Na drogach

Majowy weekend 2017 na drogach powiatu

Już dzisiaj po południu rozpocznie się okres dłuższego wypoczynku. Zapewne wiele osób będzie spędzać ten wolny czas w gronie najbliższych. Będą też tacy, którzy podczas długiego majowego weekendu zechcą wyjechać, na choćby krótki wypoczynek. Doświadczenia z lat ubiegłych wskazują, że w tym czasie można spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach. Dlatego jasielscy policjanci będą prowadzić akcję prewencyjną podczas, której dołożą wszelkich starań, by majówka była bezpieczna. Policyjne działania „Majowy Weekend 2017” zakończą się w środę, 3 maja.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / Damian PALAR

Przez kilka najbliższych dni na drogach powiatu jasielskiego zrobi sie tłoczno. Wiele osób zechce z pewnością wyjechać by wypocząć podczas majowego weekendu. Większy ruch będzie odbywał się na drogach wiodących w Bieszczady, czy do miejscowości atrakcyjnych turystycznie. Na drogach będzie więcej samochodów, motocykli i rowerów. Pojawią się również mniej doświadczeni kierowcy, dlatego nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać będą policjanci. Funkcjonariusze zadbają, aby ruch pojazdów odbywał się płynnie. Szczególną uwagę zwracać będą na przypadki nieprawidłowego wyprzedzania i wymuszania pierwszeństwa przejazdu.

Jednym z policyjnych priorytetów podczas majowego weekendu będzie walka z nietrzeźwymi kierującymi oraz piratami drogowymi. Do służby skierowani zostaną m.in. policyjni motocykliści, radiowozy wyposażone w wideorejestratory, zarówno te oznakowane jak i nieoznakowane. W miejscach szczególnie niebezpiecznych, kontrole prędkości będą ustawiane kaskadowo.

Podczas majowych wyjazdów pamiętajmy by zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich najbliższych, ale także osób, z którymi przyjdzie nam dzielić drogę. Wykażmy się cierpliwością i życzliwością wobec innych użytkowników dróg. Nie nadużywajmy klaksonów, nie spychajmy innych z drogi. Pamiętajmy, że każdy, kto wsiada do samochodu, przed rozpoczęciem jazdy zapina pas bezpieczeństwa. I nie powinno mieć znaczenia to, czy jedzie na sąsiednią ulicę, czy w daleką podróż. Pasy ratują życie! Ta sama zasada musi dotyczyć dzieci-zawsze umieszczajmy je w foteliku albo specjalnej podstawce.

Przed wyjazdem zwróćmy także uwagę na właściwe zabezpieczenie swoich domów i mieszkań przed wizytą nieproszonych gości. Warto porozmawiać z zaufanym sąsiadem, który otoczy nasz dom opieką podczas naszej nieobecności.

Jednocześnie przypominamy, że obowiązywać będą zakazy poruszania się po drogach samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów – 30 kwietnia i 2 maja w godzinach od 18.00 do 22.00, a 1 i 3 maja w godzinach od 8.00 do 22.00.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE