Kultura | rozrywka | edukacja

Gdyby jajko mogło mówić – spotkania z Renatą Piątkowską

7 czerwca br. uczniowie szkół podstawowych oraz uczestnicy Klubu Czytających Rodzin wzięli udział w spotkaniach z jedną z najbardziej znanych autorek książek dla dzieci i młodzieży – Renatą Piątkowską.

Autorka ranne spotkanie z uczniami szkół podstawowych rozpoczęła od stwierdzenia, że dzieci najbardziej na świecie lubią się śmiać. A co zrobić, żeby uśmiech był bardziej radosny, promienny, pogodny i szczery? Według autorki wystarczy sięgnąć po magiczny przedmiot: książkę, usiąść wygodnie w fotelu i czytać, a wszystkie troski i zmartwienia odpłyną w siną dal.

Uczestnicy wysłuchali opowiadań czytanych przez – towarzyszącą autorce – lektorkę Elżbietę Malwinę Kożurno: „Daleko jeszcze” z książki „To się nie mieści w głowie” oraz „Prima-aprilis” z książki „Gdyby jajko mogło mówić”. Poznali polskie przysłowia i przesądy oraz dowiedzieli się, skąd się wzięły, a także co oznaczają polskie zwyczaje.

Popołudniu członkowie Klubu Czytających Rodzin również wysłuchali głośnego czytania fragmentu książki „To się nie mieści w głowie” i opowiadania pt. „Żółw” ze zbioru „Twardy orzech do zgryzienia”, zawierającego pełne humoru i pouczające historie o sytuacjach, które mogą przydarzyć się każdemu dziecku. Tytułowy twardy orzech to właśnie dziecięce kłopoty i zmartwienia, z którymi często niełatwo sobie poradzić.

Pisarka przedstawiła jak wygląda proces tworzenia książek i zdradziła ile osób trzeba zaangażować zanim książka trafi w ręce czytelnika. Opowiedziała klubowiczom o książkach „Mruk”, „Zbój”, „Najwierniejsi przyjaciele” oraz „Oko w oko”, których bohaterami są zwierzęta: koty, psy, konie i wiele innych. Podkreśliła, że każda z opisanych w nich historii została zaczerpnięta z rzeczywistości.

W moich książkach znajdziecie tylko prawdziwe historie, a opisane w nich zwierzęta noszą takie imiona jak w rzeczywistości. Napisałam te opowiadania po to, aby zapadły wam w pamięć i abyście zawsze podchodzili z sercem i życzliwością do spotykanych na swojej drodze zwierząt.

W spotkaniach wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 i 1 w Jaśle oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzyskach, a także dzieci i rodzice z Klubu Czytających Rodzin, świętujący VII rocznicę rozczytanych rodzinnych spotkań.

Spotkania odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

Spotkania Klubu Czytających Rodzin MBP w Jaśle odbywają się w ramach programu „Rodzinne czytanie” i kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE