Informacje

Nie dla ośrodka edukacji ekologicznej w Ożennej

ROZMOWA ZE STAROSTĄ JASIELSKIM ADAMEM PAWLUSIEM

terazJaslo.pl: Proszę o podsumowanie dzisiejszej debaty na temat ośrodka edukacji ekologicznej w Ożennej. Jaki przekaz od władz samorządowych powiatu jasielskiego powinien iść do lokalnej społeczności?

Adam Pawluś, starosta jasielski
(Fot. terazJaslo.pl / Damian PALAR)

Adam Pawluś: Radni odrzucili duże dofinansowanie, blisko trzy miliony złotych. W miejscu, w którym miała powstać inwestycja, jest duże bezrobocie i nie ma alternatywy poza działalnością rolniczą. Dodatkowo jest to bardzo piękne miejsce, które mogło promować nasz powiat. Radni uznali, że ta inwestycja będzie generować duże koszty. Nie przyjęli tych argumentów, które przedstawiła dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, że będą tam zatrudniani pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury, że będziemy korzystać z pomocy Magurskiego Parku Narodowego – ich przewodników, naukowców, jak również współpracować z ośrodkiem astronomicznym po stronie słowackiej w Roztokach.

Na czym miała polegać na inwestycja?
Inwestycja miała być bardzo prosta, a dotyczyć edukacji ekologicznej. Mamy tam piękne tereny, mamy ścieżki tematyczne w Magurskim Parku Narodowym, również w ramach samego ośrodka miałyby być przygotowane ścieżki wokół obiektu, ponieważ jest tam ponad hektar powierzchni. Sam obiekt byłby dostosowany do potrzeb pięćdziesięciu trzech uczestników, czyli mogłaby przyjechać mieszcząca się w jednym autobusie grupa uczniów wraz z wychowawcami. Oczywiście, to nie jest działalność hotelowa czy turystyczna, a działalność edukacyjna skierowana głównie do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych czy ponadgimnazjalnych. Liczyliśmy na to, że ten atrakcyjny ośrodek będzie przyciągał dzieci i młodzież z centralnej czy nawet północnej części Polski. Ci uczniowie mogliby się zapoznać z pięknymi walorami Magurskiego Parku Narodowego.

Ile powiat jasielski miał otrzymać środków zewnętrznych, a ile musiałby dołożyć z własnych na sfinansowanie tego przedsięwzięcia?
Całość inwestycji w zaokrągleniu, bo nie pamiętam szczegółowo tych cyfr, to jest 3,2 miliona złotych, z tego 90 procent dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Było to rozłożone na dwa lata, w tym roku połowa tej kwoty i w 2019 roku druga połowa kwoty. Ponad trzysta dwadzieścia tysięcy złotych to byłby wydatek powiatu. Powstałby naprawdę piękny obiekt, w którym można byłoby prowadzić zajęcia z edukacji ekologicznej i również promować ten przygraniczny teren.

To dofinansowanie zostało już przyznane powiatowi?
Tak, można to sprawdzić. Jest lista rankingowa. Powiat jasielski znajduje się na tej liście. Brak środków na udział własny oczywiście uniemożliwia prowadzenie negocjacji z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na podpisanie umowy i skorzystanie z tego dofinansowania.

Czyli samorząd powiatu jasielskiego nie będzie już więcej wracał w przyszłości do tego tematu.
Nie wiem. Będziemy prowadzić rozmowy, żeby ewentualnie poprzez „nadzwyczajną” sesję spróbować jeszcze raz ten problem rozwiązać i powrócić do tej inwestycji w budżecie powiatu jasielskiego.

A do kiedy mamy czas?
Na dzień dzisiejszy mieliśmy wyznaczony termin na 21 marca. Będziemy zwracać się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wydłużenie tego terminu. Jeżeli nam się to uda to wtedy będziemy próbować wrócić do tematu. Kieruję apel do radnych o odpowiedzialne podejście do tego tematu i wsparcie tej inwestycji, bo może się już nigdy więcej powtórzyć taka sytuacja, żeby uzyskać tak korzystne dofinansowanie.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Poprzednia strona 1 2
SŁOWA KLUCZOWE