Kultura | rozrywka | edukacja

Na ludową nutę

Pogórzańskie Smaki, które odbyły się (11.06) przy Zespole Szkół w Trzcinicy im. Teodora Marchlewskiego (gmina Jasło) były poświęcone prezentacji dorobku kulturowego ziemi jasielskiej.

Biennale kultury ludowej uroczyście otworzyli: Stanisława Ablewicz – dyrektor Gminnej Biblioteki w Jaśle z/s w Szebniach, Maria Kozłecka – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy oraz Stanisław Mlicki – prezes Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy.

Po uroczystym przywitaniu przybyłych gości nastąpiło wręczenie Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” pułkownikowi Michałowi Fałatowi – prezesowi Fundacji „Skarby Narodu” w Warszawie. Odznaczenie nadawane jest osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Medal jest podziękowaniem za pracę społeczną, wysiłek i zaangażowanie włożone w budowę społeczności lokalnej. Jako prezes fundacji organizuje dla młodzieży szkolnej żywe lekcje historii oraz wycieczki, gdzie poznają miejsca, mające ogromne znaczenie dla naszej ojczyzny. Jest również organizatorem wielu wystaw o tematyce patriotycznej. Medal i odznaczenie w imieniu MKiDN wręczył Stanisław Pankiewicz – Wójt Gminy Jasło.

Impreza połączona była z FESTIWALEM KSIĄŻKI, który uroczyście rozpoczął się od czytania wiersza Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa” przez gości, wójta i pracowników bibliotek publicznych gminy Jasło. W dalszej części na stoisku Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle czekało na dzieci mnóstwo atrakcji m. in.: konkursy czytelnicze z nagrodami, pokaz baniek mydlanych, malowanie twarzy oraz gry i zabawy.

Koncert kapel ludowych i zespołów młodzieżowych działających na terenie powiatu jasielskiego poprowadził Piotr Chojecki. Na scenie zaprezentowali się: Liwoczanie z gminy Brzyska, Chór Męski z Cieklina, Młodzież z Zespołów Szkół w Trzcinicy, Osobnicy i Warzyc, Pogórzanie z Bieździedzy, Dworzanie z Łubna Opacego, poetka Halina Urban z Warzyc, zespół śpiewaczy Magurzanki z gminy Nowy Żmigród, zespół ludowy Lisowianki z Lisowa, występ kabaretu I TO I OWO z Zarzecza oraz Zespół Allegretto ze Społecznego Ogniska Muzycznego przy JSM w Jaśle.

Nie zabrakło również wystaw twórczości lokalnych artystów ludowych. Przybyli goście mogli podziwiać m.in.: piękne anioły z drewna, ręcznie robioną biżuterię, ręcznie zdobione wazony, haftowane serwety, piękne ozdoby z bibuły, pergamano i zdobione techniką kanzashi. Dla tych spragnionych wrażeń kulinarnych Koła Gospodyń Wiejskich z całej gminy Jasło przygotowały mnóstwo potraw regionalnych: m.in.: pierogi, proziaki oraz mnóstwo przepysznych ciast.

Organizatorem „Pogórzańskich Smaków” biennale kultury ludowej byli Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy oraz Zespół Szkół S.A.S.R. w Trzcinicy. Współorganizatorami byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach oraz Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Jasło. Patronat nad imprezą sprawował Wójt Gminy Jasło – Stanisław Pankiewicz.

Festiwal Książki zrealizowano w ramach programu MKiDN „Partnerstwo dla książki” zadanie „Podróż z książką”. Serdecznie dziękujemy również sponsorom oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomogli w organizacji imprezy.

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach, SRKLZJ w Trzcinicy)

SŁOWA KLUCZOWE