Informacje

„O Jasło nie trzeba walczyć, ludziom trzeba pokazać alternatywę dla PiS”

Gościem portalu regionalnego terazJaslo.pl jest poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Joanna Frydrych (Platforma Obywatelska).

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Red.: Wiele razy różni politycy podkreślali, że Jasło „było, jest i będzie PiSowskie”.
Joanna Frydrych: To nie jest tak, że w blisko 40-tysięcznym mieście wszyscy głosują na PiS i dają wiarę podkomisjom utworzonym przez ministra Macierewicza. Ludziom w Jaśle trzeba dać alternatywę dla PiS, która mogłaby stworzyć struktury, następnie zdobyć szanowanych ludzi, których w Jaśle nie brakuje i wspólnie z nimi poszukać kandydata na burmistrza w Jaśle.

Red. Jest szansa, żeby znaleźć takiego kandydata?
Uważam, że inicjatywa powinna wyjść od mieszkańców. Jeśli wspólnie zastanowimy się i podejmiemy decyzję, że to będzie właściwa osoba na właściwym miejscu i z poparciem mieszkańców, to Jaślanie nie będą widzieć przeszkód, żeby kandydat PO został burmistrzem.

Red. Ale ze znaczkiem PO w klapie myśli Pani, że jest to możliwe?
W Jaśle nie jest najważniejszy znak partyjny. W Jaśle potrzebny jest burmistrz, który będzie miał otwarty gabinet na zwykłe problemy mieszkańców. Do tego nie jest potrzebna przynależność partyjna tylko rozumienie problemów i znajdowanie sposobów na ich rozwiązywanie.

Red. Odważnie mówi Pani o Jaśle.
A jak mam mówić? Jestem związana z tym miastem blisko 20 lat. W Jaśle mam mnóstwo przyjaciół i znam mnóstwo wspaniałych ludzi. Nie dzielę ich na gorszych, lepszych. Każda osoba, którą dane mi jest poznać w Jaśle, ma ode mnie białą czystą kartkę i wspólnie piszemy rozdział naszej znajomości czy współpracy. Może właśnie to jest sposób na Jasło, by dać mieszkańcom nową twarz, którą sami ocenią nie przez pryzmat partii tylko zwyczajnej ludzkiej życzliwości i chęci współpracy ze wszystkimi, bez względu na przynależność.

Red. Rozwiązaliście jako Platforma Obywatelska struktury w Jaśle.
Tak, to prawda. Był zły czas dla Platformy Obywatelskiej w Jaśle. Niektórzy myśleli tylko o własnych karierach politycznych, w którymś momencie trzeba było przerwać tą farsę, Daję słowo, że to zmienimy. Szukamy nowych twarzy, ale też warto podkreślić, że ludzie w Jaśle sami zgłaszają się do nowo otwartego biura i proponują nam współpracę oraz zapewniają o swojej pomocy.

Red. Współpraca z samorządami w Jaśle i powiecie jasielskim jest?
Oczywiście, że tak. Często wspieram inicjatywy w gminach powiatu jasielskiego, spotykam się z samorządowcami. Omawiamy wiele spraw, które nie są wyłącznie partyjne. Często dotyczy to zupełnie prostych rzeczy, czasem są to prośby o wsparcie w Warszawie ich projektów, inicjatyw. To nie jest tak, że nie odbieram telefonu, czy nie umawiam się na spotkanie z kimś, bo jest z PiS. Polityka dla mnie to służba, a nie władza. Skoro otrzymałam od ludzi mandat zaufania to chcę go godnie wykonywać i po zakończonej kadencji chcę sama spojrzeć w lusterko i mieć poczucie dobrze wykonanej kadencji.

Red. Myśli Pani, że przejdzie ustawa zabraniająca startu w wyborach samorządowych burmistrzom, prezydentom, wójtom, którzy pełnią swoją swoją funkcję drugą kadencję?
Ja jestem pewna, że tak. Ubolewam nad tym bardzo, bo w samym powiecie jasielskim tylko dwóch wójtów i jeden burmistrz będą mogli ubiegać się o kolejną kadencję w waszym powiecie. Reszcie zostanie to zabronione właśnie zgodnie z tą ustawą.

Red. Będzie Pani żałowała, że w większości wójtowie i burmistrzowie powiatu jasielskiego, którzy są z PiS, nie będą mogli startować?
Wracamy niepotrzebnie do szyldów partyjnych. To nie moja sprawa tylko ludzi kogo wybierają i nie chcę rozmawiać w ten sposób, dzieląc samorządowców na partie. Jeśli wójta w Brzyskach, Skołyszynie, Krempnej, Osieku Jasielskim, Dębowcu, gminie wiejskiej Jasło wybierają kolejny raz większością głosów to znaczy, że to dobry gospodarz i polityka uprawiana przez nich się ludziom podoba, to nie ma znaczenia znaczek i przynależność tylko zdanie ludzi i głos przy urnie. Powtarzam kolejny raz, że będę i chcę wspierać wszystkich.

Red. Pani Poseł, w obecnej Radzie Miasta Jasła nie ma żadnych radnych z Platformy Obywatelskiej.
To pokłosie właśnie tego wszystkiego co się w strukturach w Jaśle działo. W najbliższych wyborach samorządowych będziemy chcieli to zmienić. Bo w Radzie Powiatu Jasielskiego radni są i to nie zawsze z terenów łatwych dla Platformy. Dlatego warto podkreślić jeszcze raz, że nie partia, a człowiek się liczy. Więc my będziemy takich ludzi szukać i już dziś zapraszam wszystkich do współpracy.

Dziękuję za rozmowę.

Daniel Baron
redakcja@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE