Informacje

O czym pisaliśmy na terazJaslo.pl w 2018 roku?

Zobacz nasze podsumowanie

Przełom roku to dla każdego z nas czas pewnych wspomnień, analiz, podsumowań minionych dwunastu miesięcy kolejnego roku kalendarzowego. Tradycyjnie już przygotowaliśmy dla Państwa w układzie chronologicznym przegląd najciekawszych materiałów publikowanych w 2018 roku na łamach portalu regionalnego terazJaslo.pl.

STYCZEŃ


Dramat w Harklowej. Nie żyje starszy mężczyzna, w którego domu wybuchł pożar
Do tragicznego w skutkach pożaru doszło dzisiaj rano w jednym z budynków mieszkalnych na terenie miejscowości Harklowa (gmina Skołyszyn). Pomimo trwającej przez kilkadziesiąt minut akcji ratunkowej nie udało się uratować życia zamieszkującej go osoby. Na miejscu pracował zespół ratownictwa medycznego oraz sześć zastępów straży pożarnej z Jasła oraz okolicznych miejscowości. Przyczyny dramatu, wskutek którego śmierć poniósł ponad siedemdziesięcioletni mężczyzna, będą wyjaśniane w toku prowadzonego postępowania.


Jasło po raz piąty na trasie Orszaku Trzech Króli
Setki Jaślan wzięło udział w barwnym orszaku, który przed południem przeszedł ulicami miasta dla upamiętnienia przypadającej dzisiaj w kościele katolickim uroczystości Objawienia Pańskiego, znanej w tradycji jako Święto Trzech Króli. Na trasie przemarszu dzieci z jasielskich szkół podstawowych odgrywały scenki religijne, a na płycie Rynku mieszkańcy wzięli udział w koncercie kolęd. Życzenia noworoczne złożyli mieszkańcom burmistrz Ryszard Pabian oraz dziekan jasielski ks. Zbigniew Irzyk.

Zmarł mężczyzna poszkodowany w sobotnim pożarze w Krempnej
W jasielskim szpitalu zmarł mężczyzna poszkodowany w wyniku pożaru, do którego doszło w minioną sobotę w jednym z budynków na terenie Krempnej. Prawdopodobnie do zaprószenia ognia doszło przez niedopałek papierosa. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Policja.

Prace przy rozbudowie drogi powiatowej Jareniówka – Trzcinica będą kontynuowane
Według przedstawionej dzisiaj przez władze powiatu jasielskiego deklaracji, w tym roku mają być kontynuowane prace przy rozbudowie drogi powiatowej między Jareniówką, w Trzcinicą, która stanowi alternatywne połączenie komunikacyjne pozwalające kierującym się w kierunku Tarnowa samochodom osobowym omijać wciąż zakorkowane ulice wjazdowe do centrum Jasła. Trakt ten umożliwia również kierowcom ominięcie miejsca wypadków komunikacyjnych, do których dochodzi często na pobliskiej krajowej „28”.

Środki dla klubów sportowych na 2018 rok rozdane
Miasto Jasło wyłoniło oferty przedsięwzięć o charakterze sportowym, które przy wsparciu finansowym pochodzącym z lokalnego budżetu będą realizowane przez miejscowe organizacje w bieżącym roku. Samorząd przeznaczy na ten cel o 37 tysięcy złotych mniej niż rok wcześniej. Największą stratę na dotacji odnotował klub piłkarski „Czarni”.


Ośrodek pomocy społecznej w Jaśle już na swoim
Blisko 4,7 miliona złotych kosztowało dostosowanie budynku dawnej bursy międzyszkolnej w Jaśle na potrzeby pomocy społecznej. Pieniądze na ten cel pochodziły z funduszy unijnych oraz budżetu miasta. W zmodernizowanym obiekcie, oprócz działalności statutowej ośrodka, znalazło się również miejsce na organizację nowych form wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz niepełnosprawnych intelektualnie.

Jasielskie hospicjum czeka rozbudowa. Potrzebne jest wsparcie osób dobrej woli
Jasielska Caritas rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na rozbudowę prowadzonego przez tę organizację w naszym mieście zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego. Potrzebne jest wsparcie ludzi dobrej woli, którzy wesprą finansowo to dzieło. W związku z tym uruchomiono specjalne konto, na które można wpłacać chociażby symboliczne datki, które przyczynią się do rozwoju niezbędnej infrastruktury, a przez to poprawy sytuacji osób wymagających stałej opieki medycznej.

Jasło, oprócz herbu, flagi czy hejnału, chce mieć jeszcze sztandar
Lokalny samorząd chciałby na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości posiadać własny sztandar, który podnosiłby rangę organizowanych corocznie w naszym mieście różnego rodzaju uroczystości patriotycznych czy religijnych. Radni upoważnili już burmistrza do wszczęcia procedury zmierzającej do nadania Jasłu tej formy symbolu.


Samorządy wspierają szpital. Korzystają na tym pacjenci
Dwa nowoczesne urządzenia diagnostyczne, w tym aparat ultrasonograficzny oraz kardiotokograf, znalazły się na wyposażeniu jasielskiego szpitala dzięki wsparciu finansowemu przekazanemu na ten cel przez lokalne samorządy oraz w ramach prowadzonej na ulicach miasta w czerwcu ubiegłego roku charytatywnej zbiórki pieniędzy. Łączna wartość sprzętu pozyskanego przez kierownictwo placówki medycznej to ponad dwieście tysięcy złotych.

Burmistrz zajął stanowisko w sprawie dotacji dla Czarnych Jasło
„Hejt, który został uruchomiony przez działaczy klubu i osoby związane z tym klubem po prostu przechodzi ludzkie pojęcie” – tymi słowami burmistrz miasta skomentował sytuację jaka wywiązała się w związku z obniżeniem stawki tegorocznej dotacji sportowej dla lokalnej drużyny piłkarskiej Czarni Jasło.

LUTY

Strażacy podsumowali 2017 rok
Strażacy podsumowali stan bezpieczeństwa przeciwpożarowego w powiecie jasielskim. W minionym roku wzrosła liczba ich wyjazdów do likwidacji skutków pożarów i miejscowych zagrożeń, które przekraczają ponad pięćdziesiąt procent łącznej liczby podejmowanych przez tę formację mundurową interwencji.


Odszedł Ryszard Dzik
Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy informację o śmierci Ryszarda Dzika, założyciela Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Podkarpacie” z siedzibą w Jaśle, aktywnego działacza społecznego oraz samorządowca. W październiku skończyłby 63 lata. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w najbliższą środę.

Podsumowanie rocznego funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Policjanci z Jasła podsumowali ilość zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu jasielskiego. Okazało się, że mieszkańcy korzystają z nowego narzędzia i na bieżąco informują policjantów o niepokojących ich zjawiskach.

Sędzia z Jasła w Krajowej Radzie Sądownictwa?
Sędzia Grzegorz Furmankiewicz z Jasła jest jednym z osiemnastu kandydatów zgłoszonych na członka Krajowej Rady Sądownictwa – konstytucyjnego organu stojącego na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.


Dwóch policjantów rannych w wypadku na skrzyżowaniu w Jaśle
Dzisiaj na skrzyżowaniu ulic Jagiełły z Ujejskiego w Jaśle doszło do zderzenia samochodu osobowego z nieoznakowanym radiowozem Policji. Dwaj pokrzywdzeni funkcjonariusze trafili do jasielskiego szpitala na szczegółowe badania diagnostyczne. Wiadomo wstępnie, że ich życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Na miejscu, pod nadzorem prokuratury, trwają czynności wyjaśniające w tej sprawie.


Do jasielskiego szpitala trafił nowoczesny sprzęt wykorzystywany w badaniach endoskopowych
Dzięki przyznanemu po raz kolejny dofinansowaniu pochodzącemu z budżetu samorządu powiatu jasielskiego była możliwość zakupu nowoczesnego sprzętu diagnostycznego dla miejscowego szpitala. Już od dłuższego czasu personel pracowni badań endoskopowych pracuje na nowych urządzeniach wysokiej generacji. To wideogastroskop i wideokolonoskop z procesorem wysokiej rozdzielczości. Dzięki obydwu urządzeniom lekarze będą mieli możliwość wykrywania coraz mniejszych zmian nowotworowych w organiźmie, co z kolei przysłuży się do skuteczniejszego leczenia pacjentów.

Szpital poszukuje nowego sprzętu medycznego do modernizowanego bloku operacyjnego
Szpital Specjalistyczny w Jaśle poszukuje dostawcy aparatury i urządzeń medycznych, które znajdą się na wyposażeniu kompleksowo modernizowanego w tej placówce służby zdrowia bloku operacyjnego. Zakup niezbędnego sprzętu zostanie sfinansowany z funduszy w ramach dużego zadania inwestycyjnego, na które miejscowy szpital otrzymał unijne dofinansowanie.

Nowy Żmigród ma pełnowymiarową halę sportową
W Nowym Żmigrodzie, miejscowości liczącej sobie niespełna tysiąc czterystu mieszkańców, oddano dzisiaj do użytkowania nowoczesną halę sportową z pełnym zapleczem higieniczno-sanitarnym. Obiekt, na który miejscowa społeczność oczekiwała od dziesiątek lat, będzie służył nie tylko uczniom tutejszych placówek edukacyjnych, ale także osobom dorosłym zrzeszonym w klubach sportowych oraz indywidualnym pasjonatom chcącym rozwijać swoją tężyznę fizyczną.

Jasielska Policja podsumowała 2017 rok: wzrost przestępczości, mniej wypadków i ofiar śmiertelnych
Podczas dzisiejszej sesji radni powiatowi zapoznali się z roczną informacją o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie powiatu jasielskiego. W imieniu Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle, dane statystyczne dotyczące działalności jasielskiego garnizonu Policji za ubiegły rok przedstawił zebranym jego zastępca młodszy inspektor Mirosław Kawa.

Nieoczekiwana zmiana na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle
Młodszy inspektor Robert Wróbel będzie od soboty pełnił obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle. Zajmie tymczasowo stanowisko po odchodzącym ze służby na emeryturę dotychczasowym przełożonym miejscowego garnizonu nadkomisarzu Jacku Krzyżaku.

Samorząd powiatu zajął stanowisko w sprawie rozwoju kolejnictwa w regionie
Samorząd powiatu jasielskiego podjął starania o nadanie charakteru państwowego przebiegającej przez nasz region linii kolejowej nr 108 z małopolskich Stróż do granicy państwa z Ukrainą poprzez włączenie jej do krajowego systemu kolejowego. Pozwoliłoby to na uzyskanie środków niezbędnych na kompleksową rewitalizację infrastruktury, co z kolei przyczyniłoby się w przyszłości do ożywienia gospodarczego i turystycznego tej części województwa podkarpackiego.


