Kultura | rozrywka | edukacja

„NIE” dla smogu w Jaśle!

Lekcja o czystym powietrzu dla najmłodszych

W Jasielskim Domu Kultury odbył się (15.03) finał akcji „ Spalanie śmieci zatruwa, szkodzi i szpeci”, na którym zgromadziło się prawie 400 dzieci z jasielskich szkół. To wspólne przedsięwzięcie Straży Miejskiej w Jaśle oraz Wydziału Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jaśle nt. zakazu palenia śmieci w piecach centralnego ogrzewania.

Na deskach sali widowiskowej pojawił się Teatr Kultureska w spektaklu „Kolory Miasta”, który był nagrodą niespodzianką za udział w konkursie. W przedstawieniu najlepsi leśni przyjaciele: Jeżyk Jerzy i Zając Zuza, postanowili zostać gwiazdami z bajki dla dzieci. A, że nikt nie napisał o nich bajki – postanowili wziąć sprawę we własne ręce. Wyruszyli oni w podróż do miasta i odkryli, że brakuje tam kolorów. Wszędzie było szaro i brudno za sprawą smogu i śmieci, jednak z pomocą dzieci bohaterowie uratowali miasto i przywrócili mu barwy.

Poprzez ten wyjątkowy interaktywny spektakl, przez emocje, a także animacje i piosenki, dzieci mogły nauczyć się jak możemy „odczarować” nasze polskie miasta, by stały się ekologiczne i kolorowe. Dzieci, urzeczone barwnymi postaciami i piękną muzyką, na pewno zapamiętają te nauki na długo.

Tuż po przedstawieniu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Spośród nadesłanych 73 prac, komisja wybrała po trzy najlepsze prace w trzech kategoriach wiekowych: klasa I, klasa II, klasa III.

Jury w składzie: Elwira Musiałowicz – Czech (Zastępca Burmistrza Miasta Jasła) – przewodniczący komisji, Kazimierz Wiśniowski (Komendant Straży Miejskiej w Jaśle) – członek komisji, Ewa Kusiak (instruktorka plastyki w Jasielskim Domu Kultury) – członek komisji, Jarosław Waśko (podinspektor w Wydziale Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska) – członek komisji wyłoniło następujących zwycięzców:

W kategorii klas I
Miejsce I: Mikołaj Żebracki kl. I b Szkoła Podstawowa nr 12
Miejsce II: Dawid Misiołek kl. I Szkoła Podstawowa nr 11
Miejsce III: Ksawery Kardaś kl. Ib Szkoła Podstawowa nr 12

W kategorii klas II
Miejsce I: Milena Faryj kl. II Społeczna Szkoła Podstawowa
Miejsce II: Lena Maczuga kl. II a Szkoła Podstawowa nr 12
Miejsce III: Maja Trzaskoś kl.II Społeczna Szkoła Podstawowa

W kategorii klas III
Miejsce I: Karolina Rodak kl. III Szkoła Podstawowa nr 11
Miejsce II: Julia Zbylut kl. III Szkoła Podstawowa nr 11
Miejsce III: Maciej Włudzik kl. III Szkoła Podstawowa nr 1

Wyróżnienie otrzymali:
Wiktoria Balwierz kl. III Szkoła Podstawowa nr 1, Szymon Kotulak kl. III Szkoła Podstawowa nr 1, Antoni Cupek kl. III Szkoła Podstawowa nr 2, Malwina Kopcza kl. I Szkoła Podstawowa nr 6, Anastazja Cetnar kl.II Szkoła Podstawowa nr 11, Tomasz Dobrowolski kl. I Szkoła Podstawowa nr 7.

Laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy! W JDK zorganizowana została wystawa prac przygotowanych przez dzieci.

(Straż Miejska w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE