Informacje

Żegnamy śp. Czesława Leosza

W czwartek 15 marca zmarł Czesław Leosz – wieloletni prezes jasielskiego sądu, działacz społeczny, autor oraz współautor licznych publikacji, w tym wydawnictw książkowych poświęconych historii miasta oraz dziejom ochotniczego pożarnictwa na ziemi jasielskiej. Za swoją aktywną pracę na rzecz lokalnej społeczności był wielokrotnie honorowany odznaczeniami państwowymi i branżowymi. Miał 93 lata.

Czesław Leosz (urodzony w 1925 roku na Zamojszczyźnie) był z wykształcenia prawnikiem. W organach wymiaru sprawiedliwości w podkarpackich miastach przepracował 42 lata, aż do przejścia na emeryturę w 1991 roku. Przez wiele lat piastował stanowisko prezesa jasielskiego sądu.

Był aktywnym działaczem związanym z ochotniczym pożarnictwem. Piastował społecznie różne funkcje w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. jako wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Krośnie (w latach 1975-1997) oraz członek Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego w Jaśle (w latach 1966-1975 i 1998-2011). Prezes Honorowy tej organizacji w Jaśle.

Od 1966 roku członek Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, czterokrotnie prezes tej organizacji (w latach 1975-1991), wyróżniony tytułem „Honorowego Członka” (1996). Przewodniczący zespołu redakcyjnego „Rocznika Jasielskiego”.

Autor oraz współautor materiałów prasowych i wydawnictw książkowych, dotyczących historii Jasielszczyzny oraz zagadnieniom ochrony przeciwpożarowej na ziemi jasielskiej. Publikował m.in. w „Podkarpaciu”, „Kurierze Podkarpackim”, „Regionie Żmigrodzkim”, „Nowinach Rzeszowskich” czy „Strażaku”.

Spod jego pióra wyszły liczne monografie poświęcone funkcjonowaniu jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu naszego powiatu, m.in. „Z dziejów i rozwoju Ochotniczej Straży Pożarnej w Skołyszynie” (1995), „Zarys dziejów i rozwoju ochotniczej straży pożarnej w Kołaczycach 1885-1995” (1996), „Straże pożarne w regionie jasielskim” (1996), „Dzieje Ochotniczych Straży Pożarnych w Jaśle 1872-1997” (1997), „Ochotnicze Straże Pożarne w gminie Dębowiec i okolicy” (1998), „Sto lat działalności OSP w Przysiekach” (1999), „Zarys dziejów Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieklówce w 100-ną rocznicę założenia” (2000), „Z dziejów Ochotniczej Straży Pożarnej Siedliska – Sławęcin 1900-2000” (2000), „Ochotnicze Straże Pożarne w gminie Osiek Jasielski” (2001), „Ochotnicza Straż Pożarna w Lublicy” (2002), „Księga pamiątkowa Ochotniczych Straży Pożarnych (kalendarium)” (2003), „100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bierówce gmina Jasło” (2008), „45-lecie Kobiecej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Lublicy” (2008), „Ochotnicza Straż Pożarna w Świerchowej – 100 lecie” (2009).

Jego praca społeczna była wielokrotnie doceniana. Przyznano mu za nią liczne odznaczenia państwowe i branżowe, w tym m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego.

Msza święta żałobna odbędzie się w najbliższy wtorek (20 marca) o godzinie czternastej w kaplicy na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mickiewicza w Jaśle, po czym nastąpi odprowadzenie śp. Czesława Leosza na miejsce wiecznego spoczynku.

Kondolencje dla rodziny i przyjaciół zmarłego złożyli dzisiaj za pośrednictwem portalu społecznościowego Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Podkarpackiego druh Janusz Konieczny wraz z członkami Oddziału Wojewódzkiego oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Jaśle druh Stanisław Święch wraz ze strażakami z powiatu jasielskiego.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Żegnamy śp. Czesława Leosza”

  1. Powinni dodać, że zasłużony działacz PZPR w czasie wykonywania bycia sędzią :)