Informacje

Koleją z Krakowa do Jasła także w tym roku

Weekendowe połączenia kolejowe pomiędzy Krakowem, a Jasłem cieszą się nieustannym zainteresowaniem podróżnych, szczególnie wśród studiujących w stolicy Małopolski, więc będą kontynuowane także w bieżącym roku. Samorząd Województwa Podkarpackiego przeznaczy na ich realizację dofinansowanie w kwocie pięćdziesięciu tysięcy złotych.

Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia dotacji dla Województwa Małopolskiego na organizację regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich w relacji Kraków-Jasło i Nowy Sącz-Jasło. Dofinansowanie obejmuje połączenia realizowane na odcinku od granicy województw do stacji w Jaśle w piątki i niedziele.

Wysokość kwoty zaplanowanej w tegorocznym budżecie województwa na realizację przedmiotowego przedsięwzięcia transportowego wyniesie do 50 tysięcy złotych. Wynika ona z szacunkowych obliczeń sporządzonych na podstawie przyjętej ilości dni kursowania, założonych wpływów z tytułu sprzedanych biletów pasażerskich oraz kosztów eksploatacji taboru jakim realizowane będą poszczególne połączenia. Przekazanie dotacji nastąpi na podstawie stosownej umowy, która określi zasady i warunki oraz sposób jej rozliczenia po realizacji zadania.

Radny wojewódzki z Jasła Wojciech Zając (PiS): – To jest zadanie cykliczne. Współpracujemy w tym zakresie między Samorządem Województwa Podkarpackiego, a Małopolskiego. To jest relacja Jasło-Kraków i Jasło-Nowy Sącz. My, jako Samorząd Województwa Podkarpackiego, dofinansowujemy te połączenie na odcinku od granicy województwa do miasta Jasła. W tym roku dofinansujemy je kwotą 50 tysięcy złotych.

Przejazd pociągu z Krakowa do Jasła został zainaugurowany 1 października 2017 roku i od tego momentu cieszy się niezwykłą popularnością wśród mieszkańców naszego regionu, którzy dojeżdżają do stolicy Małopolski w celach edukacyjnych czy turystycznych.

Zachętą do wyboru alternatywnego środka lokomocji pomiędzy połączeniem kolejowym, a kołowym, mają być m.in. konkurencyjne w stosunku do innych przewoźników ceny biletów oraz komfort podróży.

To połączenie cieszy się ogromną popularnością. – komentuje radny. – Widać pełne składy studentów, ale nie tylko. Tutaj na południu przez długo nie było pociągów. Są dla nas takie miłe i fajne sytuacje kiedy rodzice wsiadają w niedzielę z dziećmi i jadą przykładowo do Biecza, Gorlic czy nawet dalej, żeby pokazać im jak się dzisiaj jeździ koleją. To jest dla nas nie lada wyzwanie, bo cały czas jest to tylko jedno połączenie do Krakowa i to weekendowe. Tutaj podejmujemy szereg działań ukierunkowanych na przywrócenie połączeń kolejowych na linii 108 od Stróż do Krościenka. Szczęśliwie, województwo małopolskie już po swojej stronie remontuje tory praktycznie do granicy województwa. Zostaje nam odcinek od granicy województwa małopolskiego do Jasła. Nasze siły zdecydowanie powinniśmy ukierunkować na rewitalizację tego odcinka, żeby przede wszystkim podnieść komfort jazdy, skrócić czas jazdy. Bez tej inwestycji nie uda nam się tego zrobić.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Koleją z Krakowa do Jasła także w tym roku”

  1. Ale czym my się tutaj mamy cieszyć?Przecież za tzw.Komuny pociągów do Krakowa i z Krakowa w ciągu doby, a nie tylko w wekendy jeździło co najmniej cztery.I wszystkie były przepełnione.Ja wcale nie chwalę komuny,ale jak widać ni wszystko co wtedy było,było takie złe.