Informacje

Dokończą rewitalizację budynku dawnego „Sokoła”

Jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku mają zostać dokończone prace związane z rewitalizacją budynku dawnego „Sokoła”, w którym dzisiaj mieszczą się ważne instytucje kulturalne i turystyczne miasta. Zarządzające obiektem Towarzystwo Budownictwa Społecznego zamierza w najbliższym czasie przeprowadzić remont elewacji północno-zachodniej ściany przylegającej do jednej z najczęściej przemierzanych ulic w centrum Jasła.

Przed wojną budynek przy ulicy Sokoła 8 należał do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, dzisiaj stanowi mienie komunalne miasta. Obiekt przeszedł już niezbędną rewitalizację we wcześniejszych latach. Kompleksowej modernizacji zostały poddane dwie z trzech odsłoniętych ścian – przylegająca do pasażu spacerowego łączącego ulice Sokoła i Asnyka z Placem Żwirki i Wigury (tu, gdzie znajduje się główne wejście do obecnie funkcjonujących w tym miejscu dwóch instytucji użyteczności publicznej) oraz do Placu Inwalidów Wojennych. W trakcie tych prac udało się m.in. wymienić niezbędną stolarkę okienną i drzwiową, naprawić poszycie dachowe, docieplić ściany oraz nadać im nową kolorystykę. Odtworzono również elementy architektoniczne nawiązujące do przedwojennej historii tego miejsca, m.in. herb miasta oraz orła.

Renowacja obiektu z zewnątrz, jak i prowadzone na przestrzeni ostatnich lat prace wewnątrz pozwoliły na zagospodarowanie go i udostępnienie dla potrzeb lokalnej społeczności. Dzisiaj prężnie działa tam miejskie kino zarządzane przez Jasielski Dom Kultury, a także uruchomione w ubiegłym roku Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej.

Aby rozpoczęty proces upiększania tej części miasta, w którym m.in. uwzględniono przebudowę najbliższego otoczenia (piszemy o tym szczegółowo tutaj), zasadnym wydaje się dokończenie remontu, który będzie obejmował wykonanie brakującej elewacji. Fragment ulicy Czackiego, do której od strony północno-zachodniej przylega budynek jasielskiego „Sokoła”, z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo z obiektami oświatowymi oraz przystankiem komunikacji zbiorowej, jest codziennie uczęszczany przez setki osób. Kontynuacja poprawy estetyki wizualnej budynku okazuje się wobec tego niezbędnym procesem koniecznym do podniesienia atrakcyjności przestrzeni publicznej w tej części miasta.

(Źródło: © materiały przetargowe TBS – ABK sp. z o.o. w Jaśle)

Zarządzające obiektem Towarzystwo Budownictwa Społecznego – Administrator Budynków Komunalnych sp. z o.o. opublikowało już zaproszenie do złożenia oferty cenowej na realizację zadania. W specyfikacji zamówienia uwzględniono wykonanie następujących robót budowlanych: skucie starego odpadającego tynku, naprawę istniejących pęknięć i uszkodzeń, oczyszczenie ściany z pyłów, wymianę sztukaterii, wymianę dwóch sztuk stolarki okiennej, ocieplenie ściany warstwą styropianu oraz obłożenie dolnego cokołu płytami piaskowca. Kolorystyka elewacji ma nawiązywać do obecnie obowiązującej, a więc należy się spodziewać, że będzie ona utrzymana w tonacji żółtej.

Zainteresowani mogą składać swoje oferty do dnia 5 kwietnia (do godziny jedenastej) w siedzibie spółki przy ulicy Kochanowskiego 3. Roboty budowlane mają zostać zrealizowane do końca czerwca. Wykonawca będzie zobligowany umową do zapewnienia pięcioletniego okresu gwarancji na wykonane zgodnie z wymogami inwestora prace.

Chcemy wreszcie dokończyć prace związane z adaptacją obiektu przy ulicy Sokoła, w którym między innymi znajduje się miejskie kino. Ono już całkiem nieźle funkcjonuje jeżeli chodzi o program, który proponuje naszym mieszkańcom, ale by jeszcze bardziej uatrakcyjnić to miejsce to musimy przeprowadzić niezbędne prace remontowe na zewnątrz, które były rozpoczęte w latach wcześniejszych. Myślę, że uda się nam to w najbliższym czasie przeprowadzić. Uważam, że do tego nie potrzeba zbyt wielkich nakładów finansowych.

RYSZARD PABIAN, burmistrz Jasła

Dokończenie prac związanych z modernizacją elewacji budynku jasielskiego „Sokoła” znajduje swoje odzwierciedlenie w dokumentach strategicznych miasta, m.in. „Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Jasła na lata 2007-2013” przyjętym przez jasielskich radnych w dniu 10 listopada 2010 roku oraz „Gminnym Programie Rewitalizacji dla Jasła na lata 2014-2020” z dnia 10 stycznia br.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE