Kultura | rozrywka | edukacja

Niejednoznaczność – spotkanie z Łukaszem Orbitowskim (zapowiedź)

XII Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny

W ramach XII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim.

Łukasz Orbitowski: pisarz, absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat m.in. Paszportu „Polityki”, Nagrody Zajdla, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej „Nike”. Debiutował w 1999 roku zbiorem opowiadań „Złe Wybrzeża”. Autor licznych opowiadań, cyklu bajek o kotach oraz m.in. powieści”: „Inna Dusza”, „Horror Show!”, „Święty Wrocław”, „Widma”.

Jak pisze o sobie: „Wiecznie w podróży, gubi się między miastami”. Przez przyjaciół zwany czule Potworem. Zaczynał od literatury grozy i prozy fantastycznej, a od czasu otrzymania Nagrody Zajdla autor literatury obyczajowej.

W swoich powieściach porusza i prowokuje. Nazywany jest piewcą tematyki osiedlowej. Miejski realizm łączy się w jego twórczości z popkulturową grozą, a tworzona przez pisarza rzeczywistość jest najbardziej realistycznym portretem w fantastycznym kostiumie. Kulturoznawca Jan Bińczycki bardzo trafnie zauważył, iż Orbitowski w swoich powieściach: „Rozwalił dekoracje, które przysłaniają rzeczywistość i krępują wyobraźnię”. I właśnie niczym nieskrępowana wyobraźnia to istotny element w twórczości Łukasza Orbitowskiego. Szczególne jest również u niego operowanie detalem, które jak sam przyznaje „zerżnął”od Kinga: „To jest pomysł Kinga i mu to zawdzięczam”.

Spotkanie odbędzie się 18 września od godzinie 17.00 w Centrum Informacji Lokalnej MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.

Zapraszamy!

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.