Informacje

Aby ferie były bezpieczne

Jasielscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych odwiedzają szkoły i spotykają się z uczniami. Z dziećmi i młodzieżą rozmawiają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie ferii.

Policjanci z jasielskiej komendy aktywnie włączyli się w realizację zadań profilaktycznej akcji pn. „Bezpieczne ferie 2018”. Od kliku dni odwiedzają w szkołach uczniów, by przekazać im zasady bezpieczeństwa oraz wskazać zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać podczas ferii. Podstawowym celem prowadzonej akcji jest przede wszystkim zapewnienie bezpiecznego wypoczynku wszystkim dzieciom i młodzieży.

Policjanci rozmawiali z dziećmi na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze, a także znaczenia elementów odblaskowych. Omówiono również zasady zachowania się w sytuacji kontaktu z osobami obcymi oraz podczas ataku psa. Funkcjonariusze zwracali uwagę również na to, jak najmłodsi mają się zachowywać podczas zabaw na podwórku i w domu.

Podobne spotkania są prowadzone we wszystkich szkołach naszego powiatu, a ich głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszych.

Policjanci apelują o przestrzeganie kilku ważnych zasad:

  • Jeżeli zabawy muszą odbyć się na lodzie, korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych wcześniej nie sprawdzonych.
  • Niedopuszczalne są zabawy na pływających krach.
  • Pamiętaj! Cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka – to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.
  • Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, kanałów, ujścia cieków, ujęcia wody, mostów, śluz, wszelkich pomostów, miejsc na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.
  • Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki – wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego, rzek, stawów i innych zbiorników wodnych.
  • Pamiętaj o odpowiednim ubiorze, adekwatnym do temperatury na dworze.
  • Nie przebiegaj przez ulicę i nie przechodź w miejscu niedozwolonym. Bądź widoczny – miej odblaski.

Przypominamy, że na życzenie rodziców, czy opiekunów, policjanci ruchu drogowego mogą skontrolować autobus przed wyjazdem w podróż. W ten sposób możemy upewnić się, że przewoźnik stworzył warunki bezpiecznego podróżowania. Osoby zainteresowane taką kontrolą prosimy o kontakt z Wydziałem Ruchu Drogowego KPP w Jaśle tel. 13 44 38 350 (w godz. 8-15). Aby uniknąć zbędnego czekania prosimy z wyprzedzeniem umawiać się na kontrolę autokaru, podając dokładną godzinę i miejsce jego odjazdu.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE