Kultura | rozrywka | edukacja

Polska oczami Hansa Bollingera

8 października 2018 roku, w ramach realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle projektu „Rośniemy w Niepodległość!”, uczniowie jasielskich szkół spotkali się z Hansem Bollingerem niemieckim pedagogiem, pieśniarzem, autorem książki „W drodze przez Polskę. Spotkania z ludźmi ich historią i ojczyzną”.

Autor, będący pedagogiem z ponad 40-letnim stażem, rozpoczął spotkanie od opowieści o swoim nauczycielu ze szkoły podstawowej, który w jego życiu odegrał bardzo ważną rolę. To właśnie on rozbudził w nim ciekawość i tęsknotę za Polską i Europą Wschodnią, pokazując podczas lekcji stare filmy o Gdańsku, mazurskich jeziorach i Mierzei Kurońskiej. Fascynacja naszym krajem zaowocowała nie tylko podróżami do Polski, spotkaniami z ludźmi czy wieloletnimi polsko-niemieckimi przyjaźniami, ale także małżeństwem z Polką i powstaniem książki, w której zawarte są wspomnienia z pobytów w kraju nad Wisłą.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać anegdot z życia oraz podróży naszego gościa, poznając między innymi historię jego miłości do Polki – pani Krystyny, perypetie związane z zawarciem małżeństwa oraz z pierwszym spotkaniem z teściem. Usłyszeli wiele zabawnych historii, ale również te poważne, skłaniające do refleksji. Podczas spotkania autor zaprezentował się również jako artysta i wykonał przy akompaniamencie gitary dwie pieśni, z których jedna powstała dla uczczenia pamięci Żydów, zamordowanych w czasie wojny w pobliskim Nowym Żmigrodzie.

Hans Bollinger od lat dużą wagę w swojej działalności przykłada do partnerskich kontaktów z Polską wspierając wymianę młodzieży i inicjując liczne polsko-niemieckie projekty realizowane z udziałem ekologicznego centrum kształceniowego Spohns Haus, w którym w latach 1999-2008 pełnił funkcję dyrektora. W 2009 roku przyczynił się do podpisania oficjalnego partnerstwa między krajem Saary a województwem podkarpackim. Od 22 lat prowadzi również projekt „Spotkania na granicy” i zaprasza do Niemiec polskich artystów, aby pokazywać swoim rodakom piękno i bogactwo naszej tradycji i kultury.

Projekt „Rośniemy w Niepodległość!” dofinansowany przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”. Partnerami projektu są: Urząd Miasta w Jaśle, Jasielski Dom Kultury, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz  Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Mamy nadzieję”.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE