Informacje

Jasło przed jesiennymi wyborami samorządowymi

Wiemy już jak będą wyglądały najbliższe wybory samorządowe w Jaśle. W związku z wejściem w życie znowelizowanego kodeksu wyborczego radni miejscy zatwierdzili podział miasta na trzy okręgi, w których mieszkańcy wybiorą po siedmiu swoich przedstawicieli do tego gremium. Ustalili również granice oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 stycznia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, na barkach samorządu spoczął obowiązek dostosowania się do obecnie obowiązujących przepisów przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi, które mają się odbyć w czwartym kwartale bieżącego roku.

Pierwszą z podjętych przez Radę Miejską decyzji, która miała miejsce na sesji w dniu 26 lutego br., było dokonanie podziału Jasła na okręgi wyborcze, ustalenie ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym.

Powrócono do starego podziału miasta obowiązującego przed wprowadzeniem do samorządów miejskich JOW-ów poprzez utworzenie trzech okręgów: numer jeden (osiedla: Kopernika, Górka Klasztorna, Gądki, Niegłowice, Żółków i Rafineria), numer dwa (osiedla: Śródmieście, Ulaszowice, Hankówka, Sobniów, Brzyszczki) i numer trzy (osiedla: Mickiewicza, Kaczorowy, Bryły, Gamrat, Krajowice). W każdym z nich wybieranych będzie po siedmiu radnych.

Sekretarz miasta Paweł Rzońca poinformował, że taki podział został zaakceptowany przez komisarza wyborczego w Krośnie, któremu terytorialnie podlega nasz samorząd.

Ustawa ta weszła w życie z dniem 31 stycznia bieżącego roku. Narzuca termin do sześćdziesięciu dni od dnia wejścia w życie, dając prerogatywę Radzie Miejskiej do wprowadzenia podziału miasta na okręgi wyborcze. W przypadku niedokonania takiego podziału kompetencje te pozostają w rękach komisarza wyborczego. W związku z tym, na wniosek burmistrza, bo tak stanowi przepis prawa, dokonano proponowanego podziału miasta na trzy okręgi wyborcze. Skonsultowano ten podział z komisarzem wyborczym w Krośnie, który do projektu uchwały wyraził pozytywną opinię. W związku z tym, iż miasto Jasło według znowelizowanych przepisów jest miastem, gdzie wybór do Rady Miejskiej będzie większościowy, a nie w jednomandatowych okręgach wyborczych, powrócono do starego podziału Jasła na trzy okręgi wyborcze w oparciu o istniejące w mieście osiedla. Przy dwudziestu jeden radnych każdy z tych okręgów będzie miał po siedem mandatów. – poinformował.

W konsekwencji wcześniej podjętej decyzji Rada Miejska miała jeden miesiąc czasu, by na mocy znowelizowanego kodeksu wyborczego podjąć kolejną uchwałę – tym razem odnoszącą się do podziału miasta na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów i granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

Paweł Rzońca wyjaśnił, że w projekcie tym pozostawiono dotychczasowe obwody głosowania w liczbie dwudziestu siedmiu.

Przypomnę, że utraci moc uchwała z dnia 28 stycznia 2013 z późniejszymi zmianami. Od tamtego momentu powstały nowe ulice i one są ujęte w tych obwodach. Chciałem powiedzieć też, że utrzymujemy stałe siedziby obwodowych komisji wyborczych, z uwzględnieniem zmiany adresu Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, gdzie są dwa lokale wyborcze. Także chciałbym dodać, iż w trybie kodeksu wyborczego projekt tej uchwały podlega konsultacjom komisarza wyborczego w Krośnie. Takie konsultacje się odbyły i komisarz wyborczy wyraził pozytywną opinię na temat tego projektu uchwały. – powiedział urzędnik.

Lokale wyborcze będą miały swoją siedzibę w ogólnodostępnych budynkach użyteczności publicznej – Urzędzie Miasta, Jasielskim Domu Kultury, szkołach podstawowych i szkołach średnich, domach ludowych i osiedlowych, a także na obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Magistrat zapewnia, że większość z nich będzie dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych wyborców.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI:

Nr obwodu

Granice obwodu

Siedziba komisji

1

Plac Bartłomieja, Basztowa, Farna, Floriańska (1-67 nieparzyste, 2-66 parzyste, Gołębia, Hutnicza, Igielna, Pinkasa, Jana Pawła II, Kadyiego, Kasprowicza, Kilińskiego, Piłsudskiego, Modrzejewskiego, Rynek, Piotra Skargi, Stroma, Śniadeckich, Targowa, Wałowa, Zielona, Konopnickiej

Urząd Miasta w Jaśle
sala posiedzeń RMJ
I piętro
ulica Rynek 12

2

Asnyka, Bednarska, Czackiego, Karmelicka, Kazimierza Wielkiego, Kołłątaja, Koralewskiego, Kościuszki (1-27 nieparzyste, 2-14a parzyste), Krótka, PCK, Sokoła, Nowa, Żwirki i Wigury, Żeromskiego

Szkoła Podstawowa nr 2
ulica Czackiego 2

3

1 Maja, 3 Maja (1-29 nieparzyste, 18-28 parzyste), Armii Krajowej, Ducala, Dworcowa, Sobieskiego, Kochanowskiego, Kościuszki (od 29 nieparzyste, od 16 parzyste), Metzgera (1-9), Rejtana, Staszica, Wyspiańskiego

Jasielski Dom Kultury
ulica Kołłątaja 1

4

Bohaterów Monte Cassino, Wojdyły, Hubalczyków, Madejewskich, Mickiewicza (6-12 parzyste), Obrońców Westerplatte, Pawłowskiego, Skłodowskiej (od 23 nieparzyste i od 6 parzyste), Szajnochy, Jagiełły (2-40 parzyste), Zyndrama z Maszkowic

Zespół Szkół Miejskich nr 3
ulica Szkolna 38

5

Chopina (20-62 parzyste), Przybyszowskiego, Krasińskiego (1-39 nieparzyste, 2-24 parzyste), Mickiewicza (13a-39 nieparzyste, 14-34 parzyste), Skłodowskiej (1-21 nieparzyste, 2-4c parzyste), Szkolna (parzyste)

Zespół Szkół Miejskich nr 3
ulica Szkolna 38

6

Krasińskiego (od 41 nieparzyste i od 62 parzyste), Tischnera, Lisa-Kuli, Podwale, Szkolna (nieparzyste)

Zespół Szkół Miejskich nr 3
ulica Szkolna 38

7

3 Maja (2-16 parzyste), Chopina (2-18 parzyste), Franciszkańska, Kraszewskiego (1-15 nieparzyste, 2-6 parzyste), Mickiewicza (1-13 nieparzyste, 2-4a parzyste), Słowackiego, Ujejskiego (1-13 nieparzyste, 2-14a parzyste), Jagiełły (od 1 nieparzyste i od 42 parzyste)

I Liceum Ogólnokształcące
ulica Czackiego 4

8

Bryły, Mickiewicza (59-137 nieparzyste, 50-106 parzyste), Starowiejska, Bałuka

Dom Ludowy Bryły
ulica Mickiewicza 115

9

Kaczorowy, Mickiewicza (41-57 nieparzyste, 36-48 parzyste)

Dom Ludowy Kaczorowy
ulica Kaczorowy 55

10

Mickiewicza (od 108 parzyste)

Klub Osiedlowy Gamrat
ulica Mickiewicza 108

11

Działkowa, Nowotnego, Krajowicka, Krakowska (od 37a nieparzyste i od 42 parzyste), Okrężna, Kołodzieja, Podzamcze (1a i 3-16 parzyste)

Dom Ludowy Krajowice
ulica Okrężna 1

12

17 Stycznia, Krakowska (1-37 nieparzyste, 2-40 parzyste), Podzamcze (1, 1b nieparzyste, 2-14a parzyste), Wierzbowa, Gorajowicka, Łukasiewicza, Pod Skałą

Szkoła Podstawowa nr 2
ulica Czackiego 2

13

Pietrusa, Górska, Krzyżowskiego, Lwowska (1-49h nieparzyste, 2-24f parzyste), Na Kotlinę, Pogodna, Urocza, Widokowa, Polnych Kwiatów, Witosa, Dobrzańskiego, Reymonta, Skalna, Spacerowa, Ulaszowice, Mendysa, Sroczyńskiego

Niepubliczne Przedszkole „Smyk”
ulica Na Kotlinę 3

14

Bieszczadzka, Brzyszczki, Dolna, Fabryczna, Jagodowa, Kasztanowa, Jodłowa, Klonowa, Lipowa, Lwowska (od 51 nieparzyste i od 26 parzyste), Przemysłowa, Produkcyjna, Towarowa (od 13)

Szkoła Podstawowa nr 10
ulica Lwowska 38

15

Cicha, Hankówka, Robotnicza, Rzemieślnicza, Śnieżna, Towarowa (1-12), Zawodzie

Dom Ludowy Hankówka
ulica Hankówka 109

16

Leśna, Lichtarz, Młynarska, Nadbrzeżna, Rzeczna, Jana z Dukli, Wodna, Wojska Polskiego

Szkoła Podstawowa nr 7
ulica Jana z Dukli 94

17

Bławatna, Kózkówny, Luli, Ceramiczna, Floriańska (od 121 nieparzyste i od 108 parzyste), Graniczna, Harcerska, Potępy, Bełcha, Konarskiego, Łąkowa, Mała, Rolnicza, Różana, Sobniowska, Stawna, Środkowa, Wąwozy, Wesoła, Wiosenna, Żniwna

Zespół Szkół Miejskich nr 5
ulica Sobniowska 58

18

Pelczara, Floriańska (69-119 nieparzyste, 68-106 parzyste), Grunwaldzka, Klasztorna, Kolejowa, Kwiatowa, Reja, Szymborskiej, Ogrodowa, Pigonia, Prusa, Sienkiewicza, Kowalskiej, Weigla, Wileńska, Wiśniowa, Zawiszy Czarnego

Zespół Szkół Technicznych
ulica Staszica 30

19

Chopina (nieparzyste), Roweckiego, Baczyńskiego (parzyste), Moniuszki, Paderewskiego, Partyzantów, Pola, Za Bursą, Kraszewskiego (od 17 nieparzyste i od 8 parzyste), Ujejskiego (od 15 nieparzyste i od 16 parzyste)

Szkoła Podstawowa nr 4
ulica Wincentego Pola 9

20

3 Maja (31-59 nieparzyste, 30-36 i 62-76 parzyste), Lenartowicza, Polna

Zespół Szkół Technicznych
ulica Staszica 30

21

Chopina (od 64 parzyste), Sikorskiego

MOSiR
ulica Sikorskiego 15

22

Kopernika (parzyste), Baczyńskiego (od 25 nieparzyste)

Szkoła Podstawowa nr 4
ulica Kopernika 8a

23

3 Maja (38-60 parzyste), Kopernika (nieparzyste)

Szkoła Podstawowa nr 4
ulica Kopernika 8a

24

Metzgera (od 10), Baczyńskiego (1-23 nieparzyste)

Zespół Szkół Technicznych
ulica Staszica 30

25

Biecka, Gądki, Letnia, Plażowa, Słoneczna

Zespół Szkół Miejskich nr 1
ulica Rafineryjna 3a

26

3 Maja (od 61 nieparzyste i od 78 parzyste), Rafineryjna, Sportowa

Zespół Szkół Miejskich nr 1
ulica Rafineryjna 3a

27

Gajowa, Krzywa, Naftowa, Niegłowicka, Równia, Wiejska, Mastejów, Solarskiego, Mościckiego

Dom Ludowy Niegłowice
ulica Niegłowicka 27

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Jasło przed jesiennymi wyborami samorządowymi”

  1. Niektorzy sie juz aktywuja czy to wypowiadajac kilka slow w obecnosci ministra na dworcach kolejowych :D czy tez komentujac biezaca sytuacje miasta na fejsbukach. Ja i tak trzymam kciuki za p. Pabiana, bo to czlowiek nie szukajacy konfliktow z nikim :-)