Kultura | rozrywka | edukacja

BIBLIOletnisko – radość czytania i współdziałania

O tym, że czytanie i wiedzy zdobywanie – to dobra zabawa wiedzą już najmłodsi, którzy wspólnie z Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle wzięli udział w wakacyjnym cyklu spotkań BIBLIOletnisko. Jak co roku Biblioteka stała się nietuzinkowym miejscem spotkań dla ciekawych świata, kreatywnych i pełnych uśmiechu dzieciaków.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Najmłodsi zastanawiali się jak przemierzyć tęczową ścieżkę? Czy istnieją schody wyobraźni? Co można znaleźć na straganie rozmaitości oraz w jaką podróż wyruszyć by zgłębić tajemnice prehistorii? W spotkaniach łącznie wzięło udział około 300 osób.

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży dzięki głośnemu czytaniu, spotkaliśmy nowych przyjaciół i odkryliśmy niezwykłe miejsca. Stonoga Fruzia, dla której przygotowaliśmy bajecznie kolorowe buty, przeprowadziła nas przez Krainę Po Drugiej Stronie Tęczy. W naszej podróży zmierzyliśmy się z zagadkowymi zwierzętami i stworzyliśmy literozwierza. Dowiedzieliśmy się co to jest stomachion i dotarliśmy na Piknik Sieciaków, aby uratować Netkę uwięzioną przez Sieciuchy.

Szkoda, że to już koniec wakacji – powiedział Hubert – Chciałbym jeszcze przyjść za tydzień na zajęcia.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Filia nr 1 na czas wakacji zamieniła się w Krainę Wyobraźni, w której dzieci poznały sztukę malowania palcami, stworzyły maski zwierząt, wyczarowały gigantyczne pająki i kolorowe stworki. Nie zabrakło zabaw na świeżym powietrzu z wykorzystaniem rurek akustycznych, tęczowych baniek mydlanych czy chusty Klanzy.

To były super zajęcia! – stwierdziła najmłodsza uczestniczka spotkań Lenka.

Na wakacyjnym Straganie rozmaitości w Filii nr 2 było gwarno i wesoło. Spotkania przebiegały pod hasłem wiedzy i zabawy, a uczestnicy zajęć starali się znaleźć odpowiedzi na najbardziej zagadkowe pytania, np.: Jak wygląda rafa koralowa? Co robić, aby nie nudzić się w razie niepogody czy które książki są najfajniejsze? Dzieci dowiedziały się, co to są zabawki sensoryczne i poznały tajemnice zwierząt. Zanurzyły się w głębiny mórz i oceanów, dzięki czemu przekonały się jak wygląda rafa koralowa oraz jakie istoty żyją na różnych głębokościach.

Koralowce to zwierzęta, a nie rośliny!? – nie kryła zdumienia Ola.

Prehistoryczne wędrówki odbyli najmłodsi odwiedzający Filię nr 3. Dzięki nim dzieci poznały tajemniczy świat gadów i przeniosły się do krainy dinozaurów. Sprawdziły jak wyglądała ziemia, gdy żyły na niej ogromne jaszczury, czytały o ich zwyczajach oraz szukały odpowiedzi na pytanie – dlaczego wyginęły? Układając dinozaurowe puzzle, dowiedziały się na czym polega praca paleontologa, stworzyły lampiony skrzydlatych dziwolągów oraz dinozaurowe Zentangle. Na zakończenie wakacyjnych spotkań najmłodsi, jako specjaliści od prehistorycznych gadów, przetestowali przyrodnicze aplikacje na iPadach.

Najbardziej podobały mi się Dinozaury w książce 3D! Wyglądały jak żywe – powiedział Kacper

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w zajęciach, które odbędą się w bibliotece w roku szkolnym 2016/17. Szczegóły niebawem.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE