Kultura | rozrywka | edukacja

Manhattan utrwalony w kadrze

Kilkadziesiąt prac fotograficznych ukazujących różne oblicza Manhattanu można obejrzeć na wystawie zatytułowanej po prostu „Manhattan” w Sali Offowej Jasielskiego Domu Kultury. Wernisaż wystawy autorstwa Ryszarda Jerzego Świątkowskiego, nowojorczyka o jasielskich korzeniach odbył się 24 sierpnia br.

Fot. © Jasielski Dom Kultury

Ekspozycja zawiera kilkadziesiąt prac młodego fotografika ukazujących tętniącą życiem dzielnicę Nowego Jorku zarówno o poranku, w ciągu dnia, jak i wieczorem. Manhattan zmieniający się podczas czterech pór roku, zarówno wśród ulicznego gwaru, jak i w miejscach cichych i spokojnych. Młody pasjonat fotografii przybył na wernisaż wraz z rodzicami i babcią. Wśród gości znaleźli się m.in. archeolog i egiptolog Karol Myśliwiec czy wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska.

Wydarzenie uświetniły występy Franciszka Szmyda – studenta Akademii Muzycznej w Krakowie, który przy akompaniamencie Jana Radonia wykonał pieśń „Gdybym był bogaczem” z musicalu „Skrzypek na dachu” oraz Aleksandry Tockiej przy akompaniamencie Wojciecha Nowickiego. Młoda artystka przypomniała dwa standardy muzyki jazzowej „New York State of Mind” oraz „Manhattan”. Wystawa będzie czynna do 15 września br.

Ryszard Jerzy Świątkowski urodził się w nowojorskiej dzielnicy Manhattan, gdzie wciąż mieszka. Swoje dzieciństwo dzielił między Nowym Jorkiem a rodziną w Jaśle. Jasło wciąż zajmuje ważne miejsce w sercu młodego fotografika. Swoją przygodę z fotografią rozpoczął podczas licznych podróży po Europie i Ameryce. Fotografował pejzaże, miejski gwar czy ciekawe budowle. Jego debiut wystawienniczy miał miejsce w 2015 roku w Galerii Rivaa na Manhattanie. Rok później, podczas wystawy zbiorowej, w tej samej galerii, prezentował kolejne swoje prace.

Ryszard Świątkowski ma liczne pasje: nurkuje, jeździ na nartach i posiada czarny pas karate. Interesuje się również biologią.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE