Informacje

Wiceminister wizytował powiatowe obiekty sportowe

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jarosław Stawiarski ocenił dzisiaj stan powiatowej infrastruktury sportowej. Goszczący na zaproszenie miejscowych parlamentarzystów oraz włodarzy powiatu przedstawiciel polskiego rządu odwiedził m.in. stadion piłkarski przy ulicy Śniadeckich oraz rozbudowany właśnie stadion lekkoatletyczny w podjasielskiej Trzcinicy. Zachęcił towarzyszących mu samorządowców do aktywnego sięgania po środki dostępne w budżecie państwa na rozwój ogólnodostępnej bazy służącej rozwojowi sportu, szczególnie dzieci i młodzieży.

Celem wizyty Jarosława Stawiarskiego w naszym regionie była możliwość zapoznania się z problemami rozwoju infrastruktury sportowej w powiecie jasielskim. Wiceminister Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej wizytował m.in. placówki oświatowe przy ulicy Szkolnej, gdzie swoje siedziby mają Zespół Szkół nr 3 im. prof. Stanisława Pawłowskiego („Chemik”) i Zespół Szkół Budowlanych im. kr. Kazimierza Wielkiego („Budowlanka”).

Starosta jasielski Adam Pawluś przedstawił główne założenia projektu, który obejmuje modernizację obecnych boisk przy wszystkich szkołach średnich na terenie miasta.

Jeżeli chodzi o infrastrukturę sportową przy naszych szkołach średnich w mieście Jaśle to w chwili obecnej trwa procedura konkursowa w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Mam nadzieję, że nasz wniosek jest dobrze napisany i zostanie pozytywnie oceniony. Ściskamy kciuki, żeby to się udało. Mamy mieć informację w ciągu najbliższych dwóch tygodni. To jest pięć obiektów sportowych przy Zespole Szkół nr 3, Zespole Szkół Budowlanych, I Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Technicznych i Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych. Planujemy również ściankę wspinaczkową w Zespole Szkół nr 4. – powiedział.

Wiceminister Jarosław Stawiarski pozytywnie odniósł się do zamierzeń inwestycyjnych w tym zakresie. Jak wyjaśnił podczas krótkiego briefingu prasowego, „ten projekt powinien zyskać aprobatę Ministerstwa Sportu i Turystyki”.

W ciągu dwóch do trzech tygodni powinniśmy rozstrzygnąć konkurs. – poinformował. – Wydaje mi się, że przy „Chemiku” powstanie boisko ze sztuczną nawierzchnią do piłki nożnej i wielodyscyplinarne boisko treningowe. Podpowiedziałem dzisiaj panu staroście, że można by było się również pokusić o rozbudowę hali sportowej w Zespole Szkół Budowlanych, bo ta obecna nie spełnia już wymogów nowoczesnej hali sportowej. Zachęcam pana starostę do wizyty w MSiT. Być może przyjrzelibyśmy się planom czy można by było rozbudować tę halę do pełnowymiarowej o rozmiarach 44×24 m czy 36×24 m, z niewielką trybuną. Ta sala służyłaby obydwu szkołom: zarówno „Chemikowi”, jak i „Budowlance”. Zachęcam władze Starostwa Powiatowego, jak i władze miejskie do tego, żeby współpracować z MSiT, bo naprawdę są pieniądze na takie inwestycje. Może nie są one wielkie, ale tak naprawdę wy tutaj w Jaśle nie chcecie budować wielkich obiektów na miarę Tauron Areny, nie chcecie budować hali sportowej jak w Radomiu za 100 milionów złotych tylko chcecie polepszyć infrastrukturę sportową dla dzieciaków.

Dla mnie przyjazdy do takich miejscowości jak Jasło to są przyjazdy, gdzie włącza się u mnie tzw. „czerwona lampka” i patrzę przez pryzmat co w takich miejscowościach jest zrobione jeśli chodzi o infrastrukturę sportową, a co można by było zrobić. Pamiętajmy o jednej rzeczy, że Polska takimi miejscowościami stoi. Polska to nie tylko Warszawa, to nie tylko Rzeszów, Poznań czy Gdańsk, ale przede wszystkim takie miejscowości czy powiaty jak powiat jasielski.Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki RP Jarosław Stawiarski

Przedstawiciele samorządu powiatowego nie kryli przed zaproszonym gościem dumy z tyle co zakończonej rozbudowy stadionu lekkoatletycznego w Trzcinicy. Za kwotę ponad pięciu milionów złotych, przy sporym dofinansowaniu pochodzącym z budżetu państwa, udało się stworzyć nowoczesne miejsce, które będzie służyło rozwojowi fizycznemu młodzieży przez następne lata.

Roboty budowlane na obiekcie zakończyły się końcem wakacji, teraz trwa formalny odbiór prac.

Odpowiedzialny za realizację inwestycji wicestarosta jasielski Tadeusz Gorgosz złożył serdeczne podziękowania na ręce przedstawiciela Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury posła Bogdana Rzońcy za wsparcie tego przedsięwzięcia.

Żeby ci młodzi ludzie mogli się sportowo rozwijać to muszą mieć na czym. Muszą być dostosowane do tego obiekty. Panie ministrze, serdecznie dziękuję, że wspólnymi siłami udało nam się wybudować taki stadion lekkoatletyczny w Trzcinicy. Możemy tutaj teraz organizować imprezy rangi Mistrzostw Polski. Młodzież, która chodzi do tej szkoły zachęcamy, aby dalej się w taki sposób rozwijała. Chcemy, żeby zamiast palić papierosy, pić alkohol czy brać narkotyki, mogli oni aktywnie spędzać czas. Panie pośle, panu dziękuję niesamowicie. Będę dziękował panu do końca życia, bo przez pana trafiłem do pana ministra. To nie jest tak łatwo, bo najpierw trzeba napisać dobry projekt, żeby on przeszedł. To nie jest tak, że ministerstwo rozdaje środki na byle co, projekt musi być naprawdę dobrze napisany. My, jako powiat, napisaliśmy bardzo dobry program, dostaliśmy dużo punktów i dlatego to dofinansowanie na ten stadion zostało nam przyznane. Dużym sukcesem było to, że udało nam się pozyskać firmę wykonawczą. W tej chwili jest taki problem, że co z tego, że są pieniądze jeżeli ciężko jest o wykonawców. Nam się to wszystko, o czym mówiłem, udało. Dziękuję wszystkim za to, że w tak małej miejscowości powstał taki stadion. Musimy iść w tym kierunku, o jakim mówił pan premier Morawiecki, a mianowicie zrównoważonego rozwoju. Żeby tego typu obiekty rozwijały się również w małych miejscowościach i wioskach. – powiedział Tadeusz Gorgosz.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki podkreślił, że „to najnowocześniejszy tego typu obiekt w południowej Polsce”.

Zachęcił też towarzyszących mu samorządowców do jeszcze większej aktywności w sięganiu po dostępne w budżecie państwa środki na dofinansowanie rozwoju ogólnodostępnej infrastruktury sportowej, przeznaczonej szczególnie rozwojowi fizycznemu dzieci i młodzieży.

Wierzcie mi, że wtedy kiedy przyjechał do mnie poseł Bogdan Rzońca razem z wicestarostą Tadeuszem Gorgoszem, a było to dwa lata temu, trudno mi było wymienić nazwę tej miejscowości. Jak zaczęli mi oni opowiadać ilu mistrzów Polski wyrosło z tej małej miejscowości i jaka jest tradycja to chciałbym, żeby przyszli włodarze Jasła zdali sobie z tego sprawę, że trzeba odbudować tradycje Czarnych Jasło, trzeba odbudować tradycje akrobatyki sportowej. Wy macie tutaj w Jaśle tradycje. Jest tradycja, teraz muszą znaleźć się ludzie. A jak znajdą się ludzie, muszą znaleźć się drodzy samorządowcy pieniądze, żeby te dyscypliny, które mają olbrzymie tradycje, rozwijać. To nie są wielkie pieniądze. – powiedział Jarosław Stawiarski.

Jednym z miejsc, które w czasie swojej dzisiejszej krótkiej wizyty w naszym regionie odwiedził przedstawiciel polskiego rządu, był stadion piłkarski przy ulicy Śniadeckich 15. To w tym miejscu trenują na co dzień zawodnicy związani z miejscowym klubem Czarni Jasło, którego tradycje sięgają 1910 roku.

Obraz tego stadionu napawa mnie bardzo cierpkimi emocjami. – podzielił się swoimi wrażeniami wiceminister Jarosław Stawiarski. – Na tym stadionie czas zatrzymał się w miejscu. Ja widziałem na nim tylko w miarę przygotowaną płytę, „przaśne” krzesełka, brak zaplecza i przede wszystkim to co jest najważniejsze – nie ma boisk treningowych. Rozmawiałem tutaj z kolegami i oni mówią, że chętnych dzieciaków do trenowania piłki nożnej w Jaśle jest bardzo dużo tylko one nie mają gdzie trenować.

Dlatego podkreślił, że władze miasta „powinny zdobyć się na kompleksowy program rewitalizacji tych terenów”.

Ministerstwo ma programy rozwoju bazy sportowej, gdzie można sięgać po dofinansowanie. Jasło to miasto niezbyt zamożne, ale mieści się w skali dotacji do 33 procent. Powiat jasielski może korzystać z dotacji do 50 procent. Ale tych wniosków póki co nie ma, a jak są to są kiepskiej jakości. Dla mnie ten obraz Jasła, jeśli chodzi o infrastrukturę sportową to jest obraz Polski z lat 70-tych i tak nie powinno być. Namawiam wszystkich, którzy będą kandydować na fotel burmistrza czy też do Rady Miasta Jasła, do bardziej intensywnej pracy na rzecz rozwoju bazy sportowej w mieście o tak pięknej tradycji sportowej jaką może poszczycić się Jasło. – dodał.

W przeciągu najbliższych dni przekonamy się, na ile wizyta wysokiej rangi polityka reprezentującego rząd Prawa i Sprawiedliwości przełoży się na realne efekty w postaci uzyskanego dofinansowania dla przedsięwzięć o jakie ubiegały się samorządy skupione wokół powiatu jasielskiego w zakresie rozwoju własnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE