Informacje

Osobnica: zapaliło się na poddaszu budynku gospodarczego

W jednym z budynków gospodarczych na terenie Osobnicy doszło do pożaru konstrukcji dachowej. Do zdarzenia prawdopodobnie przyczyniła się niesprawna instalacja służąca do ogrzewania budynku. Dzięki szybkiemu zauważeniu zagrożenia przez przypadkowe osoby oraz sprawnej interwencji strażaków udało się w porę zapobiec nieszczęściu.

Dzisiaj kilka minut po godzinie szesnastej do Powiatowego Stanowiska Kierowania przy Komendancie Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle wpłynęło zgłoszenie o pożarze obiektu gospodarczego na terenie miejscowości Osobnica (gmina Jasło). Dzięki przytomnej reakcji przypadkowej osoby, która przechodząc obok miejsca zdarzenia udawała się do pobliskiego kościoła parafialnego na wieczorne nabożeństwo, zauważyła wydostające się z poddasza kłęby dymu i zaalarmowała jednostki ochrony przeciwpożarowej, w miarę szybko udało się opanować sytuację i zapobiec nieszczęściu.

Na miejsce została skierowana sekcja gaśnicza (21, 26) z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle wraz z zastępcą dowódcy JRG mł. bryg. Piotrem Śmietaną, dwoma wozami bojowymi do akcji wyjechali również ochotnicy z Osobnicy oraz Trzcinicy. Strażacy weszli do budynku wyposażeni w aparaty ochrony dróg oddechowych. Po rozpoznaniu sytuacji okazało się, że zarzewie ognia jest zlokalizowane na poddaszu wolnostojącego budynku gospodarczego o konstrukcji murowanej, obok którego usytuowany był budynek mieszkalny. Spaleniu uległy w nim głównie drewniane elementy podtrzymujące konstrukcję dachu oraz niewielki fragment poszycia dachowego. Sprawna interwencja służb pozwoliła na szybkie stłumienie płomieni, a przez to na zniwelowanie strat materialnych do minimum. Wszystkie działania udało się zakończyć w ciągu jednej godziny.

Pracujący na miejscu strażacy poinformowali nas, że prawdopodobnie do wybuchu pożaru mogło dojść na skutek niesprawnie działającej instalacji wykorzystywanej do ogrzewania obiektu.

Na szczęście nikt nie ucierpiał w jego wyniku. Nie ma też większych strat w mieniu.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE