Kultura | rozrywka | edukacja

Konkurs “Winnice w krajobrazie Podkarpacia” (zapowiedź)

Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy zapraszają winiarzy oraz pasjonatów fotografii do wzięcia udziału w otwartym konkursie fotograficznym “Winnice w krajobrazie Podkarpacia”.

Winiarstwo rozwija się w Polsce od kilkudziesięciu lat, a województwo podkarpackie pozostaje w czołówce tego ruchu. Jest to region, w którym zasadzono najwięcej winnic, a ukształtowanie terenu z licznymi, nasłonecznionymi stokami nadaje się idealnie do tego typu upraw. Winnice są stosunkowo nowym i nie odkrytym jeszcze przez szerszą publiczność elementem podkarpackiego krajobrazu. Tymczasem jest to działalność mająca ogromny wpływ na jego kształtowanie. Z racji położenia na stokach i charakterystycznego ułożenia w równe szpalery, są to uprawy łatwo rozpoznawalne, przyciągające wzrok i widoczne nawet z dalszych odległości. Często stanowią wyraźnie estetyczny element krajobrazu, wyróżniają się ładem i dają poczucie harmonii i spokoju. Budzą zaciekawienie, podziw, a nawet zachwyt.

Chcąc pokazać szerszej publiczności ten nowy, estetyczny i ciekawy element otaczającego nas świata, Muzeum Regionalne w Jaśle, przy wsparciu Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy, chce przygotować pokonkursową wystawę czasową prezentującą zdjęcia podkarpackiego krajobrazu z winnicami, które zdążyły już zostawić na nim swój ślad.

Celem wystawy jest nie tylko zwrócenie uwagi na zmiany w krajobrazie i dostrzeżenie ich pozytywnego wpływu i walorów estetycznych, ale również uwrażliwienie na piękno otaczającej nas przyrody i pokazanie zalet życia w zgodzie z naturą.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. Mamy nadzieję na zaangażowanie winiarzy, ale również osób chcących rozwijać swoją pasję fotograficzną.

(Muzeum Regionalne w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE