Informacje

W Jaśle utworzono Środowiskowy Dom Samopomocy

Od 1 grudnia w Jaśle rozpocznie funkcjonowanie Środowiskowy Dom Samopomocy. W tej specjalistycznej jednostce organizacyjnej pomocy społecznej przez kilka godzin dziennie osoby z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną, przy wsparciu wykwalifikowanej kadry, będą uczyły się życiowej zaradności. Koszt utworzenia placówki wyniesie 160 tysięcy złotych.

Środowiskowy Dom Samopomocy zostanie zlokalizowany na parterze budynku dawnej bursy międzyszkolnej przy ulicy Szkolnej 25.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Radni miejscy wyrazili (28.08) zgodę w sprawie utworzenia jednostki organizacyjnej pomocy społecznej pod nazwą Środowiskowy Dom Samopomocy w Jaśle i nadania jej Statutu. Specjalistyczny ośrodek dedykowany dla osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną rozpocznie swoją działalność z dniem 1 grudnia br.

Podejmowaliśmy już wcześniej próbę zorganizowania tej placówki. Niestety, wtedy nie udało się zabezpieczyć środków, ponieważ wojewoda musiał mieć zgodę z ministerstwa. Dopiero teraz pojawiła się rezerwa. W ostatniej chwili dowiedzieliśmy się, że te środki zostały oficjalnie nam przyznane. Ponieważ chcielibyśmy jak najszybciej uruchomić prace budowlane, stąd też konieczność podjęcia tej uchwały, aby w budżecie miasta można było zabezpieczyć środki na realizację tego zadania. Te pomieszczenia w obiekcie przy ulicy Szkolnej cały czas rezerwowaliśmy mając nadzieję, że w końcu uda się nam te środki pozyskać. Udało się. Teraz mam nadzieję, że państwo podejmą decyzję o tym, że będziemy mogli uruchomić ten Środowiskowy Dom Samopomocy. – zwrócił się do radnych burmistrz miasta Ryszard Pabian.

Za podjęciem uchwały opowiedziało się jednogłośnie dziewiętnastu radnych (Dorota Bilewicz, Bogusław Buglewicz, Michał Burbelka, Krzysztof Czeluśniak, Urszula Czyżowicz, Andrzej Dybaś, Robert Hap, Józef Kędrek, Alicja Nowosielska, Krzysztof Pec, Jan Pierzchała, Lech Polak, Henryk Rak, Krystyna Sikora, Michał Sołtys, Maria Szańca, Jerzy Węgrzyn, Leszek Zduński, Leszek Znamirowski).

Środowiskowy Dom Samopomocy zostanie ulokowany w pomieszczeniach na parterze budynku przy ulicy Szkolnej 25 (dawna bursa międzyszkolna). Powierzchnia użytkowa, w skład której wchodzą pokoje, korytarze i sanitariaty, wynosi 415 metrów kwadratowych.

Utworzenie nowej jednostki poprzedziła społeczna diagnoza przygotowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Uczestnikami zajęć prowadzonych w ośrodku będzie dwadzieścia osób. Na taką liczbę uzyskano dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Docelowo chcielibyśmy, aby w tym domu swoje miejsce znalazło około trzydziestu osób. Właśnie w taki sposób jest przygotowywany ten budynek. Natomiast w pierwszym etapie jest to dwadzieścia osób. W przyszłym roku być może będziemy się starać o dofinansowanie dla kolejnych dziesięciu. Okres realizacji tego przedsięwzięcia jest wskazany konkretnie na 1 grudnia 2017 roku. Wtedy muszą się rozpocząć zajęcia. Zajęcia będą prowadzone przez sześć godzin, pozostałe dwie godziny to dowozy, przygotowania i ewentualnie po wyjeździe tych osób z ośrodka przygotowania do kolejnego dnia pobytu. Planujemy tam m.in. salę doświadczeń świata, kuchnię do wspólnego przygotowywania posiłków, jadalnie, tzw. pomieszczenie do nauki higieny i oczywiście pomieszczenia z prysznicami, przewijakami. Być może też przygotujemy pomieszczenia dla fizjoterapeuty. Takie są plany co do tego obiektu. – wyjaśniła Elwira Musiałowicz-Czech, II zastępca burmistrza miasta Jasła.

Na dostosowanie pomieszczeń radni miejscy zabezpieczyli kwotę w wysokości 160 tysięcy złotych.

To trzecia tego typu jednostka organizacyjna pomocy społecznej, która będzie działała na terenie powiatu jasielskiego (po Nowym Żmigrodzie i Przysiekach). Pierwsze próby utworzenia jej na terenie Jasła podjęto blisko dziesięć lat temu. W pierwotnym zamyśle miała być zlokalizowana w budynku po byłym przedszkolu kolejowym przy ulicy 3-go Maja (w miejscu, gdzie dzisiaj funkcjonuje należący do popularnej sieci sklep spożywczy). Projektu nie udało się jednak doprowadzić do skutku.

Swojej radości nie ukrywała radna Maria Szańca. Podkreśliła ona, że pisała do ówczesnego burmistrza miasta Andrzeja Czerneckiego interpelacje w tej sprawie, jednak bez żadnego efektu. Na ręce obecnego gospodarza Jasła złożyła serdeczne podziękowania. Jak powiedziała, powstanie takiego ośrodka ulży osobom, które do tej pory musiały dojeżdżać z Jasła do bliźniaczej placówki w Nowym Żmigrodzie. To około 75 procent wszystkich uczestników zajęć w tamtejszym ŚDS-ie. Na dojazd i powrót każdego dnia muszą oni poświęcić ponad dwie godziny.

Elwira Musiałowicz-Czech odpowiedziała, że w największym stopniu podziękowania należą się dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaśle Dorocie Lignar, która bardzo mocno lobbowała na rzecz utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w naszym mieście.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W Jaśle utworzono Środowiskowy Dom Samopomocy”

  1. Bardzo dobra decyzja radnych, zacna inicjatywa. Dziękuję i życzę powodzenia w funkcjonowaniu.

  2. Pani Maria wyraza opinie tylko swoja,przeciez nikt tak naprawde nie pytal rodzicow ,lub prawnych opiekownow uczestnikow ze Zmigrodu czy Przysiek czy przeniosa swoich bliskich do tej placowki.Moze zaniast szukac uczestnikow w placowkach ktore juz funkcjonuja i to dobrze z czego zadowoleni sa uczestnicy i ich rodziny,warto szukac wsrod osob ktore nigdzie nie uczstnicza?od lat skazane sa na pobyt w domu?