Roksana Węgiel zwyciężczynią „Voice’a”!
13-letnia Roksana Węgiel z Jasła została zwyciężczynią pierwszej polskiej edycji telewizyjnego programu rozrywkowego „The Voice Kids” emitowanego na kanale drugim Telewizji Polskiej. Utalentowana wokalnie mieszkanka naszego miasta, której mentorką w programie była Edyta Górniak, pokonała na wszystkich etapach setki młodych wokalistek i wokalistów z całego kraju.

MARZEC


Jasło oddało hołd „Żołnierzom Wyklętym”
Odegraniem hymnu państwowego, odczytaniem apelu pamięci oraz okolicznościowym przemówieniem burmistrza miasta – w ten sposób społeczność Jasła upamiętniła „Żołnierzy Wyklętych” w dniu ich święta. Uroczystość przygotowana przez miejscowy magistrat odbyła się dzisiaj rano na Skwerze Bohaterów Akcji Pensjonat.

Miasto Jasło zainteresowane rozwojem lokalnej infrastruktury sportowej
Ministerstwo Sportu i Turystyki prowadzi nabór wniosków w związku z ogłoszonym programem „Sportowa Polska”, w ramach którego przewiduje się wsparcie realizacji zadań inwestycyjnych związanych z rozwojem i przebudową lokalnej infrastruktury sportowej. Akcesu Jasła w tym projekcie oczekują od lokalnych władz radni miejscy, którzy złożyli już swoje wnioski w tej sprawie.

Na „stopach” w Jaśle (znów) zderzyły się dwa pojazdy
Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, w którym ucierpiało dwoje małoletnich dzieci. Do czołowo-bocznego zderzenia samochodów osobowych doszło po południu na jednym ze skrzyżowań w Jaśle wskutek nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu przez kierującego jednym z pojazdów. Na miejscu pracowały służby ratownicze, poszkodowani zostali przetransportowani do miejscowego szpitala.


Minister Adamczyk w Jaśle: następuje restytucja połączeń kolejowych w Bieszczady
W obecności Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury posła Bogdana Rzońcy, przedstawicieli samorządów z południowej części województwa podkarpackiego oraz kolejarzy uroczyście zainaugurowano przywrócone połączenie kolejowe na odcinku z Zagórza do Jasła. Pierwszy pociąg kursujący na przedmiotowym szlaku wjechał na peron miejscowego dworca kolejowego dzisiaj przed południem.


Śmierć na drodze w Kołaczycach
Jedna osoba zginęła w porannym wypadku komunikacyjnym w miejscowości Kołaczyce. Ofiara to kierowca samochodu osobowego, który zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka ciągnikiem siodłowym (cysterną). Droga krajowa nr 73 w miejscu zdarzenia została całkowicie zablokowana, policjanci kierują użytkowników ruchu na alternatywne objazdy.

Nie dla ośrodka edukacji ekologicznej w Ożennej
Radni powiatowi odrzucili dzisiaj szansę na pozyskanie przez samorząd zewnętrznego dofinansowania w wysokości trzech milionów złotych na utworzenie centrum edukacji ekologicznej w budynku dawnej strażnicy w Ożennej (gmina Krempna). W prezentowanych stanowiskach mówili oni o konieczności sfinansowania innych potrzebniejszych inwestycji, a ta w najbliższej przyszłości miałaby tylko generować koszty bieżącego utrzymania, na które obecnie samorządu powiatowego nie stać. Starosta zaś przekonywał, że to jedyna okazja na pozyskanie tak wysokich środków na realizację zadania, które przyciągnie w rejon przygranicza jeszcze większe rzesze turystów.


Sześć obiektów sportowych przy jasielskich szkołach średnich do przebudowy
Samorząd powiatu jasielskiego zamierza ubiegać się o środki z budżetu państwa na przebudowę sześciu obiektów sportowych przy szkołach średnich funkcjonujących na terenie miasta. Nabór wniosków prowadzony jest do końca marca.

Żegnamy śp. Czesława Leosza
W czwartek 15 marca zmarł Czesław Leosz – wieloletni prezes jasielskiego sądu, działacz społeczny, autor oraz współautor licznych publikacji, w tym wydawnictw książkowych poświęconych historii miasta oraz dziejom ochotniczego pożarnictwa na ziemi jasielskiej. Za swoją aktywną pracę na rzecz lokalnej społeczności był wielokrotnie honorowany odznaczeniami państwowymi i branżowymi. Miał 93 lata.

Szansa na pełnowymiarowe piłkarskie boisko treningowe w mieście Jaśle
Miejscy radni wyrazili zgodę na przystąpienie jasielskiego samorządu do realizacji wieloletniego zadania inwestycyjnego dotyczącego przebudowy boiska treningowego przy ulicy Śniadeckich. Powstanie pełnowymiarowego kompleksu z przeznaczeniem do piłki nożnej wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą techniczną uzależnione będzie od zewnętrznego dofinansowania, o które podlegli burmistrzowi urzędnicy będą ubiegać się w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Jasło przed jesiennymi wyborami samorządowymi
Wiemy już jak będą wyglądały najbliższe wybory samorządowe w Jaśle. W związku z wejściem w życie znowelizowanego kodeksu wyborczego radni miejscy zatwierdzili podział miasta na trzy okręgi, w których mieszkańcy wybiorą po siedmiu swoich przedstawicieli do tego gremium. Ustalili również granice oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych.


Czy mieszkańcy Jasła mają się czego obawiać ze strony Kronospanu?
Mieszkańcy Jasła coraz częściej wyrażają swoje negatywne emocje w stosunku do planowanego przywrócenia produkcji na terenie dawnego zakładu płyt wiórowych w naszym mieście. Obawy te wiążą z możliwym wzrostem zanieczyszczenia środowiska, w szczególności powietrza atmosferycznego, podając przykłady z oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów Mielca, gdzie odnotowuje się znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm emisji wykazanych w pozwoleniu. Firma, jak i władze naszego miasta uspokajają i jednocześnie zapewniają, że inwestycja realizowana jest przy zachowaniu wszelkich standardów.

Droga wojewódzka czy uzbrojenie terenów przemysłowych? Na co miasto powinno wydatkować środki publiczne
Zwiększyć wcześniej zadeklarowane środki z przeznaczeniem na pomoc finansową województwu podkarpackiemu na budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej w naszym mieście czy przeznaczyć je na kontynuowanie prac przy uzbrojeniu terenów w podmiejskiej strefy przemysłowej – przed takim dylematem stanęły władze Jasła. Obydwa przedsięwzięcia mają dla lokalnego samorządu kluczowe znaczenie: jedno pozwoli na częściowe rozwiązanie palących problemów komunikacyjnych, drugie zaś w dalszej perspektywie pozwoli wprowadzić do budżetu zwiększone przychody z tytułu prowadzonej w tej części Jasła działalności, a co za tym idzie poprawę sytuacji ekonomicznej miasta.

W powiecie: nie porozumieli się w sprawie inwestycji
Nie udało się zebrać wymaganego kworum, aby otworzyć poranne obrady Rady Powiatu w Jaśle. Lokalny samorząd miał dzisiaj podjąć decyzje dotyczące sfinansowania istotnych zadań inwestycyjnych w naszym regionie, w tym budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992 w Jaśle, utworzenia ośrodka edukacji ekologicznej w Ożennej oraz przebudowy stadionu lekkoatletycznego w Trzcinicy.

„Miasto znów stanęło na wysokości zadania””
Radni miejscy, w przeciwieństwie do swoich kolegów z samorządu powiatu jasielskiego, w komplecie stawili się dzisiejszego popołudnia w miejscowym magistracie, by podczas zwołanej w trybie nadzwyczajnym sesji podjąć decyzję o udzieleniu województwu podkarpackiemu pomocy finansowej na realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą „Budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992 w miejscowości Jasło”.

Inwestycje w infrastrukturę drogową i sportową w powiecie pod znakiem zapytania
Na wtorkowym „nadzwyczajnym” posiedzeniu Rady Powiatu w Jaśle podjęto uchwałę intencyjną w sprawie udzielenia pomocy finansowej województwu podkarpackiemu na realizację wieloletniego zadania inwestycyjnego związanego z budową nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992 przebiegającego przez miasto Jasło. Umowa o dofinansowanie będzie mogła być zawarta w momencie zabezpieczenia deklarowanej przez samorząd kwoty dwóch milionów złotych w budżecie powiatu. Tego z kolei nie udało się dokonać podczas dzisiejszej sesji, zresztą podobnie jak innych projektów inwestycyjnych. Radni znów byli przeciwni utworzeniu ośrodka edukacji ekologicznej w Ożennej oraz zwiększenia finansowania budowy stadionu lekkoatletycznego w Trzcinicy.

Awanse na stanowiskach kierowniczych w jednostkach organizacyjnych powiatu jasielskiego
W ostatnim czasie nastąpiły zmiany kadrowe na stanowiskach kierowniczych miejscowego Starostwa Powiatowego. Dotyczą one jednego wydziału merytorycznego oraz dwóch jednostek organizacyjnych powiatu jasielskiego. Prowadzone jest również postępowanie mające na celu wyłonienie kandydata na dyrektora jednej z podległych samorządowi powiatowemu placówek edukacyjnych na terenie miasta Jasła.


Realne pomysły na rewitalizację centrum Jasła i aktywizację lokalnej społeczności
Miejsce tętniące życiem, miejsce dla każdego niezależnie od wieku, wykształcenia, statusu społecznego, indywidualnych zainteresowań czy poziomu sprawności fizycznej – to główne motto, które przyświeca mającemu powstać w naszym mieście Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości (CTKiP). Do zagospodarowania przestrzeni aktywizującej lokalną społeczność miałby zostać wykorzystany zabytkowy budynek zwolniony przez jasielską „dwójkę”. Władze miasta zapoznały mieszkańców z koncepcją architektoniczno-użytkową przyszłej placówki, która w swoim zamyśle nie będzie konkurencją dla miejskich instytucji kultury, a jedynie ma uzupełniać ich obecną ofertę.


Ciężko rannego rowerzystę po wypadku na DW 993 zabrał śmigłowiec LPR
Policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło przed południem na odcinku drogi wojewódzkiej nr 993 między Nowym Żmigrodem, a Samoklęskami. W wyniku potrącenia przez samochód osobowy ciężkich obrażeń ciała doznał rowerzysta. Mężczyzna został podjęty z miejsca zdarzenia przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a następnie przetransportowany drogą lotniczą do centrum urazowego w Rzeszowie.

KWIECIEŃ

Jaka przyszłość byłego dworca kolejowego w mieście?
Przywrócić funkcjonalność budynkowi dawnego dworca kolejowego w mieście, a tym samym stworzyć korzystającym z niego pasażerom odpowiednie warunki do oczekiwania na podróż – takie plany przyświecają władzom Jasła. Zaplanowane do realizacji w ciągu najbliższych miesięcy zadanie ma tchnąć w będącą własnością lokalnego samorządu nieruchomość „nowe życie”.


Wraz z nadejściem wiosny nasilają się pożary nieużytków. To spory problem – przyznają strażacy
Na terenie powiatu jasielskiego w ostatnich dniach odnotowano wzrost liczby wyjazdów jednostek ochrony przeciwpożarowej do działań związanych z usuwaniem skutków pożarów traw. Tylko w pierwszym kwartale oraz w czterech pierwszych dniach kwietnia tego roku strażacy podejmowali w naszym rejonie już ponad trzydzieści interwencji dotyczących płonących nieużytków, w roku ubiegłym aż 360, co stanowi ponad 68% wszystkich akcji gaśniczych! We wszystkich przypadkach wyłączną przyczyną tych pożarów było podpalenie.

Częściowa blokada miasta po zderzeniu aut na rondzie „Solidarności”
Dwa rozbite samochody, trzy podróżujące nimi osoby odwiezione do szpitala na szczegółowe badania diagnostyczne oraz spore utrudnienia komunikacyjne w mieście – to bilans zdarzenia drogowego, które zaistniało kilka minut przed godziną czternastą na rondzie „Solidarności” w Jaśle. Na miejscu pracują policyjni specjaliści, którzy zbierają materiał dowodowy po to, by szczegółowo ustalić okoliczności nietypowego wypadku.

Powiat Jasielski stawia na edukację
Realizacja trzech projektów o łącznej wartości blisko 9 mln zł ma na celu poprawę jakości kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Jasielskiego oraz zwiększenie dostępności do infrastruktury szkolnictwa zawodowego i ustawicznego mieszkańców powiatu a także udoskonalenie poziomu kształcenia umiejętności zawodowych, w tym wzmocnienie poziomu kształcenia praktycznego w zawodach deficytowych. Zaplanowane w trzech projektach działania mają charakter komplementarny, co pozwoli zwiększyć szanse absolwentów na szeroko rozumianym rynku pracy.


Mimo upływu lat pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej wciąż żywa w naszych sercach
W Jaśle zorganizowano dzisiaj uroczystości upamiętniające dwie ważne w dziejach historii naszego narodu rocznice – zbrodni katyńskiej sprzed siedemdziesięciu ośmiu laty oraz katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem sprzed ośmiu lat. Jedną z ofiar feralnego lotu był senator ziemi jasielskiej śp. Stanisław Zając. Mocne słowa do uczestników obchodów skierował starosta powiatu Adam Pawluś: „My, wolny naród polski, mamy prawo do całej prawdy historycznej zarówno tej zbrodni sprzed siedemdziesięciu ośmiu lat nazywanej katyńską, jak i obecnej katastrofy smoleńskiej sprzed ośmiu lat.”

Droga powiatowa między Trzcinicą, a Jareniówką przejdzie metamorfozę
Rozpoczyna się modernizacja kolejnego odcinka drogi powiatowej między Trzcinicą, a Jareniówką w gminie Jasło. Drogowcy prowadzą już prace związane z przygotowaniem terenu pod inwestycję. Kierowcy poruszający się tym szlakiem muszą w związku z tym liczyć się z pewnymi utrudnieniami. W miejscu realizowanych robót budowlanych obowiązywać będzie ograniczenie ruchu. Droga ma być gotowa w ciągu pięciu miesięcy.

DK28 w Skołyszynie: naczepa przygniotła samochód osobowy
O dużym szczęściu może mówić kierowca samochodu osobowego, którego pojazd został przygnieciony przez naczepę ciężarówki przewożącej ponad dwadzieścia ton węgla drzewnego. W czasie, gdy wydostawał się na zewnątrz z mocno zdeformowanej kabiny, doznał jedynie niegroźnego dla życia i zdrowia urazu głowy oraz licznych ran ciętych kończyn górnych. Do wypadku doszło dzisiaj rano w miejscowości Skołyszyn. Z uwagi na likwidację skutków zdarzenia droga krajowa nr 28 była przez kilka godzin całkowicie zablokowana.

Dzień Katyński w Jaśle: „zginął kwiat inteligencji polskiej”
Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji w Jaśle zorganizowano uroczystości z udziałem lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, harcerzy, przedstawicieli instytucji i organizacji społecznych, młodzieży i pocztów sztandarowych reprezentujących placówki oświatowe oraz mieszkańców miasta.


Świadectwo czci i pamięci o tych, których straciła Polska
Na placu przed Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu w południe odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji przypadających w kwietniu rocznic zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. Z tej okazji dokonano symbolicznego odsłonięcia i poświęcenia obelisku oraz nasadzenia dębu. W ten sposób lokalna społeczność chciała oddać hołd poległym i utrwalić tamte tragiczne wydarzenia ku wiecznej pamięci kolejnych pokoleń.


„Powstanie ważny dla stanu bezpieczeństwa społeczeństwa powiatu jasielskiego obiekt”
Oczekiwana od dziesiątek lat budowa siedziby jasielskiej Policji stała się faktem. Stworzenie nowej bazy lokalowej pozwoli na podniesienie jakości pracy lokalnych stróżów prawa, a co za tym idzie przyczyni się do poprawy osiąganych efektów działań realizowanych przez nich na rzecz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa mieszkańcom ziemi jasielskiej. Mundurowi przeniosą się do nowoczesnego obiektu najpóźniej za dwa lata.

67-latek wpadł pod koła samochodu ciężarowego
Nie żyje 67-letni mieszkaniec powiatu jasielskiego. Mężczyzna, podczas wykonywania prac na żwirowisku w Szebniach, wpadł pod koła samochodu ciężarowego. Policjanci wyjaśniają okoliczności jego śmierci.

Mamy zdolną młodzież! Wiedzą, jak prawidłowo zachować się w sytuacji pożaru czy innego zagrożenia
Zuzanna Bieszczad, Piotr Bieszczad i Kacper Buda – to oni w tym roku pokonali swoich rówieśników z całego powiatu jasielskiego i okazali się najlepsi w lokalnym finale Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, m.in. gadżety multimedialne. Wydarzeniu towarzyszył kolejny przegląd kronik prowadzonych w poszczególnych jednostkach ochotniczych straży pożarnych z naszego regionu.

Uczniowie „Chemika” tegorocznymi laureatami powiatowego turnieju motoryzacyjnego
Już po raz dwudziesty drugi na terenie naszego kraju odbywa się Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny adresowany do uczniów szkół średnich. Eliminacje do konkursu mają charakter wieloetapowy: najpierw swoich reprezentantów wyłaniają zainteresowane poszczególne placówki edukacyjne, następnie młodzi ludzie rywalizują ze swoimi rówieśnikami podczas zmagań szczebla powiatowego, wojewódzkiego oraz centralnego.

Ożenna przeforsowana! Była strażnica graniczna, będzie ośrodek edukacji ekologicznej
Przy trzynastu głosach za i trzech przeciw jasielscy radni powiatowi podjęli dzisiaj uchwałę w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2018 rok. Wśród skorygowanego planu wydatków inwestycyjnych zabezpieczono środki m.in. na realizację ośrodka edukacji ekologicznej w Ożennej oraz odnowę dróg i budowę chodników wzdłuż powiatowych ciągów komunikacyjnych. Lokalni samorządowcy przekazali również dotację dla miejscowego szpitala na zakup sprzętu medycznego oraz niezbędnego wyposażenia.

VII Bieg Pamięci Senatora Stanisława Zająca
Po raz siódmy zorganizowano zawody biegowe, których celem jest upamiętnienie znanego polityka ziemi jasielskiej Stanisława Zająca, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie smoleńskiej. Zawodnicy, którym w tegorocznej edycji dopisała pogoda, wystartowali na dwóch dystansach: półmaratonie oraz pięciu kilometrach. Na obu biegacze finiszowali w pobliżu skansenu archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy.


Koleją do podmiejskiej strefy aktywności gospodarczej
W związku z prowadzonymi pracami rewitalizacyjnymi na linii kolejowej nr 106 relacji Rzeszów – Jasło, przy tym szlaku komunikacyjnym powstaną nowe przystanki. Jeden z nich będzie zlokalizowany w jasielskiej strefie aktywności gospodarczej. Budowany obiekt nie tylko wpłynie na poprawę dostępności pasażerów do kolei, ale również przyczyni się do wzmocnienia atrakcyjności podmiejskich terenów inwestycyjnych.

MAJ


Burmistrz Jasła w święto 3 Maja: „od swoich korzeni nie możemy się odciąć”
Gromadzimy się jak co roku na obchodach naszego Święta Narodowego lecz tegoroczne mają wyjątkowy wymiar i historyczny kontekst. Tym co nadaje naszej uroczystości szczególny i podniosły charakter jest jubileusz stulecia niepodległości. Z tego też powodu jeszcze mocniej spoglądamy w naszą przeszłość i powracamy do naszej historii. – powiedział podczas okolicznościowego przemówienia z okazji miejskich obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Uczniowie z Jasła znów najlepsi z wiedzy o BRD
Za nami etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych. Zwyciężyli, podobnie jak przed rokiem, gospodarze konkursu – reprezentanci Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. Nad sprawnym przebiegiem konkurencji teoretycznych i praktycznych czuwała powołana przez organizatora komisja, w której skład weszli m.in. policyjni eksperci ruchu drogowego. Dla wszystkich uczestników dzisiejszego turnieju czekały nagrody rzeczowe ufundowane przez społecznych partnerów przedsięwzięcia.


Kronoflooring: zamierzamy uruchomić produkcję znaną w Jaśle od wielu lat
Dziesięć milionów metrów kwadratowych paneli podłogowych rocznie będzie docelowo produkowanych w powstającym właśnie na terenie Jasła nowym zakładzie grupy Kronospan. W rozbudowę i modernizację istniejących budynków oraz całej infrastruktury towarzyszącej, a także zakup i montaż nowoczesnych urządzeń produkcyjnych jej właściciel zamierza zainwestować zawrotną sumę stu milionów euro. Spółka zatrudnia już sześćdziesiąt osób, które przechodzą obecnie szereg specjalistycznych szkoleń. Według zapowiedzi, zatrudnienie znajdzie tu ćwierć tysiąca pracowników.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2018 w Jaśle
Uroczystą mszą świętą odprawioną przed południem w kościele pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Jaśle rozpoczęły się tegoroczne powiatowe uroczystości Dnia Strażaka. Następnie na placu wewnętrznym tutejszej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbył się uroczysty apel z udziałem zawodowych funkcjonariuszy i pracowników cywilnych oraz ochotników z regionu, władz samorządowych wszystkich szczebli, emerytów i weteranów pożarnictwa, zaprzyjaźnionych służb mundurowych oraz przedstawicieli instytucji i społecznych partnerów. Jak co roku z okazji święta, jasielskim strażakom przyznano odznaczenia resortowe oraz część z nich awansowano na wyższe stopnie służbowe.


Podpalił się we własnym mieszkaniu: nie żyje
Policjanci badają sprawę 50-letniego mężczyzny, który w mieszkaniu zlokalizowanym w jednym z budynków wielorodzinnych na terenie Jasła przed południem oblał się łatwopalną substancją, a następnie podpalił. Wskutek doznanych obrażeń ciała poniósł on śmierć na miejscu.

Burmistrz Jasła nagrodził sportowców, trenerów i działaczy
Podczas uroczystej gali zorganizowanej w Jasielskim Domu Kultury sportowcy, trenerzy i działacze odebrali dzisiaj od władz miasta nagrody pieniężne i wyróżnienia przyznane im przez lokalny samorząd za znaczące wyniki w dziedzinie sportu w 2017 roku. Wśród uhonorowanych znaleźli się reprezentanci następujących dyscyplin: sporty walki (judo, karate, kickboxing), piłka nożna, piłka siatkowa (dziewcząt i chłopców), pływanie, kolarstwo ręczne, narciarstwo biegowe i rolkarstwo.

Dyrektor szpitala o sytuacji ekonomicznej: „mamy do wyboru albo likwidować oddziały i poradnie, albo zwiększyć wynagrodzenia”
Radni powiatowi przyjęli dzisiaj, ale z pewnymi zastrzeżeniami, sprawozdanie finansowe jasielskiego szpitala za rok obrotowy 2017. Przed głosowaniem odbyła się blisko godzinna dyskusja, podczas której pod adresem jego kierownictwa kierowane były pytania o aktualną sytuację ekonomiczno-finansową oraz planowane w najbliższej przyszłości działania jednostki ochrony zdrowia w zakresie poprawy jakości świadczonych usług.


Krajowy kapelan strażaków w Dębowcu: „to wielka godność i zaszczyt nosić ten ciemnogranatowy mundur”
„To wielka godność i zaszczyt nosić ten ciemnogranatowy mundur. Mundur, który ma szczególną wagę. Mundur, który jest znakiem najwyższej miłości do Boga i bliźniego. Męstwo można uznać za cnotę kardynalną. Bez niej nie sposób być rycerzem świętego Floriana.” – mówił podczas uroczystej mszy świętej, która była centralnym punktem trzeciej diecezjalnej pielgrzymki strażaków do Dębowca koło Jasła krajowy kapelan tej formacji mundurowej ks. dr Jan Krynicki. Na placu przed tutejszą Bazyliką Mniejszą licznie zgromadzili się zawodowi funkcjonariusze wraz ze swoimi przełożonymi, a także ochotnicy z wielu miejscowości naszego regionu.


Jasielscy numizmatycy świętują szafirowy jubileusz
Jasielski oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, któremu patronuje zasłużony dla naszego miasta i jego honorowy obywatel doktor Stanisław Kadyi, obchodzi w tym roku 45. rocznicę swojego powstania. Z tej okazji zorganizowano jubileuszowe spotkanie, które stało się nie tylko okazją do podsumowania działalności w minionym okresie oraz zarysowania planów na kolejne lata, ale także do wręczenia podziękowań i odznaczeń dla wyróżniających się działaczy stowarzyszenia oraz osób i instytucji wspierających realizowane przez nich przedsięwzięcia.

Miasto wesprze finansowo powiat w budowie i przebudowie chodników
Radni miejscy wyrazili dzisiaj zgodę na udzielenie pomocy finansowej dla samorządu powiatu jasielskiego na budowę nowych odcinków oraz remont istniejących chodników w ciągu dróg powiatowych przebiegających przez teren miasta Jasła. Inwestycja obejmuje wykonanie robót budowlanych przy ulicach Mickiewicza oraz Sobniowskiej, co pozwoli dokończyć rozpoczęte wzdłuż tych ciągów komunikacyjnych w poprzednich latach prace. Łączna wysokość dotacji z kasy miasta wyniesie 165 tysięcy złotych.


Dramatyczna akcja ratunkowa na Wisłoce. W nurcie rzeki utonęły dwie osoby
Pomimo zakrojonej na szeroką skalę akcji ratowniczej nie udało się uratować jedenastoletniej dziewczynki i trzydziestodziewięcioletniego mężczyzny, którzy dzisiaj popołudniu utonęli w nurcie rzeki Wisłoki w okolicach ulicy Mickiewicza w Jaśle. W trwające ponad trzy godziny działania zaangażowane były liczne służby, w tym m.in. płetwonurkowie z Sanoka, Tarnowa, Nowego Sącza i Przemyśla.

CZERWIEC

Wszczęto dochodzenie w sprawie tragicznego wypadku nad rzeką Wisłoką
Nie milkną echa dramatu jaki wydarzył się w czwartkowe popołudnie nad brzegiem rzeki Wisłoki w Jaśle, gdzie doszło do utonięcia dwóch osób. Wypoczywająca w tym miejscu jedenastoletnia dziewczynka w pewnym momencie została porwana przez nurt rzeki i znalazła się pod wodą. Na pomoc ruszył jej 39-letni mężczyzna, pod którego opieką przebywała w tym miejscu. Obydwoje zostali odnalezieni przez strażackich płetwonurków. Przez dłuższy czas ratownicy walczyli o ich życie, jednak bezskutecznie. Policja, pod nadzorem prokuratury, prowadzi szczegółowe dochodzenie w sprawie tego wypadku.

Radni pozytywnie, choć niejednomyślnie, o pracy burmistrza i jego współpracowników
Po burzliwej, trwającej blisko dwie godziny debacie, radni najpierw zatwierdzili sprawozdanie finansowe miasta za ubiegły rok, a następnie udzielili z tego tytułu burmistrzowi Jasła Ryszardowi Pabianowi, choć niejednomyślnie, absolutorium. Ostatnie w tej kadencji lokalnego samorządu.

Ogólnodostępne i bezpłatne siłownie plenerowe dla mieszkańców regionu
W najbliższym czasie w wielu miejscowościach naszego powiatu zostaną utworzone ogólnodostępne strefy aktywności na świeżym powietrzu. Inwestycje w zakresie budowy nowej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej przeznaczonej dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich wieku i tężyzny fizycznej, będą współfinansowane ze środków budżetu państwa. Z rządowego programu niestety nie skorzysta miasto Jasło. Jego wniosek został odrzucony ze względu na … zbyt dobre wskaźniki ekonomiczne.

Lokalnie o zapobieganiu nietrzeźwości na naszych drogach
O roli lokalnego samorządu, jego społeczności i wyspecjalizowanych służb mundurowych w kształtowaniu kultury ruchu drogowego oraz eliminowaniu z niego niebezpiecznych zachowań, w szczególności jego nietrzeźwych uczestników, mówiono dzisiaj w Jaśle podczas specjalnej konferencji tematycznej. Jej uczestnikami były osoby na co dzień zajmujące się profilaktyką i popularyzowaniem bezpieczeństwa na naszych drogach oraz młodzież szkolna.


Drogi dojazdowe do podmiejskiej strefy przemysłowej będą połączone
Niedługo rozpoczną się prace związane z wykonaniem nowego odcinka drogi w jasielskiej strefie przemysłowej. Będzie to łącznik o długości blisko jednego kilometra wybudowanych już w latach wcześniejszych dwóch miejskich ulic: Produkcyjnej z Fabryczną. Realizacja zadania z pewnością przyczyni się do podniesienia atrakcyjności terenu. Właśnie w ten sposób lokalny samorząd wspiera potencjalnych inwestorów zainteresowanych ulokowaniem swojej działalności w naszym mieście.

„Niepodległe Jasło 1918-2018” na kartkach pocztowych
Z uwagi na wyjątkowy charakter bieżącego roku, w którym świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, wydano dwie kartki pocztowe z jasielskimi akcentami tego historycznego wydarzenia. Weszły one oficjalnie do obiegu razem z dwoma innymi lokalnymi pocztówkami. Walory filatelistyczne można nabyć m.in. w urzędzie pocztowym oraz miejscowym muzeum.

Absolutorium za 2017 rok dla Zarządu Powiatu w Jaśle
Rada Powiatu w Jaśle zatwierdziła dzisiaj sprawozdanie z wykonania budżetu za 2017 rok. Podczas głosowania nad udzieleniem włodarzom samorządu z tego tytułu absolutorium siedemnastu radnych opowiedziało się za, z kolei trzech było przeciwnych. Starosta Adam Pawluś serdecznie podziękował im za udzielone wsparcie. – Motywuje to nas do dalszej, dobrej pracy na rzecz powiatu jasielskiego i jego zrównoważonego rozwoju. – powiedział.


Tablica w hołdzie profesorowi Janowi Wodyńskiemu
W Jaśle odsłonięto dzisiaj okolicznościową tablicę upamiętniającą urodzonego w tym mieście profesora Jana Wodyńskiego. To wyraz hołdu władz samorządowych oraz lokalnej społeczności dla wybitnej osoby uznanego w całym kraju malarza oraz wykładowcy akademickiego, a także forma podziękowania dla rodziny artysty za nieodpłatne przekazanie na rzecz miejscowego muzeum licznych prac i pamiątek po nim.

Lipnica Dolna: na straży bezpieczeństwa już od siedmiu dekad
W Lipnicy Dolnej (gmina Brzyska) odbył się dzisiaj okolicznościowy apel, podczas którego uroczyście obchodzono jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia w tej miejscowości ochotniczej straży pożarnej. Podczas obchodów tutejsza jednostka otrzymała nowy sztandar, a jej zasłużeni działacze wyróżnieni branżowymi odznaczeniami. Razem ze strażakami wspólnie świętowali m.in. parlamentarzyści oraz władze samorządowe wszystkich szczebli.


Potrącenie rowerzysty na krajowej „73” w Krajowicach
Przed południem w Krajowicach na krajowej „73” doszło do potrącenia rowerzysty przez samochód osobowy. Kierujący jednośladem z poważnymi obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala. Droga relacji Jasło-Pilzno na czas prowadzonej akcji ratowniczej oraz czynności dochodzeniowo-śledczych była całkowicie nieprzejezdna dla pojazdów. W tej chwili ruch odbywa się płynnie w obydwu kierunkach.

Złote Gody w mieście Jaśle. 10 par małżeńskich odebrało prezydenckie odznaczenia
Dziesięć par małżeńskich, mieszkańców Jasła, świętujących jubileusz Złotych Godów, odebrało dzisiaj odznaczenia państwowe przyznawane osobom, które wytrwały w związku małżeńskim pięćdziesiąt lub więcej lat. To wyróżnienie jest dowodem „szczególnego uznania trwałości i nierozerwalności małżeństwa i rodziny”. W imieniu Prezydenta medale wręczył dostojnym Jubilatom burmistrz miasta Ryszard Pabian wspólnie z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Alicją Wójcik.


Rozbiórka budynku na rogu ulic Floriańskiej ze Śniadeckich
Samorząd Jasła przymierza się do wyburzenia stojącego na rogu ulic Śniadeckich i Floriańskiej nieużytkowanego od wielu lat budynku, w którym niegdyś prowadzona była działalność handlowa i uporządkowania przylegającej do niego działki. Zamierzone prace wynikają bezpośrednio z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom korzystającym z położonego w tym miejscu ciągu pieszo-rowerowego. Władze miasta w przyszłości widziałyby na tym terenie nowe rozwiązanie komunikacyjne pozwalające na upłynnienie przejezdności pojazdów przez centrum.

Wsparcie komendanta pomogło! Straż Miejska wygrywa w tym roku jasielską „Munduriadę”
Już po raz trzynasty w naszym mieście odbyły się zawody sprawnościowe z udziałem działających na tym terenie służb mundurowych oraz uczniów klas mundurowych ze szkół średnich powiatu jasielskiego. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest działające w regionie Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji, skupiające w swoich strukturach obecnych i emerytowanych funkcjonariuszy tej formacji mundurowej.

Przedszkole i szkoła na osiedlu Sobniów od 1 września z nowym dyrektorem
Miasto Jasło rozstrzygnęło postępowania konkursowe na stanowiska dyrektorów dwóch placówek oświatowych, dla których jest organem prowadzącym. Przedszkole przy ulicy Ducala będzie nadal prowadzić Anna Kwiatkowska. Nowym dyrektorem położonego na osiedlu Sobniów publicznego zespołu tworzącego przedszkole i szkołę podstawową została Jolanta Szymańska. Burmistrz Jasła Ryszard Pabian powierzył obydwu paniom pełnienie stanowisk kierowniczych na okres pięciu lat szkolnych, licząc od dnia 1 września br.

Park kalisteniczny na Ogródku Jordanowskim
Na Ogródku Jordanowskim powstał park kalisteniczny. Z inicjatywą jego budowy wystąpiła grupa młodych ludzi, która potrzebowała kolejnych urządzeń, na których mogłaby trenować coraz większa liczba osób uprawiających ten sport. Do pomysłu przychyliło się Miasto Jasło.

LIPIEC

Mniejsze wynagrodzenie burmistrza Jasła
470 złotych brutto. O taką kwotę radni miejscy postanowili obniżyć burmistrzowi Jasła Ryszardowi Pabianowi miesięczne wynagrodzenie. Ich decyzja wiąże się z wejściem w życie rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. „My nie mamy nic wspólnego z obniżeniem pensji samorządowców, a musimy taką uchwałę podjąć” – komentują narzucony im odgórnie przez obecny rząd obowiązek regulacji wysokości miesięcznej pensji gospodarza naszego miasta.

Dzięki wsparciu samorządu miejskiego na intensywną terapię jasielskiego szpitala trafi wkrótce nowy sprzęt
Dzięki przyznanej przez jasielski samorząd dotacji po raz kolejny uda się doposażyć miejscowy szpital w nowoczesną i spełniającą wszelkie standardy aparaturę niezbędną do diagnostyki i leczenia pacjentów. Środki, o które dyrekcja placówki skutecznie zabiega w lokalnym ratuszu, w znacznym stopniu przyczynią się do pokrycia kosztów wymiany zużytego sprzętu na nowy oraz uzupełnienia brakującego. Taka forma pomocy finansowej od wielu lat przynosi wymierne korzyści dla mieszkańców regionu, którzy w trakcie ewentualnego procesu leczniczego mogą korzystać ze specjalistycznych, bezawaryjnych i w pełni profesjonalnych urządzeń.


Nowy obelisk w mieście
Dzisiejszego popołudnia przeprowadzono kolejny etap prac związanych z budową w naszym mieście obelisku poświęconego żołnierzom niezłomnym oraz działaczom polskiego podziemia antykomunistycznego. Jego koncepcję architektoniczną przygotował znany polski rzeźbiarz, mieszkający obecnie na stałe poza ojczyzną Andrzej Pityński. Montaż granitowego postumentu stanowiącego główny trzon przyszłego pomnika nadzorował bezpośrednio starosta jasielski Adam Pawluś wraz ze swoimi dwoma zastępcami Tadeuszem Gorgoszem i Andrzejem Stachurskim.

Radni stanowczo przeciwko zbyciu udziałów w MPGK-u
Jedenastoma głosami przeciw przy czterech za i dwóch wstrzymujących jasielscy radni odrzucili propozycję burmistrza w sprawie zbycia części udziałów w miejskiej spółce wodno-kanalizacyjnej. Przedmiotem kontrowersyjnej w opinii radnych negujących pomysł gospodarza naszego grodu transakcji miała być możliwość pozyskania środków na kontynuację uzbrojenia dwóch lokalnych stref aktywności gospodarczej. „To, że ta uchwała będzie rodzić wątpliwości, to nie budziło żadnych wątpliwości. Ale nie sądziłem, że aż takie. Ja to przedstawiam w taki sposób, że jest to dla nas przede wszystkim szansa na pozyskanie środków, które pozwolą zrealizować te inwestycje w jak najkrótszym okresie” – komentował Ryszard Pabian.

Czujni sąsiedzi na czas wezwali pomoc
Wczoraj mieszkańcy jednego z bloków przy ulicy Szajnochy w Jaśle zaalarmowali Policję o tym, że ich sąsiadka nie wychodzi z domu i nie daje żadnych oznak życia. Zaniepokoili się, ponieważ nie mogli się z nią w żaden sposób skontaktować. Taka troska o starszych ludzi jest naprawdę godna pochwały.

Antoni Pikul odchodzi z jasielskiego magistratu
Antoni Pikul odchodzi ze stanowiska burmistrza miasta Jasła. Choć formalnie pożegna się ze swoją funkcją dopiero od października to do tego czasu będzie korzystał z przysługującego mu urlopu. Jego rezygnacja jest związana z zamiarem przejścia na emeryturę. W jesiennych wyborach samorządowych zamierza ubiegać się o mandat radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Z Wolicy do Kołaczyc. Będzie nowa lokalizacja Domu Dziecka
Dom Dziecka w Wolicy zmieni swoją dotychczasową lokalizację. Samorząd powiatowy zamierza zagospodarować na ten cel budynek po byłej bursie szkolnej w Kołaczycach. Radni zabezpieczyli już odpowiednie środki, które zostaną przeznaczone na wykonanie niezbędnej modernizacji istniejącej infrastruktury obiektu tak, by wychowankowie tej placówki opiekuńczo-wychowawczej mogli się tam wprowadzić najpóźniej od przyszłego roku.

Diabetologia i urologia w jasielskim szpitalu. Placówka poszerzy swoją ofertę medyczną
zpital Specjalistyczny w Jaśle zamierza w najbliższym czasie poszerzyć swoją działalność medyczną. Dyrektor placówki przedstawił dzisiaj projekty, które zamierza zrealizować w nadchodzących miesiącach. Plany zakładają wyodrębnienie diabetologii z dotychczasowego oddziału chorób wewnętrznych i utworzenie z niej odrębnej jednostki organizacyjnej. Będzie to pierwszy tego typu oddział w województwie podkarpackim. O kilka dodatkowych łózek powiększy się oddział geriatrii. Ponadto uruchomione zostaną trzy nowe poradnie specjalistyczne oraz pododdział urologii.

Jasło wprowadza budżet obywatelski
Jaślanie będą mieli swój budżet obywatelski. Na inwestycje zgłoszone bezpośrednio przez obywateli samorząd miejski zamierza corocznie przekazywać kwotę trzystu tysięcy złotych. Również mieszkańcy naszego miasta będą sami decydować o wyborze przedsięwzięć, które mają aktywizować lokalną społeczność i poprawiać wizerunek przestrzeni publicznej.

Kolejne podejście do modernizacji stadionu przy ulicy Sportowej
Samorząd Jasła chciałby wyposażyć swój stadion przy ulicy Sportowej w bieżnię treningową oraz podstawowe wyposażenie lekkoatletyczne. Warunkiem przystąpienia do realizacji inwestycji jest uzyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych. Nabór wniosków prowadzi resort odpowiedzialny za sport i turystykę. Według wyliczeń kosztorysowych, na budowę przedmiotowej infrastruktury potrzebne będzie niespełna pół miliona złotych.

SIERPIEŃ


Wypadek z udziałem ciągnika rolniczego i auta w Czeluśnicy
Groźny wypadek komunikacyjny w Czeluśnicy. Na wysokości miejscowego stadionu sportowego doszło do zderzenia ciągnika rolniczego wraz z przyczepą oraz samochodu osobowego, po czym dachował on w przydrożnym rowie. Jedna osoba odniosła obrażenia ciała, wskutek których została przewieziona karetką Pogotowia Ratunkowego do jasielskiego szpitala. Trwa szczegółowe wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

Podwójny jubileusz w Pustej Woli
90-lecie założenia ochotniczej straży pożarnej świętowano dzisiaj popołudniu w Pustej Woli koło Skołyszyna. Podczas uroczystości jubileuszowych z udziałem lokalnej społeczności, władz samorządowych, duchowieństwa oraz zaprzyjaźnionych jednostek z terenu gminy i ościennych w kierunku druhów kierowano słowa podziękowań za ich dotychczasowy udział w rozwoju miejscowości i całej okolicy, a także za bezinteresowne zaangażowanie w prace na rzecz ochrony cywilnej ludności oraz udział w akcjach mających na celu ratowanie ich zdrowia i mienia. Wydarzenie to zbiegło się z 600-leciem miejscowości.

Ropa już nie będzie taka groźna
Dzisiaj nastąpił odbiór techniczny sześciokilometrowego odcinka wałów przeciwpowodziowych na Ropie oraz powstałej razem z nimi niezbędnej infrastruktury technicznej. Nowo wybudowane obwałowanie lewostronnego brzegu rzeki ma uchronić przed zalewaniem obszar czterech podjasielskich miejscowości, który zamieszkuje łącznie ponad osiemset osób. Teraz przed wezbranymi wodami skuteczniej chronionych będzie setki domów prywatnych, zabudowań gospodarskich i pól uprawnych, a także położone w pobliżu rzeki zakłady przemysłowe i obiekty użyteczności publicznej.


W hołdzie mieszkańcom miasta i Jasielszczyzny walczącym o niepodległość Ojczyzny
Tablicę upamiętniającą Jaślan walczących w latach 1914-1922 o niepodległość Ojczyzny odsłonięto dzisiaj na budynku przy ulicy Sokoła. To wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz samorządu miejskiego w setną rocznicę od tych historycznych w dziejach naszego narodu wydarzeń. Dzięki temu w wymiarze materialnym zachowana zostanie pamięć o bohaterskim udziale lokalnej społeczności we wszystkich zrywach niepodległościowych.

Z szacunkiem do rolników, w podziękowaniu za ich trud włożony w pracę
Kołaczyce były tegorocznym gospodarzem dożynek powiatowych. Podczas obchodzonego tradycyjnie w sierpniu święta plonów przedstawiciele polskiego parlamentu wspólnie z władzami samorządowymi wszystkich szczebli złożyli pod adresem rolników ziemi jasielskiej wyrazy szczególnego uznania i szacunku dla ich jakże niezwykle trudnej pracy.


Policyjny pościg za motocyklistą zakończony wypadkiem
32-letni motocyklista nie zatrzymał się w mieście do policyjnej kontroli. Uciekając z nadmierną prędkością stwarzał zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu, niejednokrotnie łamiąc przy tym obowiązujące w danym miejscu ograniczenia. Dopiero po kilkunastu kilometrach jego szaleńczą jazdę przerwał wypadek, w którym doznał poważnych obrażeń ciała.

Sport, rekreacja i przedsiębiorczość – w te dziedziny miasto zainwestuje na koniec kadencji
Budowa ścieżek rowerowych na terenie miasta, budowa toru rolkowo-narciarskiego na terenie obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 2, przebudowa ulicy Baczyńskiego oraz opracowanie koncepcji budowy drogi łączącej ulicę Albina Pietrusa z ulicą Jodłową.

Lekarz patronem kolejnej ulicy na Ulaszowicach
Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę w sprawie nazwania ulicy na osiedlu Ulaszowice z uwagi na powstające w jej bezpośrednim sąsiedztwie nowe budynki jednorodzinne i konieczność uporządkowania ich numeracji. Radni zdecydowali, że patronował jej będzie śp. Adam Kucharzyk, zasłużony dla lokalnej społeczności lekarz i samorządowiec, który zmarł na początku 2015 roku.


Reanimacja motocyklisty po zderzeniu z ciągnikiem rolniczym
Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło dzisiaj popołudniu na drodze wojewódzkiej nr 988 relacji Warzyce-Babica. Wskutek uderzenia motocykla w przyczepę ciągnika rolniczego poważnych obrażeń ciała doznał kierujący jednośladem mężczyzna. Przez kilkadziesiąt minut służby ratownicze prowadziły na miejscu reanimację poszkodowanego, po czym został on przewieziony do jasielskiego szpitala.

WRZESIEŃ

Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik rolniczy
Dzisiejszego popołudnia w Brzyszczkach doszło do nieszczęśliwego w skutkach wypadku ze skutkiem śmiertelnym. W trakcie prowadzonych na terenie kompleksu leśnego prac zginął 30-letni kierowca ciągnika rolniczego. Mężczyzna został przygnieciony przez pojazd, który miał przewrócić się podczas jazdy po stromym zboczu. Wszczęte przez miejscową prokuraturę dochodzenie wyjaśni dokładne przyczyny i okoliczności tej tragedii.

Wiceminister wizytował powiatowe obiekty sportowe
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jarosław Stawiarski ocenił dzisiaj stan powiatowej infrastruktury sportowej. Goszczący na zaproszenie miejscowych parlamentarzystów oraz włodarzy powiatu przedstawiciel polskiego rządu odwiedził m.in. stadion piłkarski przy ulicy Śniadeckich oraz rozbudowany właśnie stadion lekkoatletyczny w podjasielskiej Trzcinicy. Zachęcił towarzyszących mu samorządowców do aktywnego sięgania po środki dostępne w budżecie państwa na rozwój ogólnodostępnej bazy służącej rozwojowi sportu, szczególnie dzieci i młodzieży.


(s)Pec od finansów oficjalnym kandydatem PiS na burmistrza Jasła
Krzysztof Pec – radny miejski i kierownik miejscowej placówki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jaśle to pierwsza osoba, która oficjalnie potwierdziła swój start w wyborach na urząd gospodarza naszego miasta. Kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości w trakcie jego kampanii wyborczej przez najbliższe tygodnie będą przyświecały słowa wypowiedziane dzisiaj przez posła Bogdana Rzońcę: „Mówimy dość, że nie można!. Mówimy, że można! Tylko trzeba chcieć”.


Żółtym ambulansem do chorych i poszkodowanych w wypadkach
Flota jasielskiego pogotowia wzbogaciła się właśnie o nowoczesny specjalistyczny ambulans. Do pacjentów w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz po wypadkach, wymagających podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i wdrożenia specjalistycznego leczenia, będzie wyjeżdżał wysokiej klasy Mercedes Sprinter w żółtych barwach. Pojazd o wartości przekraczającej 416 tysięcy złotych został w znacznej części sfinansowany ze środków budżetu państwa. To czwarta fabrycznie nowa karetka zakupiona dla miejscowego szpitala w ciągu ostatnich pięciu lat.

Ulica Kraszewskiego do remontu w przyszłym roku?
Powiat jasielski zamierza aplikować do krajowego programu rozwoju lokalnej infrastruktury drogowej. Dwa projekty, na realizację których wyrazili dzisiaj zgodę radni, dotyczą dokończenia ostatniego etapu remontu odcinka drogi między Szebniami, a Chrząstówką oraz przebudowy ulicy Kraszewskiego w Jaśle. Jeżeli zaproponowane inwestycje otrzymają dofinansowanie z budżetu państwa to prace budowlane w wymienionych miejscach zostaną zmaterializowane w przyszłym roku.

Zarekomendowano wariant przebiegu obwodnicy Jasła
Gotowe jest już studium korytarzowe i studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) dla rozbudowy drogi krajowej nr 73 – poinformował dzisiaj starosta jasielski Adam Pawluś. To pierwszy etap inwestycji, która docelowo przewiduje modernizację istniejącego już odcinka drogi głównej między Jasłem, a Pilznem, wykonanie odcinków o nowym przebiegu oraz budowę obwodnic w największych miejscowościach położonych wzdłuż jej przebiegu.

24-letni motocyklista zginął w wypadku drogowym w Warzycach
24-letni motocyklista zginął po zderzeniu z osobowym Hyundaiem. Ten tragiczny wypadek miał miejsce wieczorem w Warzycach koło Jasła. W akcji ratowniczej brały udział załogi Pogotowia Ratunkowego oraz zawodowi i ochotniczy strażacy.

Będzie odpartyjnienie w nowych miejskich władzach? PiS poza wyborami w Jaśle!?
Komisarz Wyborczy w Krośnie I Kamil Janiec podtrzymał dzisiaj decyzję Miejskiej Komisji Wyborczej w Jaśle w przedmiocie odmowy rejestracji zgłoszenia kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na radnych we wszystkich trzech miejskich okręgach wyborczych. Partii politycznej przysługuje jeszcze prawo odwołania od postanowienia w ciągu dwóch dni do Państwowej Komisji Wyborczej.

Miasto dołoży się do remontu newralgicznego fragmentu ulicy Mickiewicza
W najbliższych dniach przeprowadzony zostanie remont newralgicznego odcinka drogi powiatowej na pograniczu jasielskiego osiedla Gamrat, a miejscowości Dąbrówka w gminie Brzyska. W sfinansowaniu robót budowlanych partycypować będzie samorząd miejski. Prace mające na celu polepszeniu stanu nawierzchni jezdni wpłyną na poprawę komfortu jazdy na tym jakże ważnym szlaku komunikacyjnym.


Jaki los czeka budynek dawnego rafineryjnego domu kultury?
Samorząd powiatowy zwrócił się do miejscowego magistratu z wnioskiem o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla działki, na której zlokalizowany jest budynek, który przed laty służył pobliskim zakładom rafineryjnym za dom kultury. Później mieściła się w nim siedziba wyższej uczelni. Od blisko dekady obiekt stoi pusty i niszczeje, szpecąc swoim wyglądem tereny położone na drodze wjazdowej do Jasła. Urzędnicy ze starostwa chcą nadać temu miejscu nowe funkcje, a do tego potrzebne jest przejście odpowiedniej procedury planistycznej.

Grupa LOTOS chce rozwijać swój zakład w Jaśle. Szanse na nowe miejsca pracy
Dzisiaj na obiektach dawnego zakładu rafineryjnego w Jaśle gościł wiceprezes grupy LOTOS Patryk Demski. Zapowiedział on realizację w najbliższym czasie dużych zadań inwestycyjnych na tym terenie, które w przyszłości mają owocować rozwojem miasta i jego najbliższego otoczenia. Spółka zamierza poszerzać zakres swojej dotychczasowej działalności oraz wejść w nowe obszary biznesu, a co za tym idzie stworzyć nowe miejsca pracy dla miejscowej społeczności. Pełne wsparcie dla tych dążeń zadeklarowali lokalni samorządowcy oraz poseł Bogdan Rzońca.


Ryszard Pabian zaprosił do współpracy ludzi reprezentujących różne ugrupowania polityczne
Obecny burmistrz miasta zamierza ubiegać się o kolejną kadencję pod hasłem „Zgodnie dla przyszłości Jasła”. Dlatego też zaprosił do współpracy szerokie grono osób, wśród których znajdują się doświadczeni radni, pracownicy instytucji około miejskich oraz ci, którzy dopiero teraz chcą zacząć swoją przygodę z samorządem. Ryszard Pabian powiedział, że będzie chciał kontynuować rozpoczęte przez siebie działania. Jednym z jego wiodących pomysłów na rozwój Jasła w ciągu najbliższych pięciu lat jest tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości oraz zahamowanie odpływu młodych ludzi z miasta.

PAŹDZIERNIK

Wiceminister zdrowia z wizytą w jasielskim szpitalu
O bieżącej działalności statutowej miejscowego szpitala, jego sytuacji ekonomiczno-finansowej, realizowanych zadaniach inwestycyjnych w zakresie poprawy mieszkańcom regionu dostępności do specjalistycznych świadczeń i usług medycznych oraz pilnych potrzebach do realizacji w najbliższych miesiącach rozmawiano dzisiaj w Jaśle z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko. W spotkaniu z wysokiej rangi politykiem uczestniczyło ścisłe kierownictwo placówki oraz lokalne władze samorządowe.


Cztery lata temu byli samorządowymi oponentami, dzisiaj wspierają się w walce o lepsze Jasło
Przed czterema laty Andrzej Czernecki musiał ustąpić swoje miejsce w tutejszym ratuszu kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości. Przegrał nawet w swoim okręgu wyborczym walkę o mandat radnego miejskiego, również z przedstawicielką tej formacji politycznej. Teraz chce ponownie wrócić do miejscowego samorządu i tym razem może liczyć na mocne poparcie dawnych politycznych konkurentów.

Strażacy ziemi jasielskiej w hołdzie niepodległej Ojczyźnie
W Trzcinicy na uroczystym apelu spotkały się dzisiaj jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu jasielskiego, które podobnie jak nasza Ojczyzna mają co najmniej stuletni rodowód i wniosły niewątpliwy wkład w budowanie postaw patriotycznych społeczeństwa. Druhowie ochotnicy – także ci, którzy prowadzili swą aktywną działalność na naszych ziemiach, mają niezaprzeczalny udział w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Burmistrz Jasła z wizytą na miejskich osiedlach. Jak co roku
Od spotkania z mieszkańcami Brzyszczek i i Hankówki rozpoczął tegoroczny cykl spotkań konsultacyjnych burmistrz Jasła Ryszard Pabian. Wraz z podległymi sobie pracownikami objeżdża po kolei poszczególne osiedla miejskie prezentując ich mieszkańcom dokonania samorządu miejskiego w ostatnim okresie i zamierzenia inwestycyjne na najbliższy rok. I odżegnuje się od padających stwierdzeń, że to część prowadzonej przez niego kampanii wyborczej.

Wypadki z udziałem nietrzeźwych motocyklistów
Jasielscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadków drogowych, do których doszło w miniony weekend na drogach powiatu jasielskiego. W zdarzeniach ucierpieli motocykliści, którzy z obrażeniami trafili do szpitala. Niestety obaj byli nietrzeźwi.

Antoni Pikul idzie razem z Platformą Obywatelską po mandat radnego wojewódzkiego
Dzisiaj krzyczymy: „wstawaj Jasło!”. Tym hasłem będziemy zachęcać mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego do wzięcia udziału w wyborach 21 października. Wtedy też będą się ważyć losy samorządów w całej Polsce. – powiedziała posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Frydrych podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej w naszym mieście w celu prezentacji kandydatów w wyborach do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Liderem tej formacji w naszym okręgu jest Jaślanin Antoni Pikul, działacz opozycyjny i samorządowiec z wieloletnim stażem pracy w miejscowym ratuszu.

Podpisano umowę na utworzenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej
We wrześniu przyszłego roku zostanie oddany do użytku Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej koło Krempnej. Zawarto właśnie umowę pomiędzy inwestorem, a wykonawcą robót budowlanych na zaadaptowanie budynku po byłej strażnicy granicznej w tej beskidzkiej miejscowości wraz z zagospodarowaniem przylegającego do niego terenu na cele edukacyjne. Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 3,6 miliona złotych. Powiat jasielski otrzymał na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 2,9 miliona złotych.


Rozbite samochody, uszkodzony kiosk, ranni
Policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności groźnie wyglądającego wypadku, do którego doszło na jednym ze skrzyżowań w Jaśle. Wskutek zderzenia dwóch samochodów osobowych ucierpiały dwie osoby, które z obrażeniami ciała trafiły do szpitala. Uszkodzeniu uległy również kiosk i elewacja budynku.

Jasielscy kolejarze w hołdzie swojej patronce
Na terenie jasielskiego zakładu PKP Cargo stanął pomnik poświęcony świętej Katarzynie Aleksandryjskiej. Właśnie w ten sposób pracownicy spółki zajmującej się naprawą wagonów kolejowych chcieli upamiętnić swoją patronkę w przededniu branżowego święta oraz uczcić stulecie odrodzonej Polski. W uroczystości wziął udział Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marek Kuchciński, który wraz z prezesem spółki Czesławem Warsewiczem dokonali symbolicznego odsłonięcia obelisku, a także wygłosił okolicznościowe przemówienie.


Stadion lekkoatletyczny w Trzcinicy oddany do użytku
Po wielu latach oczekiwań wreszcie spełniło się marzenie środowiska związanego ze szkołą średnią w Trzcinicy o posiadaniu nowoczesnego obiektu sportowego z przeznaczeniem do trenowania lekkiej atletyki. Przeprowadzona w ciągu ostatnich pięciu miesięcy gruntowna modernizacja istniejącego w tej podjasielskiej miejscowości stadionu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu, którego udzielono z budżetu państwa. W uroczystym oddaniu inwestycji do użytkowania uczestniczył m.in. szef polskiego parlamentu Marek Kuchciński, parlamentarzyści oraz lokalne władze samorządowe.

„Jaślanie” chcą dynamicznego rozwoju miasta
Andrzej Czernecki przedstawił swoją wizję Jasła na najbliższą kadencję. Kandydat „Jaślan” na burmistrza chce obudzić drzemiący w mieście potencjał gospodarczy po to, aby przywrócić mu należną rangę dynamicznego samorządu na Podkarpaciu. Program zaprezentowany przez jego własny komitet wyborczy odnosi się do wszystkich najważniejszych aspektów życia lokalnej społeczności.


W jasielskim szpitalu uruchomiono nowy oddział o profilu diabetologicznym
Z początkiem października w jasielskim Szpitalu Specjalistycznym uruchomiono oddział diabetologiczny. To pierwsza tego typu działająca samodzielnie jednostka organizacyjna w podkarpackiej placówce służby zdrowia. Jej otwarcie wiąże się z poszerzeniem oferty medycznej i jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom pacjentów pochodzących nie tylko z naszego powiatu, ale również ościennych miejscowości. Wszak cukrzyca jest uznawana dzisiaj za jedną z najbardziej postępujących chorób współczesnej cywilizacji.


Szpital w Jaśle ma nowoczesny blok operacyjny wraz z salą wybudzeń oraz centralną sterylizatornię
Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy w jasielskim szpitalu oddano do użytku zmodernizowany blok operacyjny wraz z czterostanowiskową salą wybudzeniową oraz centralną sterylizatornię. Inwestycja kosztowała blisko dwadzieścia dwa miliony złotych, a do jej realizacji w znacznym stopniu przyczyniła się dotacja jaką największa w okolicy placówka medyczna otrzymała z unijnego budżetu.

Samorząd 2018. Wyniki na burmistrzów miast, wójtów gmin oraz do Rad
Przedstawiamy wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w minioną niedzielę. W powiecie jasielskim wybieraliśmy jednego burmistrza gminy miejskiej, jednego burmistrza gminy miejsko-wiejskiej, ośmiu wójtów gmin wiejskich oraz radnych do Rad Miast w Jaśle i Kołaczycach, Rad Gmin w Brzyskach, Jaśle, Dębowcu, Osieku Jasielskim, Tarnowcu, Nowym Żmigrodzie, Krempnej i Skołyszynie, Rady Powiatu w Jaśle i Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Rumuński i słowacki bus zderzyły się czołowo na DW 992
Dwa busy zderzyły się czołowo na drodze wojewódzkiej nr 992 w Świerchowej (gmina Osiek Jasielski). Wskutek wypadku pięć osób doznało obrażeń ciała. Wszyscy poszkodowani to obcokrajowcy. Na miejscu pracowały służby ratownicze oraz Policja. Na trasie relacji Jasło-Nowy Żmigród występują spore utrudnienia w ruchu.

Ziemia jasielska z trojgiem przedstawicieli w Sejmiku Wojewódzkim
O jeden mandat więcej niż w poprzedniej kadencji zyskał nasz powiat w wyborach do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Do Marii Kurowskiej i Wojciecha Zająca z Prawa i Sprawiedliwości dołączy teraz Antoni Pikul, były opozycjonista, wieloletni samorządowiec związany z jasielskim ratuszem, lider Koalicji Obywatelskiej w naszym okręgu.

Jasło ma dwóch nowych honorowych obywateli
Do panteonu honorowych obywateli miasta Jasła zostały dzisiaj włączone dwie kolejne osoby. Ten prestiżowy tytuł nadano pośmiertnie Karolowi Głowie, społecznikowi i byłemu dyrektorowi Jasielskiego Domu Kultury oraz Stanisławowi Zubelowi, samorządowcowi – przewodniczącemu Rady Miejskiej pierwszej kadencji. Ponadto radni miejscy wyrazili zgodę na przyznanie tytułu „Zasłużonego dla Miasta Jasła” Stanisławowi Zającowi, emerytowanemu kolejarzowi i wieloletniemu samorządowcowi.


Miasto chce wspierać młodych przedsiębiorców
Samorząd Jasła przedstawia kolejny pomysł na tworzenie odpowiednich warunków do rozwoju lokalnej gospodarki. Władze miasta, chcąc zachęcić młodych przedsiębiorców do zakładania w Jaśle nowych firm, planują w tym celu utworzyć inkubator przedsiębiorczości, czyli miejsce, w którym na preferencyjnych warunkach będą oni mogli prowadzić i rozwijać własną działalność gospodarczą.

Po raz dziesiąty będą zbierać pieniądze na ratowanie zabytków jasielskiego cmentarza
Już po raz dziesiąty organizowana jest publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków znajdujących się na jasielskim Starym Cmentarzu. Przez ostatnie lata dzięki hojności mieszkańców miasta oraz gości odwiedzających w pierwsze dni listopada groby swoich bliskich udało się zebrać ponad 118 tysięcy złotych, co przy udziale finansowym miasta, urzędu marszałkowskiego oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków pozwoliło na odrestaurowanie dziewięciu pomników nagrobnych o istotnych walorach artystycznych i historycznych.

Śmiertelny wypadek w Starym Żmigrodzie
Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj w Starym Żmigrodzie. Na drodze wojewódzkiej nr 993, osobowy ford zjechał z jezdni i uderzył w betonowy przepust. W wyniku odniesionych obrażeń 29-letnia pasażerka pojazdu zmarła w szpitalu.

LISTOPAD

Rozstrzygnięcia wyborcze w gminach Dębowiec i Osiek Jasielski
Marcin Bolek w Dębowcu i Andrzej Stachurski w Osieku Jasielskim zastąpią dotychczasowych wójtów tych dwóch sąsiadujących ze sobą gmin.


Prawie 13 tysięcy złotych z jubileuszowej kwesty na rzecz ratowania zabytków jasielskiego cmentarza
12 830 złotych udało się zgromadzić podczas jubileuszowej, dziesiątej kwesty na rzecz ratowania zabytków jasielskiej nekropolii przy ulicy Zielonej. Zebrane w ten sposób od mieszkańców miasta oraz gości odwiedzających w pierwsze dni listopada pochowanych w tym miejscu swoich bliskich środki zostaną wykorzystane na renowację kolejnego pomnika nagrobnego o znacznej wartości historycznej.

