Kultura | rozrywka | edukacja

Jasielskie rysy niepodległościowe

Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej

18 kwietnia 2018 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle otwarto wystawę pn. Pamiętamy! 100. lecie odzyskania Niepodległości w Jaśle.

Inauguracji wystawy towarzyszyły prelekcje: Mariusza Świątka, p.o. dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Anny i Krzysztofa Kusiaków, autorów Regionalnego Bloga Historycznego o Ziemi Jasielskiej i Gorlickiej „Z Pogranicza” oraz program artystyczny w wykonaniu Ogniska Muzycznego w Jaśle.

Mariusz Świątek nawiązując do zaprezentowanych na wystawie treści, rozszerzył zaprezentowane wątki jasielskie, przywołując w szczególny sposób sytuacje, sylwetki osób oraz miejsca pamiętające tamte czasy. Anna i Krzysztof Kusiakowie opowiedzieli o swoim blogu tworzonym z pasji do lokalnej historii oraz przywołali m.in. wypowiedzi osób z regionu jasielskiego oraz gorlickiego w kontekście tła historycznego działań niepodległościowych mających miejsce na tych terenach.

Fotografie i wspomnienia z tamtych dni, które m.in. udostępnione zostały przez: Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Annę i Krzysztofa Kusiaków, prowadzących Regionalny Blog Historyczny o Ziemi Jasielskiej i Gorlickiej „Z Pogranicza” pozwalają przybliżyć atmosferę grozy lat I wojny światowej, a także radosnego świętowania powrotu Niepodległej Ojczyzny.

W otwarciu wystawy wzięli udział: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego – Maria Kurowska, Burmistrz Miasta Jasła – Ryszard Pabian, Zastępca Burmistrza Miasta Jasła – Elwira Musiałowicz-Czech, Przewodniczący Rady Miasta Jasła – Henryk Rak, a także radni i przedstawiciele instytucji oraz stowarzyszeń miejskich.

Wydarzenie towarzyszy obchodom 100. lecia Odzyskania Niepodległości pod hasłem „Niepodległe Jasło”.

Wystawę można oglądać od 18 kwietnia do 30 czerwca 2018 w holu MBP w Jaśle, (ul. Kołłątaja 1).

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE