Informacje

Powstaje nowe boisko wielofunkcyjne przy jasielskiej „Czwórce”

Ponad pół miliona złotych są warte roboty budowlane związane z przebudową boiska sportowego przy ulicy Wincentego Pola w Jaśle. Samorząd miejski otrzymał na nie dofinansowanie z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Nowy obiekt ma być skończony jeszcze przed końcem bieżącego roku kalendarzowego.

Na działce przylegającej z jednej strony do Szkoły Podstawowej nr 4 im. księdza biskupa Ignacego Krasickiego, a drugiej do miejskiego osiedla zlokalizowanego przy ulicy 3-go Maja, w skład którego wchodzą dwa duże bloki wielorodzinne, trwają prace budowlane związane z przebudową boiska sportowego, które polegają na dostosowaniu całej niezbędnej infrastruktury technicznej do potrzeb i wymogów współczesnego czasu. Główne zmiany obejmują wymianę nawierzchni użytkowej z wysłużonego asfaltu, który w żaden sposób nie zapewniał komfortu, jak i bezpieczeństwa młodzieży na co dzień korzystającej z obiektu na syntetyczną poliuretanową.

Powstający na tym terenie kompleks będzie pełnił rolę obiektu wielofunkcyjnego, przystosowanego do cieszących się największą popularnością w naszym kraju grach zespołowych. Ułatwi to przede wszystkim odpowiednio dobrana aranżacja kolorystyczna płyty boiska, a także zestaw urządzeń i wyposażenia łatwy i szybki do montażu wedle do potrzeb. Pole główne o kolorze pomarańczowym będzie przeznaczone do piłki ręcznej i koszykówki, pole środkowe o kolorze niebieskim do piłki siatkowej i mini siatkówki, zaś pole autowe kolorem zielonym. Układ i szerokość linii został przygotowany przez projektanta zgodnie z obowiązującymi dla tych dyscyplin przepisami.

Za bramkami po obydwu stronach zostanie zamontowana specjalna siatka wykonana z trwałego materiału, która będzie chronić przed wypadaniem piłek poza obiekt. Nowe boisko będzie miało wymiary 30,60 m x 44 m. i prowadzić do niego będą dwie furtki oraz brama techniczna. Wzdłuż całego terenu zostało zaprojektowane ogrodzenie stalowe o wysokości 4,1 m. oraz system trzech kamer wizyjnych włączonych do funkcjonującej sieci monitoringu szkolnego. Całość dopełniać będzie trybuna trzyrzędowa z siedziskami plastikowymi. Kompleks będzie w pełni oświetlony tak, aby można było z niego korzystać przez cały rok, także poza zajęciami lekcyjnymi późnym popołudniem czy wieczorem.

Dzięki sprzyjającym w ostatnich dniach warunkom atmosferycznym prace budowlane, które na zlecenie inwestora prowadzi wyłoniona w drodze postępowania przetargowego firma Ada-Light sp. z o.o. z siedzibą w Gostyninie, są już w zaawansowanej fazie. W głównej mierze polegały one na: zdjęciu dotychczasowej nawierzchni asfaltowej, wykonaniu drenażu niezbędnego do odprowadzania wód deszczowych, przygotowaniu podłoża, na którym będzie ułożona nowa nawierzchnia poliuretanowa, wykonaniu obrzeży betonowych, doprowadzeniu odpowiedniego okablowania oraz montażu słupów oraz opraw oświetleniowych.

Zadanie ma być skończone jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle jest obecnie w trakcie realizacji. Wartość prac przekracza pół miliona złotych. Miasto Jasło otrzymało na ten cel dofinansowanie w wysokości 50 procent z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Będzie to obiekt wielofunkcyjny o sztucznej nawierzchni, z przeznaczeniem przede wszystkim do piłki ręcznej i siatkówki. Dodatkowo dojdzie do tego oświetlenie całego kompleksu, odwodnienie terenu, mur oporowy. Był to ostatni do zagospodarowania teren szkolny, ponieważ większość z nich jest już zabudowana podobnymi obiektami. Plan zakłada realizację zadania jeszcze przed upływem tego roku. Roboty, które wymagały dobrej pogody, czyli odpowiednich warunków atmosferycznych, zostały już zrobione. – komentuje Antoni Pikul, zastępca burmistrza miasta Jasła.

Jak podkreślił, „o realizację tego zadania wnioskowała już od wielu lat społeczność szkoły oraz radni miejscy wywodzący się z tego terenu”. – Na wniosek burmistrza radnym udało się w końcu wygospodarować trochę pieniędzy z tegorocznego budżetu, a poza tym udało nam się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. W takim przypadku trudno było z niego nie skorzystać. – powiedział Pikul.

Po zakończeniu niezbędnej modernizacji oraz uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, obiekt ma służyć całej społeczności lokalnej. Przewiduje się, że w pierwszej kolejności, czyli w godzinach dopołudniowych dostępny będzie uczniom pobliskiej szkoły, a w późniejszym czasie dla pozostałych zainteresowanych osób.

Cały kompleks będzie w zarządzie szkoły natomiast mieszkańcy, a szczególnie młodzież z tego dużego osiedla, będą mogli z tego obiektu dowolnie korzystać. Tak samo jak jest na przykład przy dawnej „dziewiątce” przy ulicy Szkolnej. – dodaje wiceburmistrz.

Powstanie nowego kompleksu sportowego przy miejskiej placówce edukacyjnej było możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej, który współfinansuje przedsięwzięcia związane z dostosowywaniem infrastruktury sportowej na potrzeby realizacji zajęć z wychowania fizycznego oraz aktywnego spędzania wolnego czasu przez społeczności lokalne.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE