Kultura | rozrywka | edukacja

Wielki sukces młodych naukowców z Gimnazjum nr 2 w Jaśle

15 marca otrzymaliśmy informację od Zespołu Edukacji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o zakwalifikowaniu się naszej drużyny Warriors – „młodych wojowników” do następnego etapu konkursu Astro Pi 2016/17.

Fot. © archiwum ZSM nr 3 w Jaśle

Kod programu w języku Python opracowany przez uczniów z klasy I c (Dawid Domasławski, Gabriela Hendzel, Julia Kosiek, Bartosz Królikowski i Maciej Sroka, Maciej Pawlik, Jakub Frączek) pod kierownictwem nauczyciela geografii Jadwigi Moskal i czujnym okiem nauczycielki języka angielskiego Agaty Hap, będzie uruchomiony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Do konkursu przystąpiło ponad 180 grup i jak przyznali organizatorzy, niezmiernie trudno było dokonać wyboru najlepszych eksperymentów do pracy na ISS. Zgłoszenia oceniane były przez panel oceniający, złożony z ESA i Fundacji Raspberry Pi, na podstawie następujących kryteriów: wartości naukowej, innowacyjności, możliwości misji w środowisku ISS, jasności, kompleksowości, jakości i czytelności kodu.

Kod opracowany przez uczniów będzie nadany na ISS i uruchomiony na Astro PI w module Columbus, pod uważnym nadzorem astronauty ESA Thomasa Pesqueta. Zgromadzone dane zostaną przesłane na Ziemię i rozesłane do zespołów do dnia 15 maja 2017. Następnie uczniowie dokonają analizy danych zebranych w przestrzeni kosmicznej i dostaną szansę kontynuowania tej wspaniałej pracy – jako naukowcy – badacze przestrzeni kosmicznej!

Zespół Edukacji ESA gorąco pogratulował młodym pasjonatom i nauczycielom uczestniczącym w projekcie ogromnego sukcesu i życzył dalszych osiągnięć na polu nauki.

(ZSM nr 3 w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE