Sport | rekreacja | turystyka

Park kalisteniczny na Ogródku Jordanowskim

Na Ogródku Jordanowskim powstał park kalisteniczny. Z inicjatywą jego budowy wystąpiła grupa młodych ludzi, która potrzebowała kolejnych urządzeń, na których mogłaby trenować coraz większa liczba osób uprawiających ten sport. Do pomysłu przychyliło się Miasto Jasło.

– Każda inicjatywa młodych ludzi, którzy chcą robić coś nie tylko dla siebie, ale również dla innych jest dla mnie bardzo cenna. Dlatego kiedy pod koniec ubiegłego roku spotkałem się z panem Mirosławem Zającem, liderem grupy Street Workout Jasło, który przedstawił mi pomysł powiększenia terenu siłowni plenerowej o park kalisteniczny, powiedziałem, że miasto postara się go zrealizować – mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Projekt, którego koszt wyniósł 26,5 tys. zł, obejmował wykonanie placu kalistenicznego wraz z wyposażeniem dostosowanym dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zamontowany zestaw sprawnościowy typu street workout składa się z drążków pojedynczych i podwójnych, oraz drabinek panelowych poziomych. Wykonała go firma Ringpol z Zagórza.

Kalistenika sport dla każdego

Kalistenika to słowo wywodzące się z języka greckiego jest połączeniem dwóch wyrazów: kalos (piękno) i sthenos (siła). Słowo to określa trening siłowy, wykonywany z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Amatorzy tego rodzaju sportu ćwiczą na drążkach, poręczach i drabinkach. Kalistenika jest sportem dla każdego gdyż oparta jest na klasycznych ruchach, angażujących liczne grupy mięśniowe. Do takich ćwiczeń należą między innymi pompki, brzuszki, mostki, podciąganie czy przysiady.

Oficjalne otwarcie parku kalistenicznego odbędzie się 7 lipca, o godz.13 na terenie Ogródka Jordanowskiego, w pobliżu siłowni plenerowej. Gościem specjalnym będzie Maksym Riznyk, aktualny mistrz Polski Street Workout 2016 kategorii siłowo-wytrzymałościowej.

Współorganizatorem wydarzenia jest Strefa Workout Jasło oraz Biznesowy Klub Zdrowia.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE