Kultura | rozrywka | edukacja

Czarno na białym, czyli spotkanie z Marcinem Brykczyńskim

4 grudnia 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie odbyło się niezwykłe spotkanie autorskie.

Bibliotekę odwiedził Marcin Brykczyński, który z wykształcenia jest ekonomistą, a z zamiłowania pisarzem i poetą. Autor licznych książek dla dzieci (m.in. „12 kolorów”, „Alfabestia”, „Czarno na białym”, „Czary”, „Ni pies, ni wydra”, „Z deszczu pod rynnę”, „Liczydełko”) spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Skołyszynie oraz Szkoły Podstawowej w Kunowej.

Autor oczarował dzieci swoimi wierszykami. Czytał je i recytował podczas spotkania. I jak sam przyznał, pierwsze rymowanki układał już w dzieciństwie, podczas zabaw ze swoim rodzeństwem. Niektóre, jak np. tę o motylku, pamięta do dziś.

Ten niezwykle sympatyczny i otwarty człowiek, sprawił, iż takiego charakteru nabrało całe spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Tu, czy tam? Czytamy!” (Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Marcin Brykczyński – poeta, tłumacz. Mistrz słowa, który uczy i bawi, autor licznych zbiorów wierszy i opowiadań dla dzieci, m.in.: Czarno na białym, Ni pies ni wydra, Skąd się biorą dzieci, Różowy prosiaczek, Olaboga, lewa noga!, Jedna chwilka, uczuć kilka. Laureat wielu nagród: Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Polskiej Sekcji IBBY, Fundacji Świat Dziecka. Książka Biały niedźwiedź. Czarna krowa została wpisana na Honorową Listę IBBY.

(GOKiCz w Skołyszynie)

SŁOWA KLUCZOWE