Informacje

Nowy obelisk w mieście

Dzisiejszego popołudnia przeprowadzono kolejny etap prac związanych z budową w naszym mieście obelisku poświęconego żołnierzom niezłomnym oraz działaczom polskiego podziemia antykomunistycznego. Jego koncepcję architektoniczną przygotował znany polski rzeźbiarz, mieszkający obecnie na stałe poza ojczyzną Andrzej Pityński. Montaż granitowego postumentu stanowiącego główny trzon przyszłego pomnika nadzorował bezpośrednio starosta jasielski Adam Pawluś wraz ze swoimi dwoma zastępcami Tadeuszem Gorgoszem i Andrzejem Stachurskim.

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Powstający z inicjatywy starosty jasielskiego Adama Pawlusia obelisk mający na celu upamiętnienie przez lokalną społeczność żołnierzy niezłomnych oraz działaczy podziemia antykomunistycznego z terenu miasta będzie zlokalizowany bezpośrednio przy Zespole Szkół nr 4, czyli popularnym „Ekonomiku”. Społeczność tej szkoły będzie również odpowiedzialna za przeprowadzenie zbiórki funduszy, które są potrzebne do ukończenia prac i zagospodarowania terenu wokół nowego miejsca pamięci narodowej w Jaśle.

Pierwsze roboty budowlane zostały przeprowadzone jeszcze w listopadzie ubiegłego roku i polegały one na likwidacji kolidującej z całą koncepcją tablicy informacyjnej miejscowego klubu piłkarskiego, wykonaniu prac ziemnych oraz wylaniu betonowego fundamentu.

Dzisiejszego popołudnia od strony Placu Żwirki i Wigury w miejsce docelowej lokalizacji obelisku podjechał ciężki sprzęt. Za pomocą specjalistycznego dźwigu na wcześniej przygotowanym podłożu umieszczono granitowy postument o wysokości dwóch metrów i bokach o szerokości 0,8 metrów u podnóża ze zwężeniem do 0,6 metrów u szczytu podstawy. Umieszczono na nim inskrypcję „Bóg / Honor / Ojczyzna”.

Dzisiaj mamy historyczny moment. Został zamontowany postument pod przyszły pomnik żołnierzy wyklętych. Czekamy na drugą część, czyli rzeźbę przedstawiającą orła walczącego z trzema hydrami. Cały obiekt zaprojektował nam Andrzej Pityński, znany polski rzeźbiarz mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych, autor m.in. pomnika katyńskiego w Jersey City. Po otrzymaniu formy zorganizujemy zbiórkę funduszy na odlew orła i wykończenie całości pomnika. Mam nadzieję, że cały proces uda nam się sfinalizować w tym roku. Jego odsłonięcie byłoby wspaniałym wydarzeniem uświetniającym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – powiedział bezpośrednio nadzorujący prowadzone prace starosta jasielski Adam Pawluś, któremu przy tym procesie towarzyszyli wicestarosta Tadeusz Gorgosz oraz etatowy członek Zarządu Powiatu Andrzej Stachurski.

Kompozycję będzie wieńczyć wykonana z brązu postać orła w koronie walczącego z trzema hydrami.

To wizja przedstawiona przez profesora Andrzeja Pityńskiego, rzeźbiarza znanego w naszym kraju, jak również poza jego granicami, ze swoich licznych kontrowersyjnych projektów architektonicznych.

Chcielibyśmy, żeby to było gotowe we wrześniu, ale to nie zależy od nas, ponieważ artysta wykonuje to nieodpłatnie i nie możemy od niego wymagać jakiś terminów. Na pewno będzie to piękna rzeźba, która będzie upiększać ten zakątek miasta Jasła. – wyjaśnia.

Starosta jasielski Adam Pawluś nie kryje dumy z podjętej przez samorząd powiatowy inicjatywy. – Nie ma w naszym powiecie bezpośrednio takiego miejsca, w którym upamiętnialibyśmy żołnierzy wyklętych. Wprawdzie jest skromna tablica na budynku byłej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Lwowskiej, w sąsiedztwie Ronda „Solidarności”, ale to zbyt mały obszar do tego, by w godny sposób uczcić pamięć wszystkich działaczy podziemia niepodległościowego, którzy działali na terenie miasta Jasła. Stąd pomysł na wybudowanie takiego pomnika w reprezentatywnym miejscu, jakim bez wątpienia jest plac przy popularnym „Ekonomiku”. – podkreślił w rozmowie z „terazJaslo.pl”.

Koszty wzniesienia obelisku wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niego w oparciu koncepcję architektoniczno-budowlaną oszacowano na poziomie blisko 85 tysięcy złotych. Źródłem pokrycia tego przedsięwzięcia mają być wyłącznie środki pozyskane w ramach społecznej zbiórki funduszy, szkoła wystąpiła również z wnioskiem do Instytutu Pamięci Narodowej o dofinansowanie prac.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Nowy obelisk w mieście”

  1. przynajmniej widzę kto wydaje kasę na bzdety. Ze swoich pensji budujcie pomniki a nie z moich.