Informacje

„Dzień Przedsiębiorczości” w jasielskiej komendzie Policji

Wczoraj w ramach 14 edycji programu „Dzień Przedsiębiorczości”, w jasielskiej komendzie gościliśmy uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach o profilu mundurowym. Młodzi ludzie mogli zaobserwować i dowiedzieć się jak wygląda praca policjantów. Była to także dogodna okazja do tego, by uzyskać odpowiedzi na wiele ważnych dla nich spraw, które poniekąd mogą wpłynąć na podjęcie decyzji co do wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

Fot. © KPP w Jaśle

„Dzień Przedsiębiorczości” jest projektem skierowanym przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest przygotowanie młodzieży szkolnej do świadomego wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej i wejścia na rynek pracy. Wybór kierunku dalszego kształcenia, to jedna z kluczowych decyzji, którą muszą podjąć młodzi ludzie. Biorąc pod uwagę brak doświadczenia lub styczności z wymarzonym przez siebie zawodem, dla wielu osób nie jest to łatwa decyzja. Udział w jednodniowych praktykach w różnych zakładach pracy, pozwala młodym ludziom zweryfikować swoje wyobrażenia o konkretnych zawodach. Uczniowie mają możliwość zapoznania się z ich specyfiką oraz umiejętnościami i predyspozycjami potrzebnymi do wykonywania konkretnych zawodów.

Jasielską komendę odwiedziło osiem uczennic Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach. Podczas wizyty policjanci z poszczególnych pionów i komórek organizacyjnych opowiedzieli o swojej codziennej pracy. Dzięki temu młodzi ludzie mieli okazję poznać tajniki służby policyjnej i specyfikę zawodu policjanta. Młodzież została zapoznana ze strukturą organizacyjną jednostki, jej zadaniami, sposobem prowadzenia naboru i przebiegiem szkolenia. Jednym z ważniejszych punktów spotkania było wskazanie młodzieży jakimi cechami powinien kierować się policjant, jakie powinien posiadać predyspozycje by sprostać wszystkim zadaniom podczas służby.

Licealistki miały okazję zobaczyć miejsce pracy oficera dyżurnego i wyposażenie na niektórych stanowiskach pracy. Niebanalną atrakcją był wykład i pokaz technika kryminalistyki. Uczennice mogły w praktyce przekonać się jak wygląda zabezpieczanie śladów kryminalistycznych w tym pobieranie odcisków palców.

Mamy nadzieję, że wizyta w jasielskiej komendzie i zdobyte doświadczenia zostaną wykorzystane przez naszych gości przy podjęciu decyzji o wyborze zawodu, w którym kiedyś chcieliby pracować.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE