Informacje

Wsparcie komendanta pomogło! Straż Miejska wygrywa w tym roku jasielską „Munduriadę”

Już po raz trzynasty w naszym mieście odbyły się zawody sprawnościowe z udziałem działających na tym terenie służb mundurowych oraz uczniów klas mundurowych ze szkół średnich powiatu jasielskiego. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest działające w regionie Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji, skupiające w swoich strukturach obecnych i emerytowanych funkcjonariuszy tej formacji mundurowej.

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

„Munduriada” odbyła się na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy generała Władysława Sikorskiego. Tradycją stało się, że otwiera ona coroczne świętowanie imienin miasta – Dni Jasła. Dzisiejszej imprezie, która była przerywana z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne, towarzyszyła sportowa rywalizacja z udziałem poszczególnych zespołów.

Funkcjonariusze reprezentujący wykwalifikowane służby mundurowe oraz uczniowie szkół średnich przygotowujących swoich podopiecznych do przyszłej pracy z tych formacjach, zmierzyli się w przygotowanych wcześniej konkurencjach sprawnościowych. Były to m.in. dwa zadania drużynowe otwierające i kończące dzisiejszy turniej, polegające na cięciu drewnianego kloca piłą ręczną typu „moja – twoja” oraz przeciąganie liny. Wyznaczeni zawodnicy wystartowali z kolei w konkurencjach: hydronetce (trafianie wodą do wyznaczonego celu w jak najszybszym czasie), biegu po torze sprawnościowym z przeszkodami w alkogoglach imitujących stan po spożyciu alkoholu, jeździe rowerem odwrotnym oraz biegu żółwi, podczas którego uczestnicy przebierali się w obciążające organizm kamizelki kuloodporne oraz hełmy, w których rzucali gumowymi piłeczkami i metalową obręczą do wyznaczonego celu. Punkty zdobyte w poszczególnych zadaniach były sumowane do klasyfikacji końcowej zawodów.

Nad stroną techniczną oraz prawidłowością przebiegu poszczególnych zadań zgodnie z przyjętym regulaminem czuwała dwuoosobowa komisja sędziowska w składzie: Daniel Aleksander i Marek Cecuła, a fachowy komentarz dla obserwatorów przyglądających się zmaganiom zapewnił Waldemar Piórek.

Rokrocznie w tym przedsięwzięciu uczestniczą policjanci, strażacy, strażnicy miejscy oraz funkcjonariusze Służby Więziennej, a także licealiści z Kołaczyc i Trzcinicy. – Podczas tegorocznej edycji naszej imprezy zadebiutowała 5. Kompania Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Dębicy. Co prawda, zajęli oni siódme miejsce, ale i tak poszło im całkiem nieźle. Co chwilę przerywał nam deszcz, niemniej jednak publiczność dopisała i myślę, że i sami zawodnicy bawili się dobrze. Bardzo dziękuję Urzędowi Miasta za wsparcie naszej imprezy. Myślę, że wpisaliśmy się na stałe w program Dni Jasła. – skomentował Bogusław Łach, szef jasielskiego regionu IPA, główny pomysłodawca i organizator „Munduriady”.

Służby te współpracują ze sobą na co dzień w związku z wykonywaniem swoich czynności służbowych. W trakcie tego typu imprez, jak ta organizowana co roku w Jaśle, ich funkcjonariusze mają okazję nie tylko do wspólnej zabawy, doskonalenia swojej tężyzny fizycznej, ale również do integracji z lokalną społecznością.

Celem naszej „Munduriady” jest integracja służb mundurowych. Ponadto zależy nam na tym, żeby mieszkańcy miasta Jasła dostrzegli, że takie służby pracują na rzecz ich bezpieczeństwa, że zajmują się one nie tylko ratowaniem ich życia i mienia, ale również potrafią się wspólnie bawić. Chcemy też pokazać, że taka organizacja jak Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji istnieje i działa też na terenie Jasła. Jesteśmy w tej chwili największym stowarzyszeniem na świecie, które funkcjonuje od Stanów Zjednoczonych po kraje byłych republik radzieckich, działa praktycznie w każdym kraju. Próbujemy się „pokazywać” na zewnątrz. – dodaje Bogusław Łach.

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)
(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

XIII „Munduriadę” wygrała Straż Miejska w Jaśle zdobywając po sześciu rozegranych konkurencjach łączną notę 38 punktów. Zwycięska drużyna wystartowała w składzie: Marek Skicki (kapitan), Zbigniew Witusik, Leon Matysik, Mariusz Dzik, Krzysztof Myśliwiec.

Strażnicy miejscy tym samym odebrali kryształową maczugę – symboliczny puchar przechodni „Munduriady” – ubiegłorocznym tryumfatorom tej imprezy, którymi byli uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach. Jeżeli uda im się powtórzyć sukces w przyszłorocznej edycji, to zgodnie z regulaminem trofeum przejdzie na ich własność.

Swoich podwładnych podczas konkurencji przeciągania liny wspierał osobiście komendant Kazimierz Wiśniowski: – Jestem bardzo zadowolony i cieszę się z tego, że zdobyliśmy pierwsze miejsce i otrzymaliśmy za to puchar przechodni. Była to wspaniała impreza, której towarzyszyła bardzo dobra zabawa, było dużo uśmiechu pomiędzy poszczególnymi funkcjonariuszami, żołnierzami czy oglądającymi przebieg zawodów obserwatorami. Mamy już mniej więcej stałą zgraną reprezentację, od wielu lat jest ten sam kapitan Marek Skicki, który potrafi zmobilizować chłopaków w tych fajnych zawodach. Czasem też trzeba, żeby komendant wspomógł swoich podwładnych i w tym przypadku tak to się stało. Cieszę się, że mogłem brać udział chociaż tylko w jednej konkurencji.

Na drugim stopniu podium stanęli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej (kapitan Piotr Śmietana) z 33 pkt, zaś trzecie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół w Trzcinicy (kapitan Michał Czarnecki) z 32 pkt. Na kolejnych pozycjach uplasowali się: Służba Więzienna (30 pkt), Komenda Powiatowa Policji (28 pkt), Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach (23 pkt) oraz 5. Kompania Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Dębicy (21 pkt).

Puchary i medale dla zawodników poszczególnych ekip wręczali przedstawiciele władz Jasła w osobach burmistrza Ryszarda Pabiana oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Henryka Raka, a także szefowie lokalnych służb mundurowych: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle starszy brygadier Marek Górniak, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle młodszy inspektor Mirosław Kawa, dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle major Mirosław Władyka oraz Komendant Straży Miejskiej w Jaśle Kazimierz Wiśniowski.

W krótkich słowach skierowanych do uczestników gospodarz naszego miasta podziękował im za podjęcie walki o zwycięstwo w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Pogratulował on funkcjonariuszom Straży Miejskiej wygranej, życząc powtórzenia sukcesu w przyszłym roku. Wyraził także nadzieję, że „Munduriada” będzie kontynuowana przez jej organizatorów w kolejnych latach. – Życzę na co dzień sukcesów takich jak i dzisiaj – dodał.

FOTOGALERIA:

XIII Munduriada w Jaśle

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE