Kultura | rozrywka | edukacja

Kołaczyccy licealiści budują robota

Pomysł zbudowania manipulatora w postaci antropomorficznego ramienia robota pojawił się podczas jednych z zajęć Szkolnego Koła Informatyki i Robotyki (SKIiR) działającego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach.

Fot. © archiwum Szkoły

Założeniem projektu było wykonanie robota od podstaw wraz z mechaniką, elektroniką i autorskim układem sterowania. Pomysł spodobał się wszystkim członkom koła, a jedynym problemem okazał brak gotówki na jego realizację. Zakup silników czy elektroniki to wydatki rzędu kilkudziesięciu złotych. Stąd pomysł zakupu drukarki 3D, za pomocą której wykonane zostaną niestandardowe elementy robota, a w przyszłości posłuży do realizacji innych projektów. Uczniowie postanowili pozyskać środki na zakup drukarki i realizację projektu poprzez uczestnictwo w konkursie „Projekt z klasą” realizowanym przez Wydawnictwo Nowa Era.

W październiku 2017 r. został opracowany szczegółowy projekt budowy ramienia manipulatora. Członkowie SKIiR podzielili się na zespoły: konstruktorzy – opracowujący mechanikę i design robota, programiści – zajmujący się tworzeniem oprogramowania sterującego przy wykorzystaniu platformy Arduino, ostatni zespół, jednak nie mniej ważny, odpowiedzialny jest za promocję projektu. Pod koniec października 2017 r. projekt został zgłoszony do konkursu.

Udało się! „MANI złota rączka”, bo tak nazwano projekt, znalazł się w gronie zwycięzców. W dniu 1 marca 2018 r. przedstawiciel Nowej Ery wręczył uczestnikom projektu grant pieniężny, za który będzie można zakupić drukarkę 3D oraz elementy robota, by móc kontynuować pracę nad manipulatorem.

Realizacja projektu, jak mówią jego uczestnicy, daje możliwość poznania wielu zagadnień związanych z projektowaniem mechatronicznym, spotkania się z matematyką, fizyką i informatyką na poziomie wyższym niż w liceum, zrozumienia potrzeby uczenia się przedmiotów ścisłych oraz miłego spędzenia czasu, łącząc naukę z zabawą we wspólnym gronie znajomych.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy wsparli nasz projekt, a zainteresowanych postępami prac odsyłamy na fanpage koła.

(LO w Kołaczycach)

SŁOWA KLUCZOWE