Zrekonstruowali zerwanie orła austriackiego z budynku jasielskiego starostwa
Dokładnie w sto lat od momentu symbolicznego zerwania godła austriackiego z budynku jasielskiego starostwa i powieszenia w jego miejscu białego orła na czerwonej tarczy, przypomniano współczesnym mieszkańcom Jasła o wydarzeniach i postaciach, które miały wpływ na odzyskanie niepodległości na naszych ziemiach.


Chirurgia do remontu za przeszło dwa miliony złotych
Do wiosny przyszłego roku potrwa kompleksowy remont żeńskiej części oddziału chirurgicznego w jasielskim szpitalu. Powstaną tam przestronne i w pełni komfortowe sale chorych z odrębnymi węzłami sanitarnymi, wyposażone w nowe łóżka, meble i podstawową aparaturę medyczną, a także nowe sale opatrunkowa i zabiegowa oraz pomieszczenia socjalne dla personelu pielęgniarskiego i dyżurka lekarska. Kwotę przeszło dwóch milionów złotych na realizację tej inwestycji przekazał szpitalowi organ założycielski.

Jaślanie w stulecie Niepodległej
Jaślanie licznie wzięli udział w lokalnych obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji zgromadzili się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Parku Miejskim, by podczas apelu pamięci oddać hołd wszystkim imiennym i bezimiennym osobom walczącym o wolność naszego narodu. Zaś punktualnie w południe na centralnym placu naszego miasta mieszkańcy wspólnie odśpiewali hymn narodowy.


Nowi w gronie honorowych i zasłużonych Jaślan
Powiększył się poczet honorowych obywateli miasta Jasła. Do tego prestiżowego grona dołączyli pośmiertnie Karol Głowa oraz Stanisław Zubel. Wyróżnienia te odebrali dzisiaj z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej i burmistrza Jasła członkowie wyróżnionych rodzin. Ponadto Stanisławowi Zającowi, emerytowanemu kolejarzowi i wieloletniemu samorządowcowi, oficjalnie wręczono tytuł „Zasłużonego dla Miasta Jasła”.

Podsumowano siódmą kadencję Rady Miejskiej Jasła
Na ostatniej w siódmej kadencji Rady Miejskiej Jasła sesji m.in. przyjęto Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 rok, dokonano zmiany źródła pokrycia wydatków na utworzenie inkubatora przedsiębiorczości w mieście oraz zmieniono plan dochodów i wydatków w tegorocznym budżecie miasta. Po wyczerpaniu porządku obrad nastąpiło oficjalne podsumowanie minionych czterech lat. Zebranie stało się również okazją do wzajemnego złożenia sobie podziękowań między organem stanowiącym, a wykonawczym za merytoryczną i rzeczową współpracę na rzecz rozwoju miasta Jasła.

Mieszkańcy Jasła „podglądną” pracę radnych na bieżąco
Wszyscy zainteresowani mieszkańcy, którzy nie mogą bezpośrednio uczestniczyć w posiedzeniach Rady Miejskiej Jasła, które odbywają się w lokalnym ratuszu, a chcą na bieżąco wiedzieć jakie decyzje podejmują radni, będą mogli od nowej kadencji śledzić poczynania swoich przedstawicieli w tym gremium „na żywo”. Dzięki zamontowanemu na sali obrad systemowi każda z sesji będzie bezpośrednio transmitowana w Internecie. Jest to efekt znowelizowanej ustawy o samorządzie.


Radni i burmistrz Jasła zaprzysiężeni. Na stanowisku przewodniczącego bez zmian
W poniedziałek kilka minut po godzinie szesnastej w Jasielskim Domu Kultury rozpoczęło się pierwsze w ósmej kadencji posiedzenie samorządu miejskiego. Podczas spotkania osoby wybrane przez mieszkańców Jasła do organu stanowiącego miasta złożyły uroczyste ślubowanie. Podobnego aktu dokonał również burmistrz Ryszard Pabian. Wygłosił on okolicznościowe expose, w którym przedstawił zamierzenia na najbliższych pięć lat.

Na terenie MOSiR-u rozpoczęła się budowa toru rolkowo-narciarskiego
Latem do wszelkich form rolkarstwa, a w zimie do narciarstwa biegowego będą służyły alejki jakie powstają właśnie na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Budowa toru przeznaczonego do celów rekreacyjnych to jeden z wielu pomysłów do sportowej aktywizacji mieszkańców naszego miasta. Będzie on gotowy w połowie grudnia. Środki na tę inwestycję przekazali z budżetu samorządu miejskiego radni.

Jasielski Budżet Obywatelski – rozpoczynamy głosowanie
24 projekty zgłoszone przez mieszkańców Jasła będą rywalizowały w tegorocznej, pierwszej edycji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego. Od 21 listopada do 15 grudnia br. każdy mieszkaniec Jasła powyżej 13 roku życia, będzie mógł zagłosować na ten projekt, który jego zdaniem powinien zostać zrealizowany. Te, które otrzymają największe poparcie i zmieszczą się w wyznaczonej kwocie 300 tys. zł, będą realizowane w przyszłym roku.

PiS pokazuje kto rządzi w powiecie jasielskim
Prawo i Sprawiedliwość rozdaje karty w nowych władzach powiatu jasielskiego. Podczas dzisiejszej sesji, która zainaugurowała szóstą kadencję samorządu powiatowego, przedstawiciele tej formacji politycznej objęli najważniejsze stanowiska, w tym starosty, którym nadal został wybrany Adam Pawluś. Już po pierwszym posiedzeniu widać, że opozycja nie będzie miała w najbliższych latach łatwej pracy. Dla jej przedstawicieli nie znalazło się nawet miejsce w trzyosobowym prezydium Rady Powiatu.

Kształtowali pozytywne zachowania dzieci związane z pracą i zabawą na terenach wiejskich
Dwudziestu trzech uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu jasielskiego wzięło udział w lokalnym etapie konkursu pod hasłem „Bezpieczeństwo i higiena pracy w gospodarstwie rolnym”. To przedsięwzięcie odbyło się z inicjatywy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, przy współudziale Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Państwowej Inspekcji Pracy oraz zaangażowanych przez nich społecznych partnerów.


Roksana wróciła do Jasła po zwycięstwie w dziecięcej Eurowizji
Entuzjastycznie powitali dzisiaj zwyciężczynię dziecięcej Eurowizji mieszkańcy jej rodzinnego miasta. Trzynastoletnia Roksana Węgiel, razem z rodzicami i bratem, w towarzystwie władz samorządowych Jasła, społeczności szkoły, do której uczęszcza na co dzień, koleżanek i kolegów z klubu judo, które jest jedną z jej wielu życiowych pasji, nie kryła swojego wzruszenia widokiem licznie zgromadzonych w centralnym punkcie miasta fanów i podziękowała im za okazywane wsparcie.

Andrzej Czernecki ma szerokie poparcie u samorządowców, którzy ponownie wybrali go szefem Związku Gmin Dorzecza Wisłoki
Andrzej Czernecki kolejną kadencję będzie przewodniczył Związkowi Gmin Dorzecza Wisłoki z siedzibą w Jaśle. W tajnym głosowaniu jego kandydaturę poparło dwudziestu jeden burmistrzów miast i wójtów gmin wchodzących w skład tej organizacji, jeden był przeciwko. Zdecydowali oni również o podniesieniu mu comiesięcznego wynagrodzenia z uwagi na zwiększenie zakresu obowiązków wynikających z realizacji dużej ilości projektów współfinansowanych ze środków budżetowych Unii Europejskiej.

GRUDZIEŃ

Samorząd powiatu jasielskiego nadal zamierza inwestować w zdrowie
Realizację kolejnych inwestycji w zakresie poprawy istniejącej infrastruktury budowlanej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, poszerzenie zakresu udzielanych w nim świadczeń medycznych oraz kontynuację doposażenia placówki w nowoczesny sprzęt diagnostyczny zapowiedział podczas ostatniej sesji starosta jasielski Adam Pawluś. Sektor ochrony zdrowia to jedna z gałęzi życia publicznego, która może liczyć na rozwój i wsparcie finansowe ze strony nowo wybranych władz samorządowych.


Miasto Jasło będzie posiadać własny sztandar
Sztandar miasta Jasła przygotowuje osoba związana z Klasztorem Sióstr Wizytek, specjalizująca się w ręcznym wykonywaniu tkanin liturgicznych, a także weksyliów kościelnych. Pierwotnie miał być gotowy na setną rocznicę obchodów stulecia polskiej niepodległości. Proces jego powstawania jest jednak czasochłonny i wymaga dużej precyzji tak więc termin ten uległ przesunięciu w czasie.


Coraz bliżej do uruchomienia w Jaśle pierwszego parkingu „Kiss&Ride”
Pierwsza w mieście zatoka postojowa typu „pocałuj i jedź” powstaje właśnie przy Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle. Dzięki temu rozwiązaniu zmotoryzowani rodzice będą mogli w bezpieczny i szybki sposób wysadzić swoje pociechy bezpośrednio z samochodu do budynku, w którym odbywają się zajęcia lekcyjne Jeżeli przyjęta koncepcja usprawnienia dostępności komunikacyjnej do miejskiego obiektu użyteczności publicznej się sprawdzi to lokalny samorząd przewiduje powstanie dwóch następnych parkingów przy największych placówkach edukacyjnych.

Sesja miejska: wybrano zastępców Henryka Raka
Zastępcami Henryka Raka w prezydium Rady Miejskiej Jasła będą Andrzej Dybaś i Lech Polak. Klub „Jaślan”, którego kandydatka odpadła w głosowaniu, nie krył swojego oburzenia z tego faktu. – Kiedy w 2010 roku wygraliśmy wybory, oddaliśmy funkcję wiceprzewodniczącego. Teraz sprowadzono nas do parteru. – grzmiał Krzysztof Czeluśniak.

Cztery pojazdy zderzyły się na ulicy 17 Stycznia
Cztery uszkodzone pojazdy, trzy osoby poszkodowane i całkowita blokada drogi to skutki wypadku komunikacyjnego na ulicy 17 Stycznia w Jaśle. Na miejscu zdarzenia pracują policyjni specjaliści, którzy zabezpieczają ślady oraz wykonują oględziny w celu szczegółowego wyjaśnienia jego przyczyn. Utrudnienia mogą potrwać do południa.

Wypadek w Szebniach na krajowej „28”
Jasielscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj w Szebniach na drodze krajowej nr 28. Przed godziną 14, jadące w kierunku Krosna osobowe subaru zderzyło się z cysterną oraz samochodem osobowym. W wypadku ucierpiały cztery osoby, w tym dwójka dzieci. Z obrażeniami zostali przetransportowani do jasielskiego szpitala.

(terazJaslo.pl)

SŁOWA KLUCZOWE