Informacje

Policjanci rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie

Jasielscy policjanci w oparciu o wnioski zgłaszane podczas kwietniowej debaty społecznej pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”, a także realizując założenia programu prewencyjnego „Bezpieczny senior”, spotkali się wczoraj z seniorami by porozmawiać o bezpieczeństwie. Inicjatorem tego przedsięwzięcia była Przewodnicząca Zarządu Osiedla „Jasło-Kopernika”.

Fot. © Komenda Powiatowa Policji w Jaśle

Wczoraj w Klubie Seniora w Jaśle przy ul. Baczyńskiego, policjanci spotkali się z seniorami by porozmawiać o bezpieczeństwie oraz przekazać wiele wskazówek jak postępować by nie stać się ofiarą przestępstwa. W spotkaniu uczestniczyli m.in. mł. insp. Andrzej Przebięda – I Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle, asp. szt. Piotr Wojtunik – oficer prasowy, st. sierż. Barbara Pawłowska – asystent zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii, dzielnicowy mł. asp. Grzegorz Smagacki oraz Przewodnicząca Zarządu Osiedla „Jasło-Kopernika” Bogusława Wójcik.

Podczas spotkania poruszono wiele tematów dotyczących bezpieczeństwa osób starszych, tj, kradzieże kieszonkowe, kradzieże z włamaniem do mieszkań oraz oszustw metodą na „wnuczka”, „córkę”, „pracownika socjalnego”, „policjanta”, itp., a także przestępstw związanych z Internetem i telefonią komórkową. Prelegenci zwracali również uwagę uczestnikom zebrania, by w kontaktach z obcymi osobami, przedstawicielami różnych firm często oferujących usługi na tzw. „dogodnych warunkach”, zawsze kierować się rozsądkiem i nie podpisywać umów bez dokładnego zapoznania się z ich treścią.

Seniorzy biorący udział w spotkaniu podzielili się swoimi doświadczeniami. Na koniec policjanci rozdali ulotki promujące bezpieczne zachowania oraz odblaski przypominając jednocześnie o obowiązku noszenia ich w porze wieczorowo-nocnej poza terenem zabudowanym.

Policjanci przedstawili również seniorom założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i poinstruowali, w jaki sposób mogą z niej korzystać i wspólnie zadbać o bezpieczeństwo, a także przybliżyli zasady działania aplikacji „Moja Komenda”, dzięki której można odnaleźć dzielnicowego, który opiekuje się rejonem zamieszkania.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE