Kultura | rozrywka | edukacja

XII Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny (zapowiedź)

Od 18 września do 6 października br. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do udziału w XII Jasielskim Festiwalu Literackim i Regionalnym. Przed nami kolejna odsłona niepowtarzalnych spotkań z udziałem współczesnych twórców literatury polskiej oraz osób związanych z naszym regionem. Nie może Cię zabraknąć!

Propozycje dla dorosłych i młodzieży

W ramach Festiwalu pasjonaci czytania spotkają się z twórcami, laureatami nagród literackich: Łukaszem Orbitowskim, pisarzem, autorem powieści, m.in. „Inna dusza”, „Szczęśliwa ziemia”, „Tracę ciepło”, zdobywcą Paszportu Polityki w 2016 r. Magdaleną Kordel, pisarką, autorką znanych i docenionych przez czytających pełnych ciepła, humoru oraz splotów akcji powieści: „Uroczysko”, „Sezon na cuda” oraz wielu innych. Odbędzie się także spotkanie poetyckie z Krzysztofem Bieleniem, autorem tomów poezji „Roztwór nienasycony” oraz „Wiciokrzew przewiercień”. Miłośników słowa i dźwięku zaprosimy na koncert śpiewającej aktorki i kompozytorki, która zadebiutowała w Piwnicy pod Baranami – Basi Stępniak-Wilk z zespołem. Od 2017 r. usłyszeć możemy ją na antenie Radia Kraków w autorskiej audycji „Muzyczna Bombonierka”. Młodzież weźmie udział w warsztatach scenariuszowych ze Zbigniewem Masternakiem, prozaikiem, scenarzystą filmowym, reportażystą, wielokrotnie nagradzanym autorem cyklu „Księstwo”. Odbędą się także warsztaty językowe z Barbarą Sokołowską, podczas których gimnazjaliści przyjrzą się współczesnemu użyciu języka oraz dowiedzą się jak powinien wyglądać skuteczny przekaz słowa. Zarówno młodzież a także dorosłych zaprosimy na spotkanie z Łukaszem Walewskim – dziennikarzem radiowej Trójki i pisarzem, autorem książek „Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux-pas i inne historie” oraz „Ambasadorowie. Czego nie powie Ci królowa”, który opowie o zasadach savoir-vivre oraz protokole dyplomatycznym.

Propozycje dla dzieci

Dzieci spotkają się ze znanym i lubianym twórcą współczesnej literatury dla najmłodszych: Grzegorzem Kasdepke, z którym przeniosą się w świat nietuzinkowych pomysłów na jakie wpadają sympatyczni i czasem nieco łobuzerscy bohaterowie historii tworzonych przez autora. Wezmą udział w szeregu kreatywnych warsztatów, podczas których wspólnie z Joanną Preisner, dowiedzą się jak potoczyły się dalsze przygody Dzieciaków z Krainy Niesnu. Z kolei z ilustratorką Jolantą Richter-Magnuszewską przyjrzą się współczesnej ilustracji dla najmłodszych i stworzą przestrzenne makiety miast, po których wieczorowa porą przechadzają się postaci z wierszy Danuty Wawiłow. Wspólnie z grupą opowiadaczy Opowieści z Walizki, najmłodsi usłyszą bajkę prowansalską, pachnącą lawendą opowieść o Klementynce, dziewczynce, której udaje się wyjść z tarapatów dzięki odrobinie dobra i empatii.

Wstęp na wszystkie imprezy w ramach Festiwalu jest bezpłatny. Szczegółowe informacje na stronie www.mbp.jaslo.pl.

Zapraszamy!

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE