Kultura | rozrywka | edukacja

Ciotka Klotka i mali filozofowie

Jaka jest ulubiona książka Ewy Chotomskiej? Czy autorka lubi biżuterię? Co woli pisać: książki czy piosenki? Odpowiedzi na te pytania znają już uczestnicy spotkania z Ewą Chotomską, które odbyło się 7 czerwca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Fot. © MBP w Jaśle

Wydarzenie było okazją do podsumowania całorocznych spotkań dla dzieci biorących udział w zajęciach z cyklu „Spacer z Sokratesem”, podczas których w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz wszystkich filiach MBP w Jaśle uczestnicy zadawali pytania dotyczące uczuć, życia, piękna, sztuki, i nauki. Poszukiwali na nie odpowiedzi w książkach, jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc.

W klimat spotkania wprowadziło uczestników głośne czytanie fragmentu książki „Pamiętnik Felka Parerasa” przez zaproszonych gości: Elwirę Musiałowicz-Czech – Zastępcę Burmistrza Miasta Jasła, Bogusławę Wójcik – Przewodniczącą Zarządu Osiedla Kopernika w Jaśle, Danutę Ziołę – Prezesa Klubu Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Dorotę Woźnicę – Zastępcę Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle oraz samą autorkę.

Spotkanie nie było tradycyjne, gdyż jego bohaterka to osoba niezwykła: autorka, reżyserka i scenarzystka, gwiazda telewizyjnych programów dla najmłodszych, założycielka dziecięcego zespołu „Fasolki”. To w jej zespole pierwsze kroki stawiali znani aktorzy: Joanna Jabłczyńska, Monika Mrozowiska, Aneta Zając oraz wielu innych. Ewa Chotomska czyli Ciotka Klotka, znana jest głownie starszej publiczności z programów telewizyjnych: Tik – Tak, Budzik, Domowe Przedszkole.

Spotkanie wypełnione było dobrą zabawą, głośnym czytaniem i prezentacją książek: „Kuchenny alfabet”, „Pamiętnik Felka Parerasa”, „Zając Poziomka” i „Zasypiajki” oraz wspólnym śpiewaniem piosenek: „Mydło lubi zabawę”, „Szczotka, pasta”, „Każdy ma jakiegoś bzika”. Najmłodsi dowiedzieli się także w jaki sposób są realizowane programy telewizyjne i jak wygląda praca reżysera, scenarzysty, kamerzysty czy charakteryzatora. Na zakończenie Ewa Chotomska wręczyła nagrody książkowe aktywnym uczestnikom cyklu „Spacer z Sokratesem”, pozowała z dziećmi do wspólnych zdjęć i rozdawała pamiątkowe wpisy.

Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE