są one doskonałym przedmiotem kolekcjonerskim.

Dla smaku herbaty ważny jest kształt, rozmiar i rodzaj ceramiki. Jednak koneser herbacianych czajników doceni także ich piękno, bo zgodnie z tradycją picie tego naparu, ma on cieszyć wszystkie zmysły. Wystawa w jasielskim muzeum jest doskonałą okazją do spotkania z fascynującym światem herbacianych czajniczków i dzbanków oraz wejścia w ich świat.

„Wystawa czajników do herbaty z kolekcji Wilfrieda de Meyera”
Muzeum Regionalne w Jaśle, 29 lipca – 12 września 2016

(Muzeum Regionalne w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE