Informacje

Samorządy wspierają szpital. Korzystają na tym pacjenci

Dwa nowoczesne urządzenia diagnostyczne, w tym aparat ultrasonograficzny oraz kardiotokograf, znalazły się na wyposażeniu jasielskiego szpitala dzięki wsparciu finansowemu przekazanemu na ten cel przez lokalne samorządy oraz w ramach prowadzonej na ulicach miasta w czerwcu ubiegłego roku charytatywnej zbiórki pieniędzy. Łączna wartość sprzętu pozyskanego przez kierownictwo placówki medycznej to ponad dwieście tysięcy złotych.

Rocznie w jasielskim szpitalu wykonuje się tyle samo badań ultrasonograficznych, ilu łącznie pacjentów przechodzi przez jego poszczególne oddziały dlatego, że generalnie dla większości przyjmowanych pacjentów zleca się wykonanie tego typu diagnostyki. To około osiemnaście tysięcy wykonanych badań w skali każdego roku. Drugie tyle stanowią pacjenci diagnozowani na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym wraz z Izbą Przyjęć, a do tego trzeba jeszcze dołożyć osoby korzystające z przyszpitalnych poradni specjalistycznych. Wykorzystywana aparatura pracuje na okrągło, więc również bardzo szybko ulega zużyciu. Stąd konieczność systematycznej wymiany sprzętu diagnostycznego na nowy.

Zakupiony obecnie nowoczesny ogólnodiagnostyczny aparat ultrasonograficzny wraz z kompatybilnymi głowicami dla osób dorosłych oraz dzieci trafił na wyposażenie Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Walory nowego urządzenia zachwala jego kierownik dr n. med. Dorota Gawlik-Feldo:

Jest to znakomity aparat ultrasonograficzny ogólnodiagnostyczny, na którym są badani zarówno dorośli pacjenci, jak i dzieci. Są to badania pełnozakresowe dotyczące ultrasonografii zarówno jamy brzusznej, jak i narządów położonych powierzchownie, czyli na przykład tarczycy, węzłów chłonnych, a u kobiet piersi. Na tym aparacie możemy również wykonywać badania USG naczyń kończyn dolnych i naczyń szyjnych. Ten aparat służy również do diagnostyki schorzeń ginekologicznych czy kardiologicznych, przy czym nie dysponujemy głowicami tego typu, ponieważ to nie jest zakres naszych badań. Te akurat wykonywane są bezpośrednio na oddziale wewnętrznym oraz ginekologiczno-położniczym. Ten aparat jest również o tyle dobry, że jego głowice są kompatybilne do głowic, które mamy w starym aparacie, czyli możemy posługiwać się tymi głowicami, które były użytkowane do tej pory.

Urządzenie, które jest wykorzystywane m.in. do badań jamy brzusznej, narządów powierzchniowych czy badań naczyń krwionośnych szyi i kończyn, do miejscowego szpitala dostarczyła firma TMS sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, która była jedynym oferentem biorącym udział w postępowaniu przetargowym. Została ona zobligowana do dostarczenia sprzętu, jego instalacji i uruchomienia, uczestniczenia w odbiorze technicznym oraz przeprowadzenia szkolenia personelu w zakresie obsługi i konserwacji aparatu.

Wartość pozyskanego przez jasielski szpital sprzętu to 199 908 złotych. Kwotę na pokrycie połowy kosztów jego zakupu przekazał samorząd miasta Jasła. Pozostałe gminy zadeklarowały wsparcie na poziomie jednej „złotówki” od mieszkańca.

Kolejną „nowością” w tutejszej placówce medycznej jest kardiotokograf używany na oddziale ginekologiczno-położniczym. To efekt prowadzonej w czerwcu ubiegłego roku publicznej zbiórki pieniędzy w ramach akcji charytatywnej pod hasłem „Antoniański Dar Serca”. Odbyła się ona z inicjatywy Ojców Franciszkanów oraz Jasielskiego Domu Kultury.

Takiego rodzaju aparat, jaki zakupiono, jest wart 25 tysięcy złotych, z czego 13 tysięcy złotych to właśnie efekt wsparcia mieszkańców Jasła, którzy nie szczędzili własnych pieniędzy i ochoczo wrzucali je do puszek wolontariuszy.

Kardiotokograf to prawdziwy dar serca, bo służy do badania serca. – podkreślił lek. med. Michał Burbelka, dyrektor jasielskiego szpitala.

Aparatura ta jest niezbędna do ratowania życia i zdrowia najmłodszych pacjentów. Wykorzystuje się ją do monitorowania tętna matki oraz płodu, a także skurczów macicy. Pewnego rodzaju novum, jakie oferuje akurat to urządzenie jest możliwość monitorowania ciąży bliźniaczej.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Ten aparat służy do badania akcji serca płodu i czynności skurczowej macicy. Różni się od aparatów, które w tej chwili posiadamy na oddziale tym, że można badać akcję serca płodów w ciąży bliźniaczej. W związku z tym równocześnie można osłuchiwać praktycznie trzy serduszka, bo dwa serduszka płodów, serce matki i dodatkowo czynność skurczową macicy. Jeżeli u nas na „porodówce” występuje jakiekolwiek zagrożenie dla dziecka to pierwszą rzeczą, która następuje, to jest zaburzenie akcji serca płodu. Dzięki takim aparatom możemy szybko reagować, pacjentki są o wiele bardziej bezpieczne i dzieci przychodzą na świat w zdecydowanie lepszej formie niż powiedzmy jak ja zaczynałem pracę kiedy takich możliwości nie było. – powiedział lek. med. Sławomir Szpak, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Dzisiaj kierownictwo szpitala postanowiło podziękować mieszkańcom regionu za udzielone wsparcie i na ręce burmistrza miasta Jasła oraz wójtów poszczególnych gmin powiatu jasielskiego przekazało symboliczne podziękowania.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając, starosta jasielski Adam Pawluś, wicestarosta jasielski Tadeusz Gorgosz, etatowy członek Zarządu Powiatu Andrzej Stachurski, burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian, wójt gminy Brzyska Rafał Papciak, wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Osiek Jasielski Mariusz Pykosz, wójt gminy Tarnowiec Jan Czubik, wójt gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara oraz gwardian jasielskich Franciszkanów o. Paweł Sroka.

Bardzo doceniam współpracę pomiędzy szpitalem, a poszczególnymi samorządami. Cieszę się, że zarówno burmistrz miasta, jak i wójtowie gmin nie żałują pieniędzy. Zawsze mamy między sobą bardzo dobry kontakt i te pieniądze, które z trudem mogą wydatkować z uwagi na bardzo dopięte budżety, są przekazywane na jakiś dobry cel w szpitalu praktycznie co roku. Głównym donatorem było miasto Jasło, które przekazało sto tysięcy złotych. Pozostałe gminy również szczodrze obdarowały szpital. Łącznie dostaliśmy niemalże dwieście tysięcy złotych. Samo urządzenie kosztowało ponad 199 tysięcy złotych. Praktycznie rzecz biorąc szpital nie dołożył do tego żadnych pieniędzy. Bardzo się cieszę, że tak wygląda współpraca, że nie są to tylko ładne słowa, tylko konkretne działania. To nie jest sprzęt dla szpitala tylko dla pacjentów. Dzięki naszej dobrej współpracy możemy praktycznie co roku kupić dobry sprzęt, który jest bardzo potrzebny dla szpitala. W ubiegłym roku był to wspaniały aparat rentgenowski na salę operacyjną, wcześniej dwie nowe karetki Pogotowia Ratunkowego, dzisiaj USG i KTG. Tylko sobie życzyć dalej takiej współpracy. Trzeba powiedzieć, że mieszkańcy powiatu jasielskiego mają dobrych włodarzy, którzy nie tylko dbają o rozwój powiatu, ale również o zdrowie jego mieszkańców, co jest bardzo ważne, bo jak wszyscy dobrze wiemy zdrowie nie ma ceny. – powiedział lek. med. Michał Burbelka.

W najbliższym czasie do placówki trafi również nowoczesna aparatura medyczna niezbędna do diagnostyki schorzeń dolnego i górnego odcinka przewodu pokarmowego. Mowa o gastroskopie i kolonoskopie, na zakup których Rada Powiatu w Jaśle udzieliła pod koniec ubiegłego roku dotację w kwocie 150 tysięcy złotych.

POSŁUCHAJ NASZEJ RELACJI:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE