Informacje

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2018 w Jaśle 📸🔊

Uroczystą mszą świętą odprawioną przed południem w kościele pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Jaśle rozpoczęły się tegoroczne powiatowe uroczystości Dnia Strażaka. Następnie na placu wewnętrznym tutejszej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbył się uroczysty apel z udziałem zawodowych funkcjonariuszy i pracowników cywilnych oraz ochotników z regionu, władz samorządowych wszystkich szczebli, emerytów i weteranów pożarnictwa, zaprzyjaźnionych służb mundurowych oraz przedstawicieli instytucji i społecznych partnerów. Jak co roku z okazji święta, jasielskim strażakom przyznano odznaczenia resortowe oraz część z nich awansowano na wyższe stopnie służbowe.

(kliknij w obrazek, aby powiększyć)

Po uroczystej mszy świętej z okazji przypadającego w maju święta braci strażackiej, koncelebrowanej w dawnej kaplicy gimnazjalnej – kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Jaśle – kompania honorowa, poczty sztandarowe reprezentowane przez jednostki ochotniczych straży pożarnych ze wszystkich gmin powiatu jasielskiego oraz zaproszeni goście przemaszerowali w asyście Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej na plac wewnętrzny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Mickiewicza w Jaśle, gdzie odbyła się oficjalna część tegorocznych obchodów powiatowego święta strażaków.

Dowódca uroczystości – starszy kapitan Edward Gronek – złożył meldunek zastępcy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie młodszemu brygadierowi Andrzejowi Marczeni meldunek o gotowości strażaków i pracowników cywilnych komendy oraz strażaków OSP z terenu powiatu jasielskiego do uroczystego apelu z okazji Dnia Strażaka. Następnie podniesiono flagę państwową oraz przy akompaniamencie orkiestry pod batutą Ireneusza Fatygi odegrano Mazurek Dąbrowskiego.

Gospodarz dzisiejszego wydarzenia – Komendant Powiatowy starszy brygadier Marek Górniak – przed powitaniem przybyłych gości i wygłoszeniem okolicznościowego przemówienia poprosił zgromadzonych o uczczenie minutą ciszy pamięci zmarłych w ostatnim roku strażaków oraz członków ich rodzin, a szczególnie druha Czesława Leosza, honorowego prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Jaśle.

„Dzień Strażaka to wspaniała okazja do uhonorowania służby strażackiej poprzez nominacje na wyższe stopnie służbowe oraz wręczenie medali i odznaczeń dla strażaków. Jest to również dobra okazja do przekazania podziękowań od strażaków dla osób, firm i instytucji, które wspierają działalność straży pożarnej.” – powiedział.

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, z krótkim referatem ukazującym wkład jednostek ochrony przeciwpożarowej w to dzieło wystąpił prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle.

Fragment przemówienia druha Stanisława Święcha: „W bieżącym roku nasze majowe strażackie święto przypada w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po ponad stu latach zaborów nasza Ojczyzna zyskała wolność i Polska wróciła na mapę Europy. Świętujemy ten wielki jubileusz z radością i wdzięcznością dla tych, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny oraz odważnie i konsekwentnie działali na jej rzecz. Uczcijmy tych, którzy w naszych małych Ojczyznach ochotniczo organizowali się w straże ogniowe, by jednoczyć Polaków, łączyć siły, pielęgnować polskość, wzmacniać i promować patriotyczne postawy. Ochotnicze straże pożarne należą do najstarszych w Polsce organizacji społecznych, które to dobrze zasłużyły się Ojczyźnie, a na ich strukturach powstały w miastach zawodowe oddziały. Zaborcy zabrali narodowi wolność i niepodległość podczas pierwszego rozbioru Polski, ale nie zdołali wyrwać z polskich serc nadziei na ponowne ich odzyskanie. Poczynając od powstania kościuszkowskiego kolejne pokolenia podejmowały walkę o wyzwolenie. Każdy zbrojny zryw przynosił śmierć tysięcy, cierpienia milionów, zniszczenia i zahamowanie rozwoju kultury narodu. Wysiłki tych pokoleń nie poszły na marne. W każdym zaborze były inne warunki powstawania ochotniczych straży pożarnych i powoływania pierwszych związków straży. W Galicji, już w roku 1875, utworzono pierwszy ogólnopolski związek straży, który powołano na zjeździe straży we Lwowie. O ziemi jasielskiej możemy powiedzieć, że jest kolebką ochotniczego pożarnictwa.”

Podkreślił on, że na 98 obecnie funkcjonujących jednostek ochotniczych straży pożarnych na ziemi jasielskiej, aż 59 z nich ma ponad stuletni rodowód. Powstanie pierwszych z nich datuje się na drugą połowę XIX wieku. Wówczas powstały one m.in. w Jaśle, Załężu, Nowym Żmigrodzie, Skołyszynie, Kołaczycach, Dębowcu, Osieku Jasielskim, Tarnowcu, Harklowej, Siepietnicy, Warzycach, Sławęcinie i Sieklówce.

Obecnie w szeregach ochotniczego pożarnictwa zrzeszonych jest w naszym powiecie 4 366 strażaków, w tym 366 kobiet. Przy poszczególnych jednostkach funkcjonują 32 młodzieżowe drużyny pożarnicze z ponad 350 członkami oraz osiem kobiecych drużyn pożarniczych. W 93 miejscowościach powołano Jednostki Operacyjno-Techniczne, na wzór Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych funkcjonujących przy Państwowej Straży Pożarnej. Ponad 1300 strażaków posiada odpowiednie przeszkolenie i w każdej chwili gotowe jest nieść pomoc potrzebującym. Do wyjazdu na miejsce działań ratowniczo-gaśniczych dysponują oni 135 samochodami pożarniczymi, z czego 10 ciężkimi, 56 średnimi, 67 lekkimi i 2 specjalnymi.

Odczytany został list skierowany przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej do strażaków i pracowników cywilnych ochrony przeciwpożarowej oraz weteranów i seniorów zawodowej i społecznej służby pożarniczej. Generał brygadier Leszek Suski napisał w nim m.in.:

„Z okazji naszego święta, wszystkim strażakom pełniącym służbę oraz tym w stanie spoczynku, jak również strażakom i pracownikom cywilnych jednostek ochrony przeciwpożarowej, a także członkom Ochotniczych Straży Pożarnych, składam wyrazy najwyższego uznania. Dziękuję za Wasz wkład, pod patronatem świętego Floriana oraz sztandarami z jego wizerunkiem, we współczesne oblicze polskiego systemu ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa i ochrony ludności. Spośród wszystkich naszych partnerów i sprzymierzeńców na rzecz bezpieczeństwa Polaków, pragnę wyróżnić strażaków pełniących swą misję społecznie. Ochotniczym Strażom Pożarnym zawdzięczamy nie tylko kompetentne i rzetelne wsparcie Państwowej Straży Pożarnej, ale także nieprzemijający wzór postaw patriotycznych i obywatelskich, których symbolem stał się listopad 1918 roku. Dziedzictwo naszych poprzedników, którzy dla Polski wielokrotnie i bez wahania zamieniali bosaki na karabiny, trwale wzbogaciło etos strażackiej służby o nowe wartości. Współcześnie ich godnym potwierdzeniem jest nasze nieustanne zaangażowanie, doskonalenie naszego profesjonalizmu oraz podnoszenie kompetencji, od których często zależy ludzkie życie. Tym goręcej życzę wszystkim polskim strażakom, by Państwa aktywność, jako profesja i działalność społeczna, zawsze była dla Was źródłem satysfakcji i powszechnego szacunku. Niech w tej drodze wspiera Was święty Florian, a czynom towarzyszy strażackie szczęście i wszelka pomyślność.”

Kolejna część dzisiejszych uroczystości miała podniosły charakter. W tym miejscu zostały odczytane wyciągi z rozkazów o wyróżnieniu funkcjonariuszy jasielskiego garnizonu straży pożarnej odznaczeniami resortowymi oraz o awansowaniu na wyższe stopnie służbowe.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał srebrne odznaki „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” dla: Wiesława Fiałkiewicza, Karola Stachacza oraz Ireneusza Zagórskiego.

W bieżącym roku kalendarzowym awansowani zostali:

  • w korpusie oficerskim – na stopień kapitana młodszy kapitan Mateusz Błasik, młodszy kapitan Janusz Wnęk
  • w korpusie aspiranckim – na stopień aspiranta sztabowego starszy aspirant Michał Gronek, starszy aspirant Paweł Opałka, starszy aspirant Marcin Wnęk, na stopień aspiranta młodszy aspirant Krystian Depczyński, młodszy aspirant Mateusz Rączka
  • w korpusie podoficerskim – na stopień starszego ogniomistrza ogniomistrz Mariusz Wójcikiewicz, ogniomistrz Paweł Wnęk, na stopień młodszego ogniomistrza starszy sekcyjny Wojciech Forystek, starszy sekcyjny Łukasz Gierlicki, starszy sekcyjny Marek Gruszkoś, starszy sekcyjny Piotr Kosiba, starszy sekcyjny Paweł Tokarz, starszy sekcyjny Piotr Wojdyła.

Starosta jasielski corocznie funduje nagrodę rzeczową dla jednego wytypowanego funkcjonariusza tutejszej komendy. W tym roku otrzymał ją z rąk Adama Pawlusia oraz jego zastępcy Tadeusza Gorgosza starszy ogniomistrz Wiesław Fiałkiewicz, pełniący w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle funkcję starszego operatora sprzętu specjalnego.

Złotym Krzyżem Świętego Floriana Mazovia I Klasy został odznaczony dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie Ryszard Siepietowski natomiast starszemu brygadierowi Markowi Górniakowi, Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, przyznano Odznakę Pamiątkową Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili: wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie młodszy brygadier Andrzej Marczenia, starosta jasielski Adam Pawluś oraz burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

POSŁUCHAJ NASZEJ RELACJI:

FOTOGALERIA: Dzień Strażaka 2018 w Jaśle

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE