Informacje

Jasło po raz piąty na trasie Orszaku Trzech Króli

Setki Jaślan wzięło udział w barwnym orszaku, który przed południem przeszedł ulicami miasta dla upamiętnienia przypadającej dzisiaj w kościele katolickim uroczystości Objawienia Pańskiego, znanej w tradycji jako Święto Trzech Króli. Na trasie przemarszu dzieci z jasielskich szkół podstawowych odgrywały scenki religijne, a na płycie Rynku mieszkańcy wzięli udział w koncercie kolęd. Życzenia noworoczne złożyli mieszkańcom burmistrz Ryszard Pabian oraz dziekan jasielski ks. Zbigniew Irzyk.

Miejscem, z którego w dalszą trasę wyruszył barwny orszak z udziałem mieszkańców naszego miasta, było tradycyjnie Sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego – patrona Jasła. Przed rozpoczęciem wydarzenia o jego idei mówił ks. Krzysztof Kołodziejczyk z Kolegiackiej Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przypomniał on, że uliczne jasełka odbywają się w naszym kraju już po raz dziesiąty (w samym Jaśle po raz piąty), a ich uczestników gości ponad sześćset pięćdziesiąt miejscowości na terenie całej Polski oraz poza jej granicami. Kapłan zaznaczył, że motywem przewodnim tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest hasło „Bóg jest dla wszystkich”, które w zamyśle organizatorów ma przypominać jego uczestnikom, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich.

Uczniowie miejskich placówek oświatowych: Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. bpa Ignacego Krasickiego, Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Zespole Szkół Miejskich nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej, pod opieką nauczycieli, przygotowali krótkie scenki nawiązujące do charakteru obchodzonego dzisiaj w kościele katolickim święta Objawienia Pańskiego, znanego w tradycji chrześcijańskiej jako święto Trzech Króli. Miały one miejsce na schodach przed wejściem do Kościoła Ojców Franciszkanów, Jasielskiego Domu Kultury oraz płyty Rynku. Istotę tego święta można było wyrazić poprzez specjalnie przygotowane na to wydarzenie tekturowe korony i pamiątkowe naklejki z logiem orszaku.

W barwnym korowodzie wzięły udział dziesiątki rodzin. Wzorem ubiegłych lat trasę wytyczono głównymi ulicami miasta – 3 Maja, Kołłątaja i Kościuszki, Przemarszowi towarzyszyli jadący na koniach trzej królowie – Kacper, Melchior i Baltazar, którzy podobnie jak przed tysiącami lat podążali do Betlejem, gdzie narodziła się Boża Dziecina, a także Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta pod kierownictwem Ireneusza Fatygi oraz kapela ludowa „Trzcinicoki” pod kierownictwem Stanisława Marszałka.

Korzystając z tej niezwykłej świątecznej atmosfery, ze sceny zlokalizowanej w centralnym punkcie naszego miasta do zgromadzonych mieszkańców przemówili: burmistrz Jasła oraz dziekan jasielski.

Ryszard Pabian: – Już po raz piąty, w tym wspólnym Orszaku wraz z Trzema Królami, przeszliśmy ulicami miasta, aby pokłonić się Dzieciątku Bożemu. W tym roku aura nam sprzyja. Po raz pierwszy nie marzniemy i możemy nieco dłużej pokolędować. Kolędy to piękne pieśni, które zawsze nas łączą, które pozwalają nam cieszyć się tym wyjątkowym czasem jakim jest czas Bożego Narodzenia. Korzystając z okazji, wszystkim tutaj zgromadzonym chciałem złożyć serdeczne życzenia na ten 2018 rok, aby dopisywało państwu zdrowie, abyście cieszyli się swoimi bliskimi. Tego serdecznie państwu życzę.

Ksiądz Zbigniew Irzyk: – Cieszę się, że po raz piąty mogliśmy uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu – Orszaku Trzech Króli. Cieszę się, że z roku na rok coraz więcej nas się tu gromadzi. To świadectwo naszej wiary. Chcemy jak mędrcy złożyć pokłon Jezusowi, ale też abyśmy mogli odejść stąd jak mędrcy ubogaceni. Bo myślę, że łatwiej jest nam być we wspólnocie, a trudniej na co dzień dawać świadectwo wiary. Życzę, dziękując Wam tu obecnym, a także dzieciom ze szkół, które pokazały nam piękne sceny od Ojców Franciszkanów, przy Jasielskim Domu Kultury i jasielskim Rynku, aby nasze powroty do domów były szczęśliwe, radosne w sensie świadectwa wiary przez cały ten rok, który przed nami. Niech ta gwiazda betlejemska, która nas prowadzi do Jezusa, także przyświeca nam i sprawia, że nasze życie ma sens i wartość.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. poseł na Sejm RP dr Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak, drugi zastępca burmistrza miasta Elwira Musiałowicz-Czech, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury Janusz Szewczyk oraz dyrektor jasielskiego oddziału Caritas ks. dr Marian Putyra.

Jaślanie mieli okazję do wzięcia udziału we wspólnym kolędowaniu. Władze samorządowe dla wszystkich zebranych przygotowały w tym roku drobny poczęstunek w postaci gorącej herbaty.

Nad bezpieczeństwem uczestników orszaku czuwali funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego i Referatu Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Miejskiej.

Takie okazje jak uroczystości religijne czy patriotyczne dają nam szansę, aby się spotkać i wspólnie świętować. Wierzę, że to jest dobra okazja, by moglibyśmy być razem, abyśmy pokazali, że uznajemy to czemu te uroczystości są przeznaczone. Orszak Trzech Króli odbywa się już po raz piąty, w tym roku w nieco innej aurze, prawie wiosennej, dzięki czemu możemy dłużej poświętować i pokolędować. Jak widać, trwa przednia zabawa. Przede wszystkim cieszę się, że tak dużo ludzi chce brać udział w tym Orszaku, chyba co roku więcej. Być może wpłynęła na to aura, ale myślę, że to, że już po raz kolejny mamy okazję wziąć udział w tej uroczystości powoduje, że coraz chętniej się tutaj znajdujemy.

Ryszard Pabian

FOTOGALERIA:

Orszak Trzech Króli 2018 w Jaśle

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE