Informacje

Aby święta były bezpieczne

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas jest to czas zakupów oraz wyjazdów z miejsca zamieszkania. W tej wielkiej gorączce świątecznej zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich.

Okres gorączki świątecznych zakupów to dla złodziei kieszonkowych najlepszy czas do działania. Wykorzystują tłok bądź też sami go umiejętnie tworzą. Sprzyja im nasz pośpiech i rozkojarzenie. Wybierają swoją ofiarę i obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze. Podchodzą blisko, dotykając sprawdzają, czy osoba będzie reagować podczas kradzieży. Jeśli mamy na sobie grubą kurtkę, kożuch czy płaszcz, to ich zadanie jest ułatwione.

Co zrobić by nie stać się ofiarą kradzieży kieszonkowej:

  • Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
  • Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
  • Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
  • Nie trzymaj portfela w reklamówce lub koszyku.
  • Podróżując środkami komunikacji publicznej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
  • Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.
  • Nie noś karty bankomatowej razem z numerem PIN.
  • Na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.
  • Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.

Wiele osób wyjedzie na święta do rodziny. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dlatego nie zostawiajmy kluczy w tzw. dobrych schowkach (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi). Dobrym sposobem na włamywaczy jest czujny i zaufany sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie. Jeżeli posiadamy w domu wartościowe przedmioty warto je sfotografować.

Pamiętajmy, że to w szczególności od nas zależy bezpieczeństwo w najróżniejszych sytuacjach, które mogą mieć miejsce w okresie świąt. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam w spokojnej atmosferze.